Remontoitu terveysasema .

Anonyymi-ap

Kesälahden terveysasema miten palvelut v.2026 siirtykö kiteelle saakka?(esim.labra)

7

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaista tietoa ei ole saatavilla että mikään muuttuisi nykyisestä käytännöstä.

      • Anonyymi

        Kuntien on yhtiöitettävä sotelle vuokrattavat 2026 alkuun. Sote etsii halpoja tiloja ja karsii. Kunnat neuvottelevat tiloista ja vuokrista, osa tiedottaa kuntalaisille osa ei. Soteko tietää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuntien on yhtiöitettävä sotelle vuokrattavat 2026 alkuun. Sote etsii halpoja tiloja ja karsii. Kunnat neuvottelevat tiloista ja vuokrista, osa tiedottaa kuntalaisille osa ei. Soteko tietää?

        Säästöt edellä menee, fakta asia.Paljon on keskustelua, myös yhteisöllisestä asumisesta vanhuspuolella.(hoitokodit)Tukipalveluiden ostaminen , esim.( puhtaus ja ravintopalvelut)Entäs yksityiset hoitokodit? Koulutetun hoitoalan työntekijöitä vähennetään, vieläkö eläkeläise saa jatkaa?


    • Anonyymi

      Tekoäly tulee hyten avuksi, joskus

      https://digifinland.fi/sote-tekoalyn-ekosysteemi/selvitykset/

      Nytkin voi kysellä siltä oireiden mukaan, käypä hoito-suositukset löytää, jos ja kun terkkarin asiakkaaksi ei esim puhelimella pääse (ei takaisinsoittoa) tai sinne ei ao oireilla, hlöstöpulassa tms oteta.

      Kyllä sielläkin tietävät, että kun pienikin vaiva pahenee, se on yhteiskunnalle kalliimpi hoitaa. Jokainen ikääntyy ja vaivoja voi tulla viimeistään silloin, edelleenkin, kuten ennen ajat sitten aloitettua soten alasajoa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tarvittaisiin myös laite tutkimaan latvalahoa mahdollisimman helpolla ja nopealla tavalla!
        Ei muuta kuin piuhat päähän ja varpaisiin, niin sieltäpä sen sitten näytöltä näkisi mikä on tilanne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarvittaisiin myös laite tutkimaan latvalahoa mahdollisimman helpolla ja nopealla tavalla!
        Ei muuta kuin piuhat päähän ja varpaisiin, niin sieltäpä sen sitten näytöltä näkisi mikä on tilanne.

        Luulisi ja varmasti, että ammattitaitoinen koulutettu henkilöstö, on ohjannut oikeaan hoitoon ajoissa, jo ilman lisälaitteiden tutkimuksia🤔.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      26
      3160
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      853
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      770
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      730
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      38
      637
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      560
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      559
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      539
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      531
    Aihe