Työvoimapolitiikka vaihtoi valtiosta kunnalle.
Aikaisemmin mietin, että miten voi työllistää toista kun ei tiedä, mistä ammatissa on kyse?
Hyvin tuntee yhden, kahden ammatin ja muut kaikki huonosti.
Nykyään työammattijärjestöt eivät huoli alansa ammattilaisia.
Heillä on erilaisia kynnyksiä jäsenmaksuina ja valintaperusteina.
Kun nuori valmistuu koulusta, hän ei saa alansa työtä.
Syy voi olla osittain, että ei pääsee ammattijärjestöön kuten Taidemaalariliittoon.
Riittäisi pelkästään se, että on saanut ammattikoulutuksensa valmiiksi.
Kun ei pääsee vuosia ammattijärjestöön, silloin työllistyminen ei etene.
Pitääkö saada oikeuden siirtyä heti koulutuksesta valmistettuaan ammattijärjestöön automaattisesti?
Ammattijärjestöt ovat poliittinen työkentän tuntija.
Heillä on tiedot kaikista maan alojen toimintoista.
He tietävät kuinka paljon on työttömiä ja työtä tekeviä.
Tietävät missä on työvoimatarvetta ja missä ei ole tai kuinka ala kehittyy tulevaisuudessa.
Ammattijärjestöillä on kaikki riittävä aineisto toimiakseen työvoiman työllistäjänä.
Voisi siis ulkoistaa työllisyys eteenpäin Työvoimatoimistoista kohti ammattijärjestöjä: valtio-kunta-ammattiliitot
Se voi tarkoittaa sitä, että työvoimatyöntekijä on ammattiliitossa töissä yhdessä ammattijärjestön kanssa työllistämässä.
Työvoimavirkailija erikoistuisi yhden alan työllistymiseen ja vastaisi kyseisen alan työkentästä.
Ammattiliittojen työvoimavirkailija voi sijoittaa työvoimaa tarkemmin työkenttiin.
Se voi tarkemmin vaikuttaa jopa itse työkenttien työpolitiikkaan kun työkentät kehittyvät eteenpäin eri tavoin ja sen mukana työvoima.
Tänään ammattiliitot eivät ole täydellisiä. He hylkäävät potentiaalista työvoimaa suoraltaan ja isoin osa jää ulkopuolelle.
Kyseinen voiman tuhlausta minulta jäi ymmärtämättä.
Ihminen valmistuu alansa koulusta ja hänet ei tahdota töihin.
Onko kyse kykenemättömyydestä löytää työtä tai itse kenttien epätäydellisyydestä.
Taidemaalariliitto ei vastaa kaikista maan taidemaalareista.
He valitsevat heitä tarkoin, itselleen hyödyllisinä.
Näen sen olevan kapea näkökenttä taiteeseen.
Johtuuko se taidemaalauksen määrärahoista esimerkiksi, että kun ne ovat pieniä, silloin kenttä on suppea ja ihmisiä jää ulkopuolelle?
Valmistuuko aloille enemmän työntekijöitä kouluista kuin työmarkkinat niitä mahduttavat?
Onko alan kasvattaminen kiinni muistakin tekijöistä yleisemmin kuin itse työalan kuvioista, jolloin kaikki vaikuttaisi kaikkeen ja pitää odottaa vuoroaan kasvaa?
Onko yhteiskunnassa hierarkista vuoronumeroa, missä järjestyksessä ammatit sijoittuvat, kasvavat ja vaikuttavat?
Millä asteella on kuvataide, taidemaalaus?
Voi nähdä, että ei osata parantaa oman työalansa ja tulokset jäävät pieniksi.
MIksi ei osata kehittyä?
Vastaan tulee valtion ohjeistus verojen, lakien muodoissa, jotka saattavat pitää alan kehitystä pienenä.
Ajatus palaa takaisin ihmisen arvoihin, joita ei muuta helposti.
Ne ovat ihmisen sisäinen kehittyminen, joka on hidasta.
Jos rajat ovat ihmisessä itsessään, silloin ulkoinen parannus ei auta.
Muuten voi miettiä, että kuvataiteiden taidemaalaus ei ole olennainen työkenttä valtion taloudessa ja sellaiseksi se jää tulevaisuudessa.
Lähetän projektiehdotuksia, pyyntöjä Espoon taidejärjestöille, taidelainaamoon, EMMAan, mutta jokainen on turhaa, eikä järjestöillä ole mitään ajatusta ottaa mukaan ketään.
Työllisyys ammattijärjestöille
Anonyymi-ap
1
149
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413928Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3573048Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt141978Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101685Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41129- 71974
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar42889Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70818
- 44794