Itsenäisyyspäivä kotona

Anonyymi-ap

Kun taas 6.12.2025 Itsenäisyyttä juhlimaan kokoontuu presidentin linnaan kutsun saanutta julkista väkeä. Suomenliput liehuu ja presidentin linnan ikkunoiden kyntteliköt tuikkivat valoaan tummaan marraskuiseen iltaan.
Illan hämärtyessä, syttyvät myös muutamien kotien ikkunoilla kynttilät ja pihoilla loimuaa ulkotulia ja tervapatoja. Osa kansaa juhlii kotonaan ja alkaa katsomaan perinteisesti televisiosta linnan juhlia.

Niin myös minä. Sytytän kynttilöitä ja varaan illaksi herkkuja.
Pukeudun mukavaan kotiasuun ja rentoudun sohvalla. Olen siis tavallaan mukana hengessä juhlimassa. Katsellessani linnan juhlien vieraita ja juhlan tunnelmia television välityksellä.

Mutta fiilikseni on varmaan paljon rennompi ja mukavampi, kuin juhliin kutsun saaneiden. Jotka jännittävät illan aikana eteen tulevia tilanteita. Presidenttiparin kättelyäkin. Vieraat jännittävät, töppäilevätkö jotenkin ja näkeekö joku töppäyksen televisiossakin?

Vieraat hikoilevat siellä tungoksessa ja tuntevat olonsa ehkä kiusalliseksi hienoissa juhlakostyymeissaan. Äänekkään puheensorinan läpi on ehkä vaikeaa keskustella ja kuulla toisen puhetta selvästi.
Kaikkialle jonotetaan, vessoihinkin jonotetaan. Syötävääkään ei saa helposti. Tungosta riittää sielläkin, mistä saa syötävää ja juotavaa. Istumapaikkojakaan ei varmasti helpolla löydy. Saati pikku pöytiä, mihin laskea lasinsa tai kakkulautasensa, tai iltalaukkunsa.

Seistä tönötetään siellä jossain hulinassa, tärkeän näköisenä skumppapikari kädessä.
Tanssiakin yritetään, vaikka parketilla ei ole tilaa, kuin keinahdella pareittain paikoillaan.
Jalatkin on kai loppuillasta aivan turtana juhlakengistä. Minulla taitaa siis olla paljon mukavampaa juhlia kotona.

*Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!

7

382

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itsenäisyyspäivä on kaikkein tärkein päivä koko vuojen aikana. Menee joulun edelle.

      hyvvää itsenäisyyspäivää kaikille.

    • Anonyymi

      Päivä menee ulkoilun merkeissä mikäli ei sada ja ilta leppoisasti kotona ihan muissa merkeissä kuin linnan juhlia töllätessä, en ole vuosikymmeniin katsonut kun ei kiinnosta tippaakaan. Aivan liian pitkäveteistä katsottavaa minun makuuni.

      • Anonyymi

        Onkohan Salekin kutsuttu bilettään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan Salekin kutsuttu bilettään?

        Ainahan ne entiset, elossa olevat presidentit puolisoineen on kutsuttu juhliin.


    • Anonyymi

      Ihan tavallinen päivä.Käyn kaupassa,siivoan ym.En katso koskaan pressan bileitä.Siinä juhlikoot.Sen katson uutisista kun natsit marssii.Yks päivä ja se on siinä.En siis ole hyvä pressan alamainen kun en nöyränä vahtaa telkkaa ja ääneen ihaile eliittiä.Ja kun Suomessa saa natsitkin marssia ja leikitään etteo ne ole natseja niin pitäkää kemunne.Ei voi vähempää kiinnostaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      68
      1066
    2. 64
      1052
    3. 93
      827
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      648
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      575
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe