Äänieristys välikattoon

Miten onnistuu?

Onko kenelläkään kokemuksia askeläänieristyksen parantamisesta? Asun elementtitalossa (sellaisesssa neukkukuutiossa), jossa yläkerran mamman kantapään lattiaan hakkaus haittaa merkittävästi asumismukavuutta.

Tietääkö joku pk-seudulla firman, joka tekisi tämäntyyppisiä urakoita?

12

2992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akjhdajs

      Jos asut Mogadishussa niin lähistöltä löytyy varmasti "firma" joka poistaa sen yläkerran mamman/kopistelun...

      • uretaani

        Alakerran Saskalla ei ole posesta päästyään pariin kuukauteen ollut oikein mitään keikkaa. Häneltä voisi kysellä yläkerran mamman hiljentämisurakan kustannusarviota.


    • Jorrma

      Kokemusta on ei onnistu,itse laitoin styrox levyt ja haltex levyn pintaan ja kopistelu vaan jatkuu. edellinen omistaja väitti asunnon olevan täysin äänetön.

      • ei taida auttaa

        Askeläänihän on kova runkoja pitkin kulkeva ääni, pitäisi eristää seinätkin. Styroksi väärä materiaali.

        Mutta oikeasti askelääntä ei tehokkaasti eristetä muualla kuin siellä missä se tapahtuu, eli mummolle paksu matto tai kelluva lattiarakenne tai mielellään molemmat.


    • vaikeaa

      Ainoa mahdollinen keino olisi kiinnittää kattoon ei jäykästi (esim. teräksisellä jousirangalla) kaksinkertainen kipsilevyalakatto. Toinen levyistä EK-laatua, toinen normaalia. Itse jousirangan vahvuus on muistaakseni noin 25mm kipsilevyt 2x13mm eli rakenteen vahvuudeksi tulisi 51mm. Päällekäiset levysaumat limittäin ja tiivistys tasoitteella nauhalla tai silikonilla. Levyrakenteen ja seinien väliseen liittymään tulee jättää 4-6mm varaa elastiselle saumamassalle, jolla rakenne tiiivistetään. Jos rakenteen tulisi eristää MAHDOLLISIMMAN paljon ääntä, koolaisin jousirangan puusoirojen varaan, jolloin kipsilevyjen ja katon väliin jää ilmatilaa noin 50mm ja täyttäisin ilmatilan pehmeällä lasivillalla. Ei kuitenkaan tiukaksi, jotta jousto toimii. Villa ei itsessään ole äänieriste, vaan sen tehtävä on vaimentaa ilmatilan resonansseja. Näin rakenteen vahvuudeksi tulee jo 76mm... Totta on, että ääntä kulkeutuu hieman myös seinien kautta, mutta katto on kuitenkin pinta-alallisesti suurin äänilähde. Plussana mainittakoon parantunut bassoalueen toisto, sillä kipsilevysysteemi vaimentaa betonikuution bassoresonansseja sadan-parinsadan hz:n hujakoilla.

      • Alkup. kirjoittaja

        Tavallinen pulliainen ei kyllä osaa tuollaista tehdä. En itse asiassa ymmärrä puoliakaan siitä mitä kirjoitit...

        Mutta tekeekö joku tuollaisia töitä urakkana ja miten kalliiksi homma tulee? Voisin ajatella maksavani 100 - 200 euroa/neliöltä, onko täysin utopistista vai mahdollisuuksien rajoissa?


      • kerrallaan
        Alkup. kirjoittaja kirjoitti:

        Tavallinen pulliainen ei kyllä osaa tuollaista tehdä. En itse asiassa ymmärrä puoliakaan siitä mitä kirjoitit...

        Mutta tekeekö joku tuollaisia töitä urakkana ja miten kalliiksi homma tulee? Voisin ajatella maksavani 100 - 200 euroa/neliöltä, onko täysin utopistista vai mahdollisuuksien rajoissa?

        ja riittävän hitaasti. Niin ja toisto on opintojen äiti:)


      • onnistuu kattokin..
        Alkup. kirjoittaja kirjoitti:

        Tavallinen pulliainen ei kyllä osaa tuollaista tehdä. En itse asiassa ymmärrä puoliakaan siitä mitä kirjoitit...

        Mutta tekeekö joku tuollaisia töitä urakkana ja miten kalliiksi homma tulee? Voisin ajatella maksavani 100 - 200 euroa/neliöltä, onko täysin utopistista vai mahdollisuuksien rajoissa?

        Gyproc toimittaa erinomaista opaskirjaa (nimeltään Gyproc Käsikirja), jossa esitetään kipsilevyperustaisia rakennetyyppejä ja niiden ääneneristysominaisuuksia. Asiakastuki varmasti auttaa myös aiheen tiimoilta.

        Materiaalit eivät hintakehyksessäsi hirveästi maksa. Erikoiskovan (GEK) -levyn hinta on 3,62€ /m2, normaalin (GN) -levyn hinta 2,57€/m2. Akustinen jousiranka (AP 25) maksaa 3,45€/m (lähde: Gyproc Oy). Kyllähän kiinnitystarpeisiin ja tasotteisiin uppoaa vielä pitkä penni. Ei ole väliä, minkä firman levyillä systeemi toteutetaan, mutta jousirangan saatavuudesta muilta toimittajilta en ole varma.

        Suuri ähellys hommassa on jousirangan tikkaaminen kattoon; reikiä tulee ja paljon (sähkövetoja katossa!?). Levyhissi on asennusvaiheessa korvaamaton kaveri. Ei homma mitenkään mahdoton ole, jos työkalut pysyy kädessä ja tietää pystyvänsä huolelliseen työskentelyyn. Huolimattomasti, epätiiviinä toteutettuna rahat kyllä menevät hukkaan. Sama pätee hommaan myös teetettynä.

        Ulkopuolisella teetettynä en osaa arvioida rakenteen hintaa. Kokonaisala, jolle rakenne toteutetaan vaikuttaa timpurien halukkuuteen lähteä keikalle. Parin neliön tarpeesen et helpolla tekijää saa. On tärkeää otta huomioon myös mahdolllinen sähkärin tarve, jos kattovalaisimien kiinnityslaipat pudotetaan uuden levykaton tasalle ilman omia virityksiä.

        Ei muuta kuin tarjouksia pyytämään... tai huopatossut yläkertaan!


    • :))))))

      osta yläkerran mammalle semmoset sisä-pehmotossut lahjaksi, ja ei ollu vitsi

    • vastaava

      Muuta yläkertaan, tosin alakerran kengänkopinat voivat kuulua myös alakertaan, mutta eivät niin häiritsevästi.

      • Anonyymi

        No riippuu talosta.

        Olen asunut vuonna 1974 rakennetussa kerrostalossa ylimmän kerroksen kulma-asunnossa. Alakerrassa asui yksinhuoltaja jolla pienet lapset.

        Hirveä jytinä kuului omaan asuntooni asti kun juoksivat jatkuvasti sisällä.


    • sama kuin edell.

      Korjaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1156
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      663
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      648
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe