Koskas venäjä aasiaan on liittynyt?.
Eurooppa?
Hate
101153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minä muistelisin ala-asteen maantiedon tunneilla olleen väitteitä siitä, että Venäjä (tai silloinen suuri ja mahtava Neuvostoliitto) on niin suuri ja mahtava että se kuuluu molempiin maanosiin.
Ural-vuoristosta kuulemma menee raja.
Samahan se on kuulemma Turkillakin: puolet Aasiaa ja puolet Jevrooppaa.
Eli laania riittää itänaapurissa kierreltäväksi, on maanosiakin moneen (tässä tapauksessa jopa kahteen) lähtöön. ;)
Nový most
Tuskin Bosporinsalmi nyt Turkkia sentään kahtia jakaa. Katsohan sitä karttaa vielä toisen kerran.
Jep totta puhut. Sitä Turkkiahan näyttää riittävän vaikka kuinka paljon vielä siellä "tois puol salmee"... Eli ei mene ihan kuitenkaan fifty-sixty ;)
No, enpä ole ikinä käynyt ko. maassa, enkä näillä näkymin menekään.
Onkohan muitakin maita kuin Venäjä ja Turkki jotka on sekä Aasiaa että Eurooppaa? Oisko joku maantieto-guru kuulolla?
Nový most
Miksi käytät typerää allekirjoitusta?
Kyllähän me huomaamme nickistäsikin kuka kirjoittaa.
Voi kuinka harmillista että allekirjoitukseni, ja siten ehkä myös nimimerkkini, on mielestäsi typerä. Kysymys sen käyttämisestä on ihan mielenkiintoinen.
Toivon suuresti ettei kyse ole huonosta itsetunnosta johtuvasta itsekorostuksesta. Mahdollistahan sekin toki kuitenkin on, joten minun varmasti täytyy hieman tutkiskella itseäni tältä osin. ;)
Tietoisesti valittuna käyttäytymisenä selittäisin allekirjoituksen väsäämistä jokaikiseen pirun viestiin sillä, että saatan joskus lisätä kommentteja käsillä olevaan asiaan myös nimimerkkini "sisään", esim.
Nový "typerien allekirjoitusten puolesta" most.
Olen toki valmis muuttamaan käyttäytymismallejani, jos saan oivat perustelut, ja jos yleisö niin mahdollisesti pyytää. Pitäisiköhän järjestää kansanäänestys? Arvon kanssalistalaiset voivat lähettää äänensä ja muun palautteen s-postiini [email protected].
Malliksi tällä kertaa jätän allekirjoituksen pois, jotta nimimerkki "..." saa kerrankin lukea viestini ilman harmaita hiuksia, ja että kansanäänestykseen osallistuvat voivat vertailla vaihtoehtoista viestintätapaa.
mitä novy most merkitsee. Novy käsittääkseni on uusi, mutta mitä most on suomeksi?
Terve vaan!
Peli poikki!
Keskuskentälle katsomaan ottelua.
Toivotan hyvää kesää Nov.......
Tai jotain.
Anna olla Novy.most, muutaakin tekemistä löytyy. Varsinkin kesällä.
Vänärillä uimista vaikkapa?
Hyvää kesää!
Joo, nový tarkoittaa slovakiksi (новый venäjäksi) uutta, ja most siltaa (myös venäjäksi).
Nový most sijaitsee Bratislavan keskustassa, ja on yksi suosittu nähtävyys siellä. Sen ylittämällä pääsee BA:n vanhasta kaupungista uuteen lähiöön, Petrzalkaan, Tonavan toiselle puolelle. Sillan yläpäässä on ravintola, josta on hienot näkymät.
Kansanäänestys ei ole tainnut innoittaa ihmisiä vaaliuurnille. Parempi ehkä niin. ;)
Nový "Sori, nimimerkki `...`" most
... Prahassa on hienompi.
Bratislava on muutenkin kuin halpa ja huono kopio Prahasta....
kirjotti koulussa että "Venäjä on niin iso, se on isompi kun maailma"