Eloisan uusi budjetti:
Suurimmat talousvaikutukset tulevat sairaalapalveluihin, noin 5,3 miljoonan edestä. Iso osa tästä tarkoittaa erikoissairaanhoidon vuodeosastopaikkojen vähennyksiä Savonlinnassa, kun kaksi osastoa yhdistetään. Tästä seuraa henkilöstön vähennystä 19 htv.
– Savonlinnassa paikkoja tarvitaan aiempaa vähemmän, koska täyttöaste on matala. Mikkelissä paikkoja tulee hieman lisää, koska tarve lisääntyy.
Lisäksi budjetissa on muita karsintoja Savonlinnaan ja investointien karsimista laitteisiin.
Tänä vuonna on jo siirretty tehtäviä ja henkilöstöä Mikkeliin.
Savonlinnan sairaalaa ajetaan vauhdilla alas
10
124
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Sosiaalitoimesta ja terveyspalveluista vähennetään henkilöstöä yhteensä vajaan 150 henkilötyövuoden verran. Henkilöstösäästöistä 10 prosenttia kohdistuu Pieksämäelle ja 45 prosenttia sekä Mikkeliin että Savonlinnaan.
Savonlinna on suhteessa raju menettäjä, kun kaupungin osuus väestöstä on vain noin 20 %, niin tulee tänne yli tuplasäästöt ja leikkaukset.
Etelä-Savon maakunta on Savonlinnan tuho ! - AnonyymiUUSI
kosonen ajaa sairaalaan alas ja ihan yksinään
- AnonyymiUUSI
Oikeassa olet. Kosonen se kähmylöi Helsingin kabineteissa muiden kepulaisten kanssa, että Savonlinna pakotettiin jäämään Mikkelin alle. Vaalipiirijako oli tärkeämpää kuin sairaala, jotta kepu ei menettänyt yhtä kansanedustajan paikkaa. Nyt sairaalaamme ajetaan alas juuri mistä Panu Peitsaro ja Pekka Nousiainen varoittivat.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Oikeassa olet. Kosonen se kähmylöi Helsingin kabineteissa muiden kepulaisten kanssa, että Savonlinna pakotettiin jäämään Mikkelin alle. Vaalipiirijako oli tärkeämpää kuin sairaala, jotta kepu ei menettänyt yhtä kansanedustajan paikkaa. Nyt sairaalaamme ajetaan alas juuri mistä Panu Peitsaro ja Pekka Nousiainen varoittivat.
Panu ja Pekka olivat neuvotelleet työnjakosopimuksen Pohjois-Savon sairaanhoitopiirin johdon kanssa. Etelä-Savossa se ei onnistunut, koska liian vähän ihmisiä ja kaksi keskussairaalaa. Sairaalamme tulee menemään täällä alas. Ja kyllä vastuu tästä kuuluu vain kepulle ja Hanna Kososelle. He meidät tänne pakottivat jäämään.
- AnonyymiUUSI
https://www.ita-savo.fi/
Karua luettavaa. Myös palliatiivista osastoa ajetaan alas. Vaiheittan tämä etenee. Tämäkin siirto aiheuttaa taas useamman erikoissairaanhoitajan ja todennäköisesti myös muutaman erikoislääkärin lähdön. - AnonyymiUUSI
Kokoomuslainen politiikka puree. Sairaat sairastakoot omilla varoillaan, menkööt yksityisiin sairaaloihin. Nyt loppu rikkaiden verorahoilla terveyden hoito.
- AnonyymiUUSI
kosolainen politiikka puree
- AnonyymiUUSI
Kepun vaatimat 22 sairaanhoitopiiriä maksavat valtiolle niin paljon että sairaaloita on lopetettava. Näin valitut kepulaiset saivat paljon piiristä paikkoja kun kuntalaiset äänestää kepua. Pitäisi karsia puolet pois, turhaa maksaa kymppitonnin palkkoja niille parasiiteille.
- AnonyymiUUSI
Valtiovarainministeriö vaatii säästämään. Sosiaali- ja terveysministeriö ohjaa ajamaan toimintaa alas. Ja syy on kepun ja Kososen, kun persuministerit huseeraa saksien ja sukulaistensa kanssa. Aina muiden syy, kun perussuomalaiset ja kokoomus päättää jotain.
- AnonyymiUUSI
Siinä on varsinainen kepulainen trolli joka jauhaa tuota samaa potaskaa koko ajan.
Syy on kepun ja kososen jotka pakottivat likaisella pelillä jäämään tähän alasmenevään etelä-savoon. Pohjois-Savossa olisi sairaala pelastunut kuten Panu ja Pekka neuvottelivat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759552Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.337534Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va836362SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1856024Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445031HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084666Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014416Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo912122Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821409