Voiko netistä olla poissa?

Ei nykypäivänä oikein voi, netti on luurissakin, Jokapuolelta tulvii verkkosivuja ja klikkauksia, uutisetkin on KlikkiOtsikoita. linkki sinne, linkkitänne, katso sieltä, täytä lomake siellä :D
Ei nykypäivänä voi puhua nettiriippuvuudesta, koska netti on ihan kommunikaation, talouselämän jne väline. Ilman nettiä ei pysty elämään nykypäivänä. JOS netti on katkipoikkijumissa pitempään, mitähän tapahtuis? Puheluilla ja tekstiviesteillä ei tulis juttuun???

Opetteliskohan kirjoittelee kirjeitä, noway !!! Eees postikorttia en saa aikaiseksi.

4

179

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä oikein höpötät.
      Olen ollut yrittäjänä yli 30 vuotta enkä ole somessa enkä edes halunnut sähköposteja kännykkään.
      Kännykkä on puheluja varten ja satunnaisia tekstiviestiä varten, no watsappia käytin myös.
      Kännyksätäni on lisäksi äänet pois viesteistä joten katson kännykkää silloin kun itselle sopii en joka kilahduksen jälkeen.
      Nyt olen ollut muutaman vuoden eläkkeellä ja en todellakaan raahaa kännykkää mukana somen takia, toisinaan kännykässä ei ole edes virtaa vaan huomaan sen myöhemmin.
      Suomeen pitäisi perustaa kännykättömiä ja somettomia leiejä joissa olisi pakko käydä niin ihmiset saisivat vähän perspektiiviä oikeaan elämiseen.
      Ei edes kykyajan normaaliin kuulu jatkuva tavoitettavuus tai jatkuva somen selailu.
      Moni on tajunnut että elämä menee ohi kun on aina tavoitettavissa ja aina somessa, elämä jää elämättä.

    • Anonyymi

      Minulla ei ole edelleenkään älypuhelinta, läppärillä hoidan pakolliset asiat, ja joskus selailen aikani kuluksi. Luen päivän lehtiä, saatan kuunnella musiikkia. Ja jos tarvitsen tietoa jostain, katson yleensä netistä.
      Voin hyvinkin olla ilman nettiä useampiakin päiviä, jos ei ole mitään pakollisia asioita hoidettavana.
      Elämä on ihanan rauhallista, eikä tule vahingossakaan riippuvaiseksi.
      Monet kyllä ihmettelee, miten pärjään ilman älypuhelinta, mutta tähän mennessä aivan hyvin. En ole enää työelämässä. Siellä varmaan olisi ihan eri asia.
      Ja on kiva liikkua kaupungillakin, kun saa rauhassa seurata, mitä kaikkea ympärillä tapahtuu, miltä luonto näyttää, jne.

    • Anonyymi

      Mulla ei ole älypuhellinta ja hyvin riittää ihan perinteinen kännykkä ja hyvin pystyy soittaa ja lähettää tekstiviestejä. ohan se huono juttu jos muut on riippuvausia siitä netistä että täytyy koko ajan olla luuri kädessä. Mä pärjään vallan mainiosta ilman nettiä. Miten te pärjäätte kun tapaatte ystäviä . Kaikki on luuri kädessä ja keskittyminen jutteluun on vaikeaa kun on pakko päästä nettiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      120
      1501
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      147
      778
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      563
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      119
      535
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      429
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      420
    Aihe