Itsenäisyyspäivä kotona

Anonyymi-ap

Kun taas 6.12.2025 Itsenäisyyttä juhlimaan kokoontuu presidentin linnaan kutsun saanutta julkista väkeä. Suomenliput liehuu ja presidentin linnan ikkunoiden kyntteliköt tuikkivat valoaan tummaan marraskuiseen iltaan.
Illan hämärtyessä, syttyvät myös muutamien kotien ikkunoilla kynttilät ja pihoilla loimuaa ulkotulia ja tervapatoja. Osa kansaa juhlii kotonaan ja alkaa katsomaan perinteisesti televisiosta linnan juhlia.

Niin myös minä. Sytytän kynttilöitä ja varaan illaksi herkkuja.
Pukeudun mukavaan kotiasuun ja rentoudun sohvalla. Olen siis tavallaan mukana hengessä juhlimassa. Katsellessani linnan juhlien vieraita ja juhlan tunnelmia television välityksellä.

Mutta fiilikseni on varmaan paljon rennompi ja mukavampi, kuin juhliin kutsun saaneiden. Jotka jännittävät illan aikana eteen tulevia tilanteita. Presidenttiparin kättelyäkin. Vieraat jännittävät, töppäilevätkö jotenkin ja näkeekö joku töppäyksen televisiossakin?

Vieraat hikoilevat siellä tungoksessa ja tuntevat olonsa ehkä kiusalliseksi hienoissa juhlakostyymeissaan. Äänekkään puheensorinan läpi on ehkä vaikeaa keskustella ja kuulla toisen puhetta selvästi.
Kaikkialle jonotetaan, vessoihinkin jonotetaan. Syötävääkään ei saa helposti. Tungosta riittää sielläkin, mistä saa syötävää ja juotavaa. Istumapaikkojakaan ei varmasti helpolla löydy. Saati pikku pöytiä, mihin laskea lasinsa tai kakkulautasensa, tai iltalaukkunsa.

Seistä tönötetään siellä jossain hulinassa, tärkeän näköisenä skumppapikari kädessä.
Tanssiakin yritetään, vaikka parketilla ei ole tilaa, kuin keinahdella pareittain paikoillaan.
Jalatkin on kai loppuillasta aivan turtana juhlakengistä. Minulla taitaa siis olla paljon mukavampaa juhlia kotona.

*Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!

6

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itsenäisyyspäivä on kaikkein tärkein päivä koko vuojen aikana. Menee joulun edelle.

      hyvvää itsenäisyyspäivää kaikille.

    • Anonyymi

      Päivä menee ulkoilun merkeissä mikäli ei sada ja ilta leppoisasti kotona ihan muissa merkeissä kuin linnan juhlia töllätessä, en ole vuosikymmeniin katsonut kun ei kiinnosta tippaakaan. Aivan liian pitkäveteistä katsottavaa minun makuuni.

      • Anonyymi

        Onkohan Salekin kutsuttu bilettään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan Salekin kutsuttu bilettään?

        Ainahan ne entiset, elossa olevat presidentit puolisoineen on kutsuttu juhliin.


    • Anonyymi

      Ihan tavallinen päivä.Käyn kaupassa,siivoan ym.En katso koskaan pressan bileitä.Siinä juhlikoot.Sen katson uutisista kun natsit marssii.Yks päivä ja se on siinä.En siis ole hyvä pressan alamainen kun en nöyränä vahtaa telkkaa ja ääneen ihaile eliittiä.Ja kun Suomessa saa natsitkin marssia ja leikitään etteo ne ole natseja niin pitäkää kemunne.Ei voi vähempää kiinnostaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6295
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5211
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3260
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      108
      2396
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2008
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1223
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1154
    Aihe