"kalastuksen valvonta"

atrain

Kalastuksen valvonta on aika huonoa meilläpäin. Vanha kalastusyhdistyksemme puheenjohtaja kertoi isälle (varmana tietona), että järvellä kalastetaan ylikorkeilla verkoilla.
Minäpä soitin asiasta jakokunnan puheenjohtajalle, joka lupasi pitää yllätystarkastukset järvellä.
Nyt kuulin vanhalta puheenjohtajalta, että nykyinen kalastusyhdistyksen puheenjohtaja oli soittanut hänelle, joka piti korkeita verkkoja ja oli sanonut, että tämä veisi nopeasti ylikorkeat verkot pois järveltä, koska tarkastus on tulossa. Aika epärehellistä touhua sanon minä. Mitä me voisimme tehdä vai pitääkö tällaista moraalittomuutta sietää?

3

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erämies!

      Tyypillistä, mutta huvittavaa touhua. Se miten korkeilla verkoilla kalastetaan on saivartelua. Jos 3 metrisillä tai korkeammilla verkoilla saa paremmin kalaa niin miksi niitä ei saisi käyttää?

      Sen sijaan solmuvälin kokoa olisi syytä nostaa ja valvoa useimmissa kalavesissä. On käsittämätöntä että tiheillä verkoilla pyydetään alamittaisia taimenia ja kuhia eikä asiaan ole kenelläkään rohkeutta puuttua.

      On täysin hölmöläisten hommaa kalastaa kuhat ja taimenet 200 - 300 grammaisina kun ne voisi kasvaa 2 - 3 kg siksi vonkaleiksi.

      • koko

        on erittäin typerää,että joku yleensä alkaa puhua verkon korkeudesta.itse en koskaan kolmen metrin syvyyteen upota kadeksan metrin verkkoa,en kuitenkaan nää mitään muuta syytä kuin kateus,jos vettä on kolmekymmentä metriä,korottaa myös verkon kokoa.taimenen kokoa en osaa sanoa,mutta kuhan kohdalla lienee niinkuin jäniksenkin.jos pyydetään,niin jäljelle jää muutama prosentti,jos ei pyydetä,niin tulos on lähestulkoon sama.on päästy hyviin tuloksiin,nk,yhden kutukerran systeemillä,elikä verkon silmäkoko niin suureksi,että kaikki ehtivät kutea ainakin kerran.on järviä,joissa tästä on ollut ratkaiseva apu,mutta myös järviä,joissa poikastuotanto on niin suuri,että kalat alkavat kääpiöityä.sukukypsyystutkimuksin ikämäärityksineen ja koekalastuksin on mahdollisuus saada vesistöön juuri sopivat säännöt.ikävää vain,että kieltoja on helpompi saada läpi kuin järkeviä tutkittuja ehdotuksia.se,että nostetaan verkon silmäkokoa,edellyttää melko rajua kalastusta vesistössä.verkon silmäkoon nostolla muu järven biomassa lisääntyy,eikä kuhan koko välttämättä nouse,nk.vähempiarvoisten saalis tosin voi nousta kiusallisen suureksi.tilanne alkaa olla pian se,että jos meille ie jalosteta valmiiksi fileeksi kasvavaa kalaa,niin pyytäjät loppuvat.ehdotankin,jos olet sitä mieltä,että joku kalastaa liian korkeilla verkoilla,mieti onko teillä alikalastettu järvi.jos on,niin mene seuraavaan kokoukseen ja poistakaa korkeusrajoitus.muistaa täytyy,että muutamissa järvissä verkon silmäkoon rajoituksella yli kolme metriä korkeissa verkoissa on ollut suurta hyötyä.joissakin myös haittaa.


    • kalastusalueen

      hallituksen jäsen tai toimihenkilö asiasta voisi tehdä tutkintapyynnön poliisille siitä, että onko kyseinen henkilö syyllistynyt virkavelvollisuuden rikkomiseen.
      Mutta jos kyse on niinkuin kirjoitit jostain yhdistyksestä ei tässä taida olla mitään tehtävissä sillä harrastelijat on harrastelijoita ja sen kyllä näkee tästäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5544
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3557
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2378
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2365
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1158
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1027
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1012
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      978
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      965
    Aihe