Johannes kuorikoski

Kyllä on komee mies tämä Johannes ,yhtä komee kuin oli isäkin Tapani kansa. Ja niin on samannäköinen. Jos on yhtä hyvä äänikin ,niin alkais laulamaan.
Se vaan on outoa että kuka tyhjensi Tapanin talon Kotkassa,vaikka se on puoliksi Ninan ja edwardin niin ei olis saanut irtaimistoa viedä, siitä voi tehdä poliisitutkinnan.
Tuntuu että avokki on vähän hyväksi käyttänyt tapaa jos ei mitään perittävääkään jäänyt.ehkä Tapani on koko ajan maksanut avoin kuluja niin ei oo rahaa jäänyt,sillä jos on iso huvila jossa on 430 neliöön niin tokihan siinä on paljon kuluja,vaikka olisikin jo myynyt talon avoimille.
Johannes on silti perijä myös eikä häntä voi noin vaan sivuuttaa.
Toivottavasti kaikki ratkee parhain päin
16746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Julkisuuteen tulleista tiedoista päätellen eiköhän rintaperilliset aioa aika järeihin toimiin ryhtyä. Kyllä rikosilmoituksenkin luulisi tekevän.
Törkeästä petoksestakin puhutaan nyt koskien Westendin talokauppoja.

2Äänestä

Iltalehden jutun mukaan Seppo Kansa ja Nina af Enehjelmhän siellä ovat täysin laittomasti jaelleet Tapani Kansan kuolinpesän omaisuutta ties keille kuolinpesän ulkopuolelle. Rintaperillisten oikeuksia nämä ovat polkeneet täysin sumeilematta.

1Äänestä
  • Voi hitsi ja Johannes ei saanu mitään. Nina ja Seppo ei olis edes saaneet mennä sinne talolle ilman että siellä oli kaikki perilliset paikalla. Haaskalinnut on heti paikalla kun toinen kuolee.
    Tiedä kuinka paljon Tapanila oli edes rahaa kotona ym,
    Ihmetyttää sekin että silloin kun Tapani oli sydän leikkauksessa ja Johannes oli hoitamassa niin kuin just silloin pitää ruveta jotain Westendin kauppoja tehdä, eihän Tapani ole jaksanut mihinkään kauppoihin perehtyä.
    Nyt jos on ollut hoitovirhe ja tulee korvauksia niin ne rahat kuuluu lapsille ei ex-avokille

    1Äänestä

Suku on pahin kuten sanotaan. Mitätön velipoika joka on jäänyt Tapanin varjoon ja Nina vetäneet ilmeisesti ennakkoon välistä Tapasan omaisuutta.

1Äänestä
  • Nuo kaksi ketlua toimivat yhdessä. Puhalsivat koko pesän.

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Nuo kaksi ketlua toimivat yhdessä. Puhalsivat koko pesän.

    Johanneksen pitää nyt tehdä rikosilmoitus

    1Äänestä

Voi hemmetti. Ainahan ajoi heti Tapsan asunnolle kun kuuli tämän kuolemasta. Oikein vielä mainosti sitä lehdissä että hän menee hoitajan asioita. Laskuja ym. Mitä mahtoi hoitaa. Varmaan kaikki arvokkaat asiat itselleen. Esimerkkinä mihin Tapsan kellot ja korut joutui. Ne o ainakin perillisille.
Ilmeisesti tällä avoimilla on kova rahapula kun molemmat talotkin on myynnissä.
Tommosta se on kun ihminen kuolee niin heti on haaskalinnut paikalla

1Äänestä

Törkeästi ovat Tapsan veli ja Nina kupanneet Tapsan omaisuutta ennen perunkirjoituksia.
On lainvastaista sitäpaitsi ottaa mitään kuolinpesästä ennen perunkirjoituksen tekoa.
Rikosilmoitus tehtävä niin veli ja Niina joutuvat oikeuden eteen ja tuomio + korvaukset rapsahtaa.

1Äänestä

Kuolinpesä ei saa viedä yhtään mitään ja sinne ei saa edes mennä ilman että kaikki perilliset antaa luvan

1Äänestä

Eikä Tapsan tileille ikään ole ainakaan ninalla mitään asiaa. Sinne saa viedä laskuja mutta rahaa ei voi nostaa.
Vaikka nekin on jo tietysti heti nostettu kun Tapani kuoli.
Toivottavasti väärin tekijät saa kovat rapsut

Äänestä

On paljon spekuloitu vauva.fi sivuilla että Edward ei olisi Tapanin poika vaan että Tapani ois adoptoinut hänet ja isä olis Ninan entinen ruotsalainen aviomies joka teki itsarin. Paljon puhutaan kaikkee vaan Nina itse tietää...

Äänestä

Aika hiljaista on ollut jutun suhteen. Jos tilillä ei oo rahoja niin saahan Johannes pankista tiliotteen 4 vuoden ajalta niin vois vähän katsoa mihin on rahat menneet

Äänestä

Osaako laulaa?

Äänestä

Asuu ilmeisesti edelleen äitinsä kanssa. Iltapäivälehdissä sen haastatteluja ja ”taidetta” esillä.

Äänestä

Näköjään haluaa olla nyt julkisuudessa,kun laskeen isänsä uurnaa,tekipä aika liikkeen kun Tapsan toinen poika ja Nina eivät saaneet olla mukana,toimi salaa onpa karu kuva kun Tapsan tuhkat laskee .Ei mitään arvokkuutta.No Johannes poika laulaa Tapsan kappaletta kuljen taas kotiinpäin jne.Eli vainajan toivetta ei tartte toteuttaa.Lehdet kirjoittaneet,että Tapsa halusi,että uurna laitetaan Hietaniemen hautausmaalle.Nyt kun media tuonut juttuja esiin,niin onpa sekalainen seurakunta Tapsan asioita kuoleman jälkeen hoitamassa.

Äänestä
  • Törkeää ettei Tapanin toivetta hautapaikasta noudatettu. Esikoinen menee ja tekee mitä lystää. Aika itsekäs tyyppi. Röyhkeä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä on komee mies tämä Johannes ,yhtä komee kuin oli isäkin Tapani kansa. Ja niin on samannäköinen. Jos on yhtä hyvä äänikin ,niin alkais laulamaan.
Se vaan on outoa että kuka tyhjensi Tapanin talon Kotkassa,vaikka se on puoliksi Ninan ja edwardin niin ei olis saanut irtaimistoa viedä, siitä voi tehdä poliisitutkinnan.
Tuntuu että avokki on vähän hyväksi käyttänyt tapaa jos ei mitään perittävääkään jäänyt.ehkä Tapani on koko ajan maksanut avoin kuluja niin ei oo rahaa jäänyt,sillä jos on iso huvila jossa on 430 neliöön niin tokihan siinä on paljon kuluja,vaikka olisikin jo myynyt talon avoimille.
Johannes on silti perijä myös eikä häntä voi noin vaan sivuuttaa.
Toivottavasti kaikki ratkee parhain päin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu