Suomeen on perusteilla uusi puolue

Anonyymi-ap

Projektia vetävät Katariina Souri ja kaksi muuta taiteilijaa.
" Keskeinen ajatuksemme on rakentaa yhteiskuntaa ja hyvinvointia kestävälle kivijalalle, ja luoda taloudellisen vakauden rinnalle sosiaalista vaurautta. Haluamme pureutua ongelmien perimmäisiin juurisyihin, emmekä jättää poliittista keskustelua ja päätöksentekoa pintatasolle ja tyytyä pelkkään oireiden hoitoon, Souri kertoo." https://www.verkkouutiset.fi/a/suomeen-on-perusteilla-uusi-puolue/#d1ff6bf7
Just just! Olikin erittäin yllättävät tavoitteet, millaisia ei mikään muu puolue ole milloinkaan julkaissut! Onhan tuossa sentään mahdollisuus unohduksiin jääneiden taitelijoiden saada leipärahaa. Tässä mallia: https://valtioneuvosto.fi/-/puolueavustukset-myonnetty-vuodelle-2025

27

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhtään uutta puoluetta ei tarvita, vaan päinvastoin vähentää!
      Emme tarvitse kuin kolme puoluetta, oikeisto, keskusta ja vasemmisto, kyllä niistä jokaiselle leiri pitää löytyä.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä olen minäkin, mutta politiikassa asiat on kuin uskonnossa, eli jokainen on kaikkein oikeimmassa omasta mielestään.


      • Anonyymi

        Samaa mieltä, kolmessa olisi jo kyllin !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä olen minäkin, mutta politiikassa asiat on kuin uskonnossa, eli jokainen on kaikkein oikeimmassa omasta mielestään.

        Niinpä niin. Tuosta tulee ihan varmasti hyvä ja erinomainen puolue ja yhteiskunnallinen vaikuttaja. Kun kurkistin noiden perustajien "taakse", niin siellä oli jos jonkinlaista henkistä syväluotaajaa, sielujen salojen tuntijaa, oman elämänsä asiantuntijaa ja muuta "master of hohhoijjaa".
        Ihan hirveesti onnea ja menestystä vaan. Toivottavasti näemme taas niitä valloittavia kuvia ja puhuttelevia lausahduksia iltapäivälehtien lööpeissä.
        Voin jo nähdä Orpon, Kaikkosen ja Lindtmanin purevan piponsa lievettä itkuisena ja ääni väristen.


      • Anonyymi

        "Emme tarvitse kuin kolme puoluetta, oikeisto, keskusta ja vasemmisto..." Ja koska kaikissa noissa puolueissa olisi sekä oikeisto, keskusta, että vasemmisto ryhmät, niin Keskustapuolue olisi lähes aina vaa´ankieli. Höpöhöpö.


    • Anonyymi

      Antaanämmien häärätä. Ei se pitkälle kanna🤣🤣

      • Anonyymi

        Uskaltaisikohan sitä nykyisin olla ihan varma tuostakaan asiasta.🤔


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Onpa erinomaisen tasainen tuo kannatus😬😉


    • Anonyymi

      Haluan Kata Kärkkäisen Pornoministeriksi...! 🙋‍♂️

      • Anonyymi

        Se on pillullaan päässy kuvataiteilijaksi ja kirjailijaksi niin nysse haluu hallitukseen pilluministeriksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on pillullaan päässy kuvataiteilijaksi ja kirjailijaksi niin nysse haluu hallitukseen pilluministeriksi.

        Kontula sisäministeriksi!


    • Anonyymi

      Katariina on muuten Mensan jäsen.

      • Anonyymi

        No niin olen minäkin, ja koulutustakin löytyy, mutta ei se takaa poliittista osaamista. Voin kuvitella vaikka mitä, mutta rehellisesti sanoen, en ole pätevä tekemään muiden ihmisten elämää koskevia päätöksiä. Eikä puolustukseksi käy se, että suurin osa kansanedustajista ei ole päteviä.


      • Anonyymi

        Olkoon vaikka neitsyt Maria, sittenhän hän osaa elättää itsensä sillä mitä osaa.


      • Anonyymi

        Että ihan lihaliemikuutio-tyttöjä...


      • Anonyymi

        Olkoon vaikka lettutieteen vihtori. Jos ei kykene elättämään itseään taiteella , kannattaa etsiä ammatti jolla tienaa elantonsa.


    • Anonyymi

      Kyllä Kata Sannan voittaa mennen tullen.!ehdottomasti kata pääministeriksi!

      Tuskin tekis velkaa enempi..

    • Anonyymi

      Kumpi muuten on vanhempaa kepulismi vai demokratia näin hölmöläisen kysymyksenä. Vaikka jatkettuna tai päästä päähän vaihdettuna tai jotain.

      • Anonyymi

        "... näin hölmöläisen kysymyksenä." Tarkoitit kai persun kysymyksenä? Kommenttisi muuten vahvisti hölmöläisyytesi.


    • Anonyymi

      Tätä se vielä uupuu. Kaikille rahaa ja sirkusta, Huuhaa puolue tulossa.

    • Anonyymi

      Tuleeko puolueen nimeksi, taivaan rannan maalarien puolue.

    • Anonyymi

      Kaikki vanhat isot puolueet voisivat yhdistyä EU-NATO-Sotakiima-sateenkaari-Suomen tuho-puolueeksi.

    • Anonyymi

      Ruskeen Reijän Ritarit Puolue

    • Anonyymi

      Haluaisin tehdä taidetta, kun vaan joku rahoittaisi. Valtiolla ei ole varaa rahoittaa kaikkea kaikille, rahaa ei ole edes terveyden hoitoon, Ensin leipää, sirkusta huvi ja taide tulkoot toimeen omillaan.

      • Anonyymi

        Jokainen taiteilkoon, kultturoikoon ja urheilkoon omilla rahoillaan niin paljon kuin lompsa kestää, mutta verorahoja niihin ei pidä käyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokainen taiteilkoon, kultturoikoon ja urheilkoon omilla rahoillaan niin paljon kuin lompsa kestää, mutta verorahoja niihin ei pidä käyttää.

        Niin epävarmaan toimeentuloon kuin "taiteilkoon, kultturoikoon ja urheilkoon omilla rahoillaan" ei sovi sekaantua, sillä politiikka se on mikä elättää eikä rahanpuutteesta ole tietoakaan!😆


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      123
      8679
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5184
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3462
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2394
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      126
      1672
    6. 60
      1599
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      182
      1436
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1377
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1129
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      22
      1070
    Aihe