Ihmeiden aika ei ole ohi. Jossakin päin on valvottu näitä uutteria ja rehellisiä puurtajia.
https://tilannemedia.fi/poliisi-epailee-poronomistajan-lavastaneen-porovahinkoja-petojen-aiheuttamiksi-lapissa/
https://tilannemedia.fi/poliisi-epailee-poronomistajan-lavastaneen-porovahinkoja-petojen-aiheuttamiksi-lapissa/
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kaikki porot pois Lapista, Pohjois-Pohjanmaalle ja Kainuuseen, rehellisille poromiehille!
Yllättyneet jonoon. Taitaa tulla leveämpi jono mitä pituus!
No nyt tuli totuus esiin,nimittäin helteen tappamista poroistakin ym.
Porohan ei kuole luonnollista kuolemaa.
Omalla nimelläsikö kehtaat täällä kirjoittaa!
Omalla nimellä tohtii kirjottaa vain liikenyt ja siinähi tulee niin mahdoton kirjotusvihreitä ettei mitään rajaa. Ja kannatus laskee ku lehmän häntä.
Kaikkihan tietää tuosta toiminnasta ja monesta muusta suhmuroinnista. Ilmoitettua määrää ei kertakaikkiaan pysty pedot tappamaan poronhoitoalueella. Mitähän poikkeavaa on tapahtunut, että on tutkittu. Oliko liian iso vedätys kerralla.
Petoja pitäisi olla joka puun juurella kyttäämässä jos oikeasti tappaisivat sen määrän poroja mitä ilmoitetaan ja saadaan korvauksia
Nythän on vakiona että porot houkutellaan teiden varteen suolan avulla. Siinä ku ne pötköttää lumen peittäminä niin henki lähtee. Ja sitähän vissiin haetaankin? Korvaukset pellaa!!!