Haminan kaupunki myi kultapojalle saaren aikoinaan mitättömällä pikkurahalla, Myöhemmin saari oli myynnissä Venäjällä, mutta ihme kyllä - ja meidän onneksi, se ei mennyt silloin kaupaksi. Nyt siitä pyydetään yli viisi miljoonaa. Ehkä toiveissa on, että löytyy sopiva idän bulvaani, jonka tutuilla olisi noin somalle sijainnille käyttöä. Kultapoika on varmaan jo hankkinut lentoliput kauas. Kyllä on kuvottavaa.
Hyvät kaupat saarilla
11
780
Vastaukset
- Anonyymi
Saarella oleva matkailuyritys on saanut parhaan matkailuyrityksen palkintoja vaikka sen kaikki toiminnan aikaiset tilikaudet ovat olleet tappiollisia (ks.Finder). Lisäksi liikevaihto on ollut matkailuyritykseksi kovin pieni.
Yritys sai lisäksi merkittävän suuria koronatukia vaikka sillä ei ollut tukien myöntämisperusteissa vaadittavaa määrää työntekijöitä. - Anonyymi
Monet pitävät kunnia-asianaan palvella tuollaisia rahakeikareita. Tämän yrittäjän tulisi myydä saari Haminan kaupungille alkuperäisellä ostohinnalla. Kovasti lupasi työpäikkoja, mutta käytännössä viinatarjoilu ei kovin paljon ”eräoppaita” ole työllistänyt. Lisäksi erittäin ylihinnoiteltua palvelua tuossa egokylässä, mutta enhän minäkään siellä omalla rahalla ole ollut viinaa litkimässä.
- Anonyymi
Jos kaupunki on myynyt tuon alihintaan, niin kauppakirjassa tulisi olla merkintä tuollaisen rahanteon varalta, mutta kaupungin tavat tuntien, sellaista ei tietenkään ole. Tällaisina aikoina tulisi syynätä tuon tapaiset myyntitoimet erittäin tarkasti, sillä raha varmaan kelpaa, tulipa se mistä koukeroista hyvänsä. Ehkä valtion on ostettava tuo riistohinnalla, ettei tapahdu ikäviä asioita.
- Anonyymi
On kai se sitten ekologista ryypätä urheilusponsorin piikkiin mainoslakki päässä.
- Anonyymi
Eiks sitä vois dokata vaikka tossa puistossa reilumpien spurgujen kanssa, ku maksaa törkee hinta juppiviinasta merellä muka !
- Anonyymi
Haminassa aateloidaan jokainen omaan taskuunsa keräävä, olipa sitten vieraileva tähti tai oman kylän ylimys.
- Anonyymi
Paljon oli myyntihinta haminan kaupungilla?
- Anonyymi
Olisko ollut muutama kymppitonni.
- Anonyymi
Sen kaupan asiakirjat lienevät ”hävinneet” tai luokiteltu yrityssalaisuudeksi. No voihan niitä tietoja kysellä, vaikka kaupungin palvelualttius tuollaisissa asioissa onkin tiedossa.
- Anonyymi
Tota tapausta on tosiaan palveltu hyväntahtoisesti ja ilman pyyteitä, kuten tämän lajin herroja on aina totuttu palvelemaan. Se kun on ontto elämä, niin pitää vaikka ajankuluksi höynäyttää hölmöjä.
- Anonyymi
Noita alueita ei saisi myydä eteenpäin, koska ei voi tietää mihin käyttöön ja kenelle ne lopulta menisivät. Tuollaiset rahat on lisäksi käytössä vain rikollisilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935382Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143735Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233377Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1943080Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742335Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191636- 981346