Sairauslomalla edustamaan, olettaa hallituksen PJ

Anonyymi-ap

Oli taas hauska puhelu. Hallituksen puheenjohtaja kyseli tosissaan, että lähteehän sairauslomalla oleva isännöitsijä istumaan ravintolailtaa taloyhtiön hallituksen kanssa.

Niinpä. Sairauslomalla, ilman palkkaa, asiakkaan kanssa ravintolaan koko illaksi. Ei kuulosta työntekijän velvollisuudelta vaikka ei olisi sairaana.

Misä muuten kumpuaa taloyhtiön hallitusten ajatus siitä, että isännöitsijän kuuluu osallistua taloyhtiön hallituksen ruokailuihin? Siis niissä taloyhtiöissä, joissa yhtiökokous on päättänyt palkita hallitusta niin, että saavat käydä kerran vuodessa ravintolassa syömässä taloyhtiön piikkiin.

Yhtiökokouksen päätökseen harvemmin kirjataan, että "isännöitsijä mukaan ravintolaan syömään taloyhtiön piikkiin". Puheenjohtajat kuitenkin olettavat, että isännöitsijiä on veloituksetta heidän käytössää myös iltaisin ja lähtee ravintolaan syömään ja kuittaamaan laskun ruokailun lopuksi.

Kun istut vuoden aikana iltakokouksissa 300 tuntia ylitöissä, niin huonoin mahdollinen palkkio isännöitsijälle on mahdollisuus saada viettää marras-loulukuussa iltaa ilman palkkaa taloyhtiön hallituksen kanssa ravintolassa.

2

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mietin vain, että monessako toisessa ammatissa on vastaavaa, että asiakas olettaa työntekijän viettävän palkatta vapaa-aikaansa asiakkaan kanssa? Moniko potilas soittaa lääkärilleen, että "lähdethän kanssani ravintolaan syömään illalla kolmeksi tunniksi"? Vaikka potilas tarjoaisi aterian, mikä mielenkiinto lääkärillä on viettää vapaa-aikaansa potilaiden kanssa? Ei yhtään mitään. Lääkäreillä saattaa olla iltaisin parempaa tekemistä kuin hengailla potilaidensa kanssa.

      Monenko peruskoulun oppilaan vanhemmat pyytävät lapsensa luokanopettajaa lähtemään istumaan iltaa ravintolaan kanssaan? Lähtökohtaisesti ehdotus on järjetön. Ei luokanopettajan käy syömässä ravintolassa palkatta oppilaidensa vanhempien kanssa.

      Moniko lentomatkustaja ajattelee, että lentokapteenilla on velvollisuus lähteä hänen kanssaan ravintolaan istumaan iltaa, tietysti ilman palkkaa, ruokapalkalla? Olisi siinä lentokapteenilla istumista, kun lentokoneeseen mahtuu 300 lentomatkustajaa. Pitääkö kaikkien kanssa lähteä ravintolaan?

      Mistä tulee myytti, että "isännöitsijä on aina käytettävissä"? Että isännöitsijätyöntekijän velvollisuus on lähteä taloyhtiöiden hallitusten kaveriksi perjantai-iltana ravintolaan istumaan iltaa ilman palkkaa?

      Minulle ei tulisi mieleenikään pyytää taloyhtiömme isännöitsijää istumaan ravintolailtaa hallituksen kanssa. Taitaa perhellisellä isännöitsijällä olla parempaa tekemistä kuin ruokailla marras-joulukuussa 20:n taloyhtiön hallituksen kansssa, vaikka se ei viekään kuin neljän viikon ajan jokaisen arki-illan maanantaista perjantaihin.

    • Anonyymi

      Mietin vaan, että kuka on se idiootti isännöitsijä, joka saikulla vastaa työpuhelimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe