Koulukiusaaminen Virolahdella

Anonyymi-ap

Virolahden yläkoulun
vanhemmat vetoavat
koulurauhan palauttami-
seksi – "Lapseni saa
päivittäin kuulla, että
tapa ittes"
Näin kirjoittaa Kymen Sanomat..

Joku porukka siellä hilluu nyt. Ei hyvältä näytä.

Vanhemmat herätys!

Meillä ostettiin lapselle uudet kengät lomalla. Lapseni sanoi ettei voi viedä niitä kouluun, koska ne varastetaan tai viedään jonnekin muualle. Yhden lapsen kenkiin oli tungettu sulatejuustoa.Rikosilmoituksia on tehtyRikosilmoituksiakin on tehty. Tällä lukukaudella ainakin yksi. Viime vuonna poliisit kävivät Virolahden yläkoulussa useammankin kerran poistamassa häiriköivästi tai uhkaavasti käyttäytyneitä nuoria.– Kerran joku oli heilunut siellä puukon kanssa ja poliisit kävivät hakemassa pois.Eikä kiusaaminen rajoitu pelkästään kouluun, sitä tapahtuu koulumatkoillakin.– Koulubussissa kiusaajat irrottelevat toisten oppilaiden turvavöitä ja siellä huudellaan kaikenlaista.Vanhemmat sanovat, etteivät kiusaamistilanteet liity millään tavalla siihen, että Virolahden ja Miehikkälän yläkoulut yhdistettiin reilu vuosi sitten.– Kiusaajia ja kiusattuja on molemmista kunnista, he tietävät."Kiukutellaan ja on paha olo"Oppimishaluisille oppilaille koulu saattaa olla pahimmillaan paikka, jossa yksinkertaisesti ei voi opiskella.

18

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse kävin kehityskeskustelun kiusaajan isän kanssa. Menin kyläilemään. Annoin muutaman vaihtoehdon ja pääsimme yhteisymmärrykseen.
      Kiusaaminen loppui.

    • Anonyymi

      Kyllä kiusaaminen loppuu kun käy kiusaajan kotona ja antaa tasan yhden vaihtoehdon.Ihmettelen että mitä kermaperseitä näiden kuisattujen vanhemmat ovat. Omaa lasta suojellaan niin pitkään kun henki pihisee.Siihen ei auta mitkään puheet ja höpötykset vaan raaka voima.

      • Anonyymi

        Pitääkö sun mielestä piestä vanhemmat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitääkö sun mielestä piestä vanhemmat?

        Kyllä jos se ei muuten lopu koska he ovat näistä pikku paskiaisistaan vastuussa.


    • Anonyymi

      Pystyykö siinä koulussa enää opiskelemaan ollenkaan?

    • Anonyymi

      Virojoen sisäsiittoisuus kun tiedetään, niin mitä hyvää voisi odottaa.

      • Anonyymi00014

        Juuri näin. Tuo on niin nähty.


    • Anonyymi

      Taitaa tämän maan lainsäädäntö tehdä mahdottomaksi suht normaalin koulunpidon, jos on käytöshäiriöisiä oppilaita.

      • Anonyymi

        Pitäisikö luokkiin saada nämä nyrkkisankarivanhemmat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö luokkiin saada nämä nyrkkisankarivanhemmat?

        Vai pitääkö luokissa saada näiden kiusaajien jatkaa?


      • Anonyymi00017
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö luokkiin saada nämä nyrkkisankarivanhemmat?

        Jokaiselle löytyy voittaja. Ei ole sanottua että nyrkkisankari selviää voittajana. Pieni tuikkaus ja peli on selvä, nyrkkisankari pois pelistä.


    • Anonyymi

      Kansakunta joka ei rankaise rikollisiaan vaan silittelee heitä on elinkelvoton.

      • Anonyymi

        Tarkoitat varmaan lähintä naapurimaata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitat varmaan lähintä naapurimaata.

        Minun mielestä tuo hyvin epävarmaa. Tarkoittaa varmaan ihan tätä maata.


    • Anonyymi00013

      Se on siellä niin tapa. Herraintertut saavat tehdä mitä haluavat ja niiden lapsia ei opettajat uskalla edes nuhdella. On ihan kamala koulu!

      • Anonyymi00015

        Virojoen voisi liittää Viipuriin.


    • Anonyymi00016

      Konkurkurssiin mennyt kunta, naapurit ylimielisinä.
      Mutta niilläkin sama kohtalo, seuraavaksi niiden ruikutusta kiusaamisesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe