Mielestäni se, että samassa kaupungissa on 2 samannimistä katua/tietä, se on pahin virhe, mitä kaupunkisuunnittelija voi tehdä - aiheuttaa taatusti sekaannusta, vaikea löytää oikeaan paikkaan jne.
Tallinnassa ikävä kyllä löysin juuri tuollaisen tapauksen:
Linnamäe tee - näitä on tosiaan 2 kpl, ja nuo 2 vieläpä risteävät toistensa kanssa!
Yksi Linnamäe tee on tuossa risteyskohdassa itä-länsi -suuntainen.
Ja se toinen Linnamäe tee on tuossa risteyskohdassa etelä-pohjoinen -suuntainen, mutta etelään vievällä tieosuudella on eri nimi "Muhu tn", pohjoiseen vievä tieosuus lopulta kaartuu länteen, kaartuu edelleen etelään, ja lopulta yhtyy vielä toisessa risteyksessä itä-länsi -suuntaiseen Linnamäe tee:hen!
Tämän lisäksi jo mainituista kahden pohjois-etelä -suuntaisen tien välissä on vielä yksi tie,, jonka SENKIN nimi on sama Linnamäe tee!
Linkki Google mapsiin:
https://www.google.com/maps/place/Linnamäe+tee+37,+13912+Tallinn,+Viro/@59.4505479,24.8694451,17z
HUOM: Avaa linkki selaimesi YKSITYISESSÄ ikkunassa!
Google maps jostain syystä ainakin osassa tietokoneita toimii siten, että kun linkin avaa yksityisssä ikkunassa, kartta näyttää oikein hyvältä.
Mutta jos avaat saman linkin normaalissa ikkunassa, kartta näyttää hirveältä ja sekavalta.
Sitä en tiedä, kuinka kauan tilanne on ollut tuo. En siis välttämättä väitä, että nimenomaan nykyinen kaupunkisuunnittelija olisi idiootti, mutta joku hänen edeltäjistään kylläkin (olettaen, että kadun nimet ovat hyvinkin pitkään olleet tuollaiset).
Eikö kaupunkisuunnittelussa ymmärretä, ettei samassa kaupungissa pidä olla useita katuja/teitä siten, että niillä kaikilla on sama nimi? Tuollaisesta kun ei mitään hyvää seuraa!
Olisin kirjoittanut saman jollekin virolaiselle forumille, mutta kun en osaa viroa.
Jos tämän joku viroa osaava lukee, niin käännä viroksi ja postaa sama viroksi virolaisille forumeille! Tekijänä annan luvan siihen että saa kääntää toiselle kielelle ja postata uudelleen toiselle forumille.
Kaupunkisuunnittelija idiootti - 2 samannimistä katua/tietä ?
Anonyymi-ap
1
224
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251905- 128865
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi268490- 10478
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406