Olikos niin, että apila pitää happamesta maasta ja niinpä kalkitsemalla voisi apilan viihtyvyyttä heikentää vai olisiko jokin muu parempi keino.
Perskule kun pitää muutaman päivän välein leikata apilat pois...
Apilasta eroon?
5
4701
Vastaukset 5
- kukka
Apilan on tarkoituskin kukkia, anna kukkia ja leikkaa sitten vasta nurmikko. Jos menetät hermosi apilasta niin mites sitten voikukista. Onneksi et näe meidän pihaa.
- vai mitä?
Tuota noin, en kyllä kysellyt mitään voikukista ja todellakin haluan apilat pois pihasta.
- märehtijä
vai mitä? kirjoitti:
Tuota noin, en kyllä kysellyt mitään voikukista ja todellakin haluan apilat pois pihasta.
Juuri päinvastoin eli apila hyötyy siitä kalkista. Mutta et sinä happamuutta säätelemällä apilasta eroon pääse. Rikkaruohomyrkyt tai äärimmäinen kuivuus auttavat.
En kyllä minäkään ymmärrä miksei apila voisi kasvaakin, se on kaunis ja pehmentää monotonista nurmikenttää.
- senkin rähjääjä
käytä vaikka terävää kieltäsi tai nenääsi senkin rähisijä
- Nasse
Tuhosin pihaltani siellä lymyilleen valtaisan voikukkapopulaation maatalouskaupasta hankkimallani torjunta-aineella. Myyjä kehui ainetta sellaiseksi, joka ei vie apilaa. Tästä voisi päätellä, että on olemassa sellaistakin, joka vie apilan.
Kysele siis maatalouskaupoista.
Ja muille tiedoksi. Aine toimi loistavasti. Parilla ruiskutuksella voikukat todellakin hävisivät. Nurmikkoon jäi vain reikiä, joissa virui kuihtunut ja kuollut juuri. Ruohoon tai edes siihen apilaan se ei vaikuttanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961892
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.117997Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo137962En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213728- 62678
- 135666
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä24664Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57602- 38578