Riihimäen keskusurheilukentän jääkiekkokenttä ja jääkiekkokaukalo ovat idyllisiä luistelu- ja pelipaikkoja ja moni riihimäkeläinen on osallistunut siellä pipolätkään, vanhojen vaihtoaitioiden ja pukukopin suojista. Keskuskentällä on pelattu muutakin kuin pipolätkää. 1940-1950 lukujen taitteessa yksi ensimmäisistä merkittävistä otteluista juuri valmistuneessa kaukalossa oli Suomen ja Ruotsin kakkosmaajoukkueiden välinen ottelu. Samoihin aikoihin riihimäkeläinen RPL-joukkue pelasi Suomen toisella sarjatasolla Suomensarjassa, ja välillä maakuntasarjassa.
Riihimäen joukkuetta vastaan Suomensarjan ja maakuntasarjan lohkoissa pelasi ajoittain muun muassa tunnetut seurat HPK, SaiPa, Töölön Vesa (Jokerit), Lahden Reipas (Pelicans) sekä TPS. Näistä ovat uutishistorian perusteella pelanneet otteluitaan Riihimäen keskuskentällä RPL:a vastaan ainakin TPS, SaiPa ja Reipas. Muiden vierailua Riihimäellä en ole pystynyt lehtijutuista todentamaan. Eräänä keväänä keskuskentällä pelatussa Suomensarjan ottelussa RPL voitti SaiPan tiputtaen SaiPan Suomensarjasta.
RPL:n edustusjoukkuetoiminta kesti vuodet 1947-1979, joista ainakin 1940- ja 1950-luvuilla se pelasi Suomensarjaa, eli mestaruussarjaa alempana olevaa sarjaa. Keskuskentällä pelattiin myös 1950-1960 lukujen taitteessa Riihimäen ja Salon välinen kaupunkiottelu, sekä vuonna 1949 jääkiekko-ottelu hämäläisten ja karjalaisten välillä, jotka koottiin RPL:n urheilijoista.
Jotkut ottelustaan RPL pelasi myös Piikinmäessä sijaitsevalla jääkentällä. Riihimäen kaupunkijoukkue pelasi 50/60-luvulla Piikinmäen kentällä ottelun Puolustusvoimien jääkiekkojoukkuetta vastaan joka koostui enimmäkseen sen aikaisista mestaruussarjan pelaajista jotka suorittivat asepalvelustaan. Riihimäki hävisi ottelun 0-17.
-
Riihimäen keskusurheilukentän historiaa
10
277
Vastaukset
- Anonyymi
Samassa lohkossa RPL:n kanssa pelasi myös Rauman Lukko.
1970-luvun jälkeen ensimmäiset edustusjoukkuejääkiekon ottelut nähtiin keskuskentällä 2010-luvulla, kun Riihimäen Kiekko-Nikkarit kohtasi Kellokoskelaisen KelA:n keskuskentän kaukalossa pelatussa 2. Divisioonan ottelussa kahtena eri vuonna - Anonyymi
Piikinmäen kenttä, jossa lopulta sijaitsi vanha pesäpallokenttä, on jo kauan sitten muuttunut asuinalueeksi
- Anonyymi
Peltosaaren tekojää ja jäähalli valmistuivat myöhemmin, 1990-luvun alussa jäähalli saatiin täyteen käyttöön. Keskuskenttä ja Piikinmäki jäi taakse radan toiselle puolelle. Keskuskentän rooli jääkiekossa saattoi unohtuakin.
- Anonyymi
Mainittakoon, että myös muuan HIFK pelasi Riihimäkeläisten kanssa samassa lohkossa.
Noin vuodesta 1948 aina 60-luvulle asti, pelattiin keskuskentällä kovatasoista kiekkoa. - Anonyymi
Vanhat katsomorakenteet ja kentän ympäristö keskuskentällä saattoi vetää paikalle 500 ihmistä ratkaisuotteluihin , väkeäkin oli kuin pipoa, otteluita mainostettiin suurilla mainoksilla Riihimäen Sanomissa.
- Anonyymi
RPL:n toiminnan loputtua elettiin Riihimäelle vähän aikaa ilman edustusjääkiekkojoukkuetta, mutta vuonna 1980 perustettiin PT-80 eli PlayTeam-80 joka alkoi 80-luvulla pelaamaan alasarjapelejä jo ennen nykyisen Riihimäen Kiekko-Nikkareiden perustamista, joka perustettiin 1980-luvun lopussa. Molemmat seurat ovat siitä asti olleet olemassa, ja pelaavat tälläkin hetkellä sarjoissaan, eri sarjatasoilla jakaen Riihimäen jäähallin kotipeleilleen. Kiekko-Nikkarit on kuitenkin Riihimäen ykkösseura, ja näistä menestyneempi. Sen juuret ovat RPL:ssä.
- Anonyymi
Riihimäen torilla pelattiin pesäpalloa kauan sitten, ehkä se oli 1950-luvulla.
Nythän siellä torilla ei ole muuta käyttöä kuin Postin musta pakettiautomaatti. - Anonyymi
Hannu Heijari oli RPL:n kovia lätkämiehiä, myöhemmin Nikkaren perustajaporukassa.
- Anonyymi
1960-luvulla lensi keskusurheilukentältä moukari aidan yli, mutta onneksi se ei osunut ihmisiin eikä aiheuttanut muutakaan vahinkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081769- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801241Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251081
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23967