VR ihmettelee että miten muka kiskobussit Joensuusta Pieksämäelle ja Nurmekseen voivat olla ylibuukattuja kun kaikkia paikkoja ei ole edes myyty.
Ne on ylibuukattuja ja täynnä siksi että suurin osa matkustaa ilman lippua ja nämä jäniksethän ei VR:n järjestelmässä tietenkään näy.
Tämä taas johtuu siitä että kiskobusseissa ei ole minkäänlaista lipuntarkastusta, eli terve tuloa vaan ilmaiseen junakyytiin, rollaattoriin kanssa tai ilman.
Kiskobussien ylibuukkaus
9
154
Vastaukset
- Anonyymi
No ens vuonna helpottaa kun liikenne loppuu👌
- Anonyymi
VR-ei myy lippuja, koska silloin reitistä tulisi tuottoisa ja lopettaminen olisi vaikeampaa. Kyllä taas VR mainosti varsinkin Itä- Suomea, kun turistiryhmät joutuivat kiskobussissa seisomaan, tai istumaan lattioilla. Eipä taida näiltä kulmilta olla argadian mäellä vaikutusvaltaisia asioiden hoitajia.
- Anonyymi
Kyllä VR myy lippuja jos joku suostuu maksamaan, mutta kun osa matkustaa pummilla niin onhan ne junat täynnä ja osa joutuu seisomaan. Asia korjaantuisi kun VR lopettaisi tuon sairaalloisen itaroinnin ja laittaisi juniin konduktöörit.
- Anonyymi
Audilla porhaltaa Jns - Nurmes välin kolmessa tunnissa, eikä tarvii seisoo.
Seisooko muuten Audi-kuskilla kun se ohittelee nönnöttelijöitä?- Anonyymi
Jaa? Minä ajan opelilla kajaaniin kolmessa tunnissa...
- Anonyymi
3 tuntia😂Vanha fiatkin olisi nopeampi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
3 tuntia😂Vanha fiatkin olisi nopeampi.
Joensuu - Nurmes välimatka 131 kilometriä ja matka-aika 3 tuntia, joten keskinopeus on 43,67 km/t
- Anonyymi
Joensuu- Nurmes väli autolla puolitoista tuntia hurjastelematta. Nyt pitää varata aikaa vähän enemmän, kun tuli nuo talvinopeudet voimaan.
- Anonyymi
Onneksi matka on sama myös talvella.
Kaksi paikkaa on kerran viikossa missä tarvii hiljentää Jns Nurmes välillä, muuten saa antaa kutosen laulaa.
Ja jooo-harmittaa kun ei ole v8
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1856543Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto965449Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243421Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2443299Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862398Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191786Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val481721Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471654- 981376