Olikos niin, että apila pitää happamesta maasta ja niinpä kalkitsemalla voisi apilan viihtyvyyttä heikentää vai olisiko jokin muu parempi keino.
Perskule kun pitää muutaman päivän välein leikata apilat pois...
Apilasta eroon?
5
4584
Vastaukset
- kukka
Apilan on tarkoituskin kukkia, anna kukkia ja leikkaa sitten vasta nurmikko. Jos menetät hermosi apilasta niin mites sitten voikukista. Onneksi et näe meidän pihaa.
- vai mitä?
Tuota noin, en kyllä kysellyt mitään voikukista ja todellakin haluan apilat pois pihasta.
- märehtijä
vai mitä? kirjoitti:
Tuota noin, en kyllä kysellyt mitään voikukista ja todellakin haluan apilat pois pihasta.
Juuri päinvastoin eli apila hyötyy siitä kalkista. Mutta et sinä happamuutta säätelemällä apilasta eroon pääse. Rikkaruohomyrkyt tai äärimmäinen kuivuus auttavat.
En kyllä minäkään ymmärrä miksei apila voisi kasvaakin, se on kaunis ja pehmentää monotonista nurmikenttää.
- senkin rähjääjä
käytä vaikka terävää kieltäsi tai nenääsi senkin rähisijä
- Nasse
Tuhosin pihaltani siellä lymyilleen valtaisan voikukkapopulaation maatalouskaupasta hankkimallani torjunta-aineella. Myyjä kehui ainetta sellaiseksi, joka ei vie apilaa. Tästä voisi päätellä, että on olemassa sellaistakin, joka vie apilan.
Kysele siis maatalouskaupoista.
Ja muille tiedoksi. Aine toimi loistavasti. Parilla ruiskutuksella voikukat todellakin hävisivät. Nurmikkoon jäi vain reikiä, joissa virui kuihtunut ja kuollut juuri. Ruohoon tai edes siihen apilaan se ei vaikuttanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16322123Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant658786Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va646192SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785802Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3145252Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294816HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794422Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804231"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.192894