eikö haminalaiset tunne liikenne sääntöjä, kun pysähdytään suoralle tielle kun pyöräilijä ajaa suojatiellä tien yli . pyöräilijä on väistämis velvollinen saatanan tunarit
liikenne säännöt
Anonyymi-ap
12670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eivät tunne, eivätkä osaa kirjoittaakaan.
just näitä pilkun nussijoita tarkoitankin pysyisivät poissa liikententeestä jos muuta ei osaa kuin kirjoittaa
Aloittaja sietäisi saada polkupyörän tuulilasin läpi. Sen jälkeen voisi kiskoa ulos autosta ja opettaa tapoja sekä kunnioitusta pyöräilijöitä kohtaan.
Mitä höliset nuija ?
Säännöt ne on pyöräiliöilläkin. Pyöräiliän tulee ylittää suojatie taluttamalla pyörä yli ellei suojatie ole merkitty myös pyörätieksi. Jos pyörätie kulkee ajoradan suunnassa on pyöräilijä väistämisvelvollinen. Autoilijan jarrutus väärässä paikassa voi aiheuttaa peräänajon . Monet autoilijat jarruttelevat väärässä paikassa kun eivät tiedä pyöräiliöitä koskevia sääntöjä
Sanopa vielä kerta nuijaksi niin aletaan nuijia kalloosi järkeä ja kunnioitusta.
Pöljä.
En ole sanonut, sivustolle kirjoitetaan.
TURVAVÄLI
Oikeasti.
Poliisi on Helsingissä kiinnittänyt huomiota autoilioiden paniikki jarrutukseen pyöräiliän kääntyessä törkeästi pysähtymättä autoilian eteen vaikka hänellä olisi väistämisvelvollisuus. Autoilia syyllistyy jarrutuksessa liikenteen vaarantamiseen, josta voi olla seurauksena sakko.
Ei se nyt ihan oikein mene jos kolari sattuu ja jarruttaja saa sakot , peräänajaja joutuu kolarin maksajaksi ja todellinen syyllinen poistuu nauraen paikalta.
Ei ole jos kilven alla on Pyörän merkki.
Ja tahallaan ei kannata päälle ajaa. Soita torvea!!!
Pyöräilijät v1ttuun kaduilta!
Hurmaava Hamina!
Tuntee paremmin kuin sinä yhdyssanat ;)