Kokeilin ajaa vielä halvemmalla,laitoin raskasta öljyä sekaan kun kunnan katutöitä ajan mutta tukkoon meni.pitääkö joku vero masaa jios ajaa tupaöljyllä ???ei kukaan ole kysynyt ainakaan 10 vuotyeen??
suotimet raskaassa polttoöljyssä
ituniska
5471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos haluat käyttää raskasta polttoöljyä, niin saat rakennella vähän enemmänkin. Mutta ensitöiksesi joudut rakentamaan polttoaineelle esilämmityksen, koska tuo "litku" on niin jäykkää että ei kulje muuten läpi polttoainejärjestelmästä. Kunhan olet ne rakentanut, niin sitten saat miettiä itse kuinka saat ruiskupumpun säädöt sopivaksi, kun nuo syöttömäärät eivät välttämättä ole samat kuin kevyttä ainetta käytettäessä.
Ei muuta kuin onnea valitsemallesi tielle...
Jos ajosta erikseen saat korvauksen pitäisi käyttää lain mukaan "kallis-veroista" dieseliä.
Ehkä kannattaa muutenkin miettiä helpompia tapoja säästää....
Tarkoitus olikin ajaa HALVALLA ei maksella turhia veroja ja polttoaineveroja.En ole vielä ikinä kahdessa traktorissa ja hiasessa puimurissa asuntoautossa käyttänyt sitä kalliimpaa polttoainetta.
Sama minulle ajat millä tahansa... Kunhan tuosta raskaasta polttiksesta vaan sanoin...
Koita sinappi-öljyä!! Sen voit itse kasvattaa,valmistaa ja palaa puhtaammin kuin kumpikaan yleisistä diesel polttoaineista.
Eikä varmasti tarvitse siitä veroa maksaa!!
Tilaa itsellesi MDO:ta (Marine Diesel Oil). Se voisi olla käyttökelpoista kun ollaan lämpöasteiden puolella ja on polttoöljyä halvempaa.