Ketä sotii?

Anonyymi-ap

Jokainen tehköön omat valintansa, mutta ketään ei saa houkutella pois armeijan leiristä. Syyksi ei kelpaa kristillinen usko tai mikään muu. Jos olet sotilas ja olet tehnyt sellaisen päätöksen, niin pysy lujana. Jos olet sivari, niin älä houkuttele ketään sivariksi. On erityisen tärkeää tehdä tässä oikea valinta omantunnon mukaan. Rintama tarvitsee miehiä ja yhteiskunnan pyörät pehmeitä miehiä.

Rintamalla pärjää kaikenlaiset miehet, jos vain tuemme toisiamme. Näin meistä saadaan kaikki hyöty irti ilman ylirasitusta.

Jos olet sivari, niin olet mahdollisesti myös näiden pehmomiesten esikuva. Rauhallisuus ennen kaikkea. Paniikki ei johda mihinkään.

Tehkää omien valintojen mukaan.

15

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No siinä tapauksessa tasa-arvon nimissä ketään ei saisi houkutella armeijaankaan, eli pakolliset kutsunnat poistettava. Niin kauan kuin kutsunnat jatkuvat, jatkuu myös aseistakieltäytymisen mainostus.

    • Anonyymi

      Kirjoitat että syyksi ei kelpaa kristillinen usko tai mikään muu, ja sitten kuitenkin kehotat tekemään oman päätöksen ja että valinta tulisi tehdä omantunnon mukaan. Oma päätös pohjautuu juurikin omaantuntoon ja vakaumuksiin, oli se uskonto, väkivallattomuus, rauhantahtoisuus tai aseellinen palvelus ja patriotismi. Ja jos käyt armeijan älä houkuttele tai painosta ketään armeijaan. Armeijaa ri ole pakko käydä. Sivari on laillinen puolustusvoimienkin tunnustama vaihtoehto maanpuolustusvelvollisuuden täyttämiseksi.

    • On se kova sotilas tuo Ketä kun sotii hän.

      • Anonyymi00010

        Niin!! Ketä vastaan soditaan?? Kuka sotii vai ketkä sotivat!!????

        Milloinkahan opitaan käyttämään oikeita sanoja oikeissa muodoissa noissa kysymyssanoissa??
        Eikö nykykoulussa opita yhtään mitään??


    • Anonyymi

      Tjaa. Itse pääsin pyytämättä takaisin reserviläiseksi, kun yläikäraja miehistöllä nostettiin 50 vuodesta 65 vuoteen.

      En tuota valitakaan, vaikka ymmärrän, että joku ehkä juoksee ja punnertaa paremmin kuin minä.

      Mukana ollaan!

      • Anonyymi

        Lähden pois resevistä, ei ole minun hommia!


      • Anonyymi00006
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähden pois resevistä, ei ole minun hommia!

        Ei auta mitään. Sotimaan joudut siitä huolimatta.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Ei auta mitään. Sotimaan joudut siitä huolimatta.

        Ei joudu. Reservistä voi erota ja sen jälkeen ei sotimisvelvoitteet velvoita. Suomen lait eivät mene kansainvälisien itsemääräämisoikeuksiemän ja
        lakien yläpuolelle. Ottaisit palstakenraali selvää asioista.


    • Anonyymi

      Ei EUta pidä puolustaa!! Miten tämän maan kansalaiset ei tajua etttei itsenäistä Suomea enään ole? Sodan syttyessä puolustat NATOa ja Euroopan unionia, et Suomea!

      • Anonyymi00011

        No jos Suomeen hyökätääm, silloin puolustat Suomea!! Olit sitten EU:ssa tai missä tahansa!
        Se etu on nyt, että kenties saamme apua NATOLTA, ei tarvitse yksin puolustaa maatamme!


    • Anonyymi00007

      Ne pöljät puolustaa ketkä jäävät tyhmyyttään reserviin. Viisaat tietävät oikeutensa ryhmään ja eroavat reservistä tai valitsevat sivarin. Ketään ei voida pakottaa sotimaan vasten tahtoaan.

      • Anonyymi00012

        Sanoisin, että raukkamaisia ovat ne, jotka pystysivät puolustamaan isänmaataan, mutta kieltäytyvärt sitä tekemästä arkuutensa vuoksi!

        Kyllä jokaisen kynnelle kykenevän on silloin astuttava remmiin ja taisteltava kotimaansa puoesta! Ei sellainen ole mies eikä mikään!!


    • Anonyymi00015

      Miksi mode poistat asialliset viestit ja sallit täällä mainostaa reservistä eroamista ja levittää valheita puolustusvoimista? Tehtailetko niitä itse?

      • Anonyymi00016

        Voin ihan kokemuksesta ketoa moden poistavan ihan mitä tahansa ja ihan millä perustelulla tahansa.
        Tuskin edes tämä kommentti tulee julkaistuksi, tai jos tuleekin, niin pian häviää..


    • Anonyymi00017

      laitoin reservi eron vireille, kyllä helpottaa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe