Orpo kannustaa yrittäjyyteen ja työntekoon.Suomalainen ns.yrittäjyys kiteytyy nykypäivänä yhteiskunnan avustuksiin,hyväksi käyttöihin,joiden tarkoituksena on luoda rahaa yrittäjälle,ei niinkään työntekijälle,joka työn tekee.Liian helposti Suomessa pääsee ns.yrittäjäksi.Ehdotanki eri työntekijä liitoille,että he alkaisivat ajaa ns.yrittäjä-korttia joka takaisi yrittäjäksi ryhtyneen ammatillisen pätevyyden toimia yrittäjänä Suomessa.Yrittäjä-kortti olisi pakollinen,mikäli aikoo toimia yrittäjänä Suomessa.Kortti poistaisi ns.harmaan talouden yrittäjyyttä Suomesta ja palvelisi ennenkaikkea rehellisiä Suomalaisia yrittäjiä.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Harmaa talous on hyvä kitkeä,.mutta yrittäjyys on ahneutta ja sitä ei pysty kitkemään!
Kun mietitään, miten asiat oli 1800 luvun lopussa? Ihmiset olivat, nekin jotka kuuluivat siihen 10%:iin jotka "työllistivät" ihmisiä nälkäpalkalla, ihan kunnon kansaa. Ns. Bättre folk.
Työntekijä teki 16 tuntista työpäivää 6 päivää viikossa ja kuoli alle 40 vuotiaana.
Eikä tämä bättre folk halunnut muuttaa tuota käytäntöä. Se piti tapella verisesti. Ja ilman Ay-liikettä se olisi edelleen sama.
Esimerkiksi Kokoomus ei ole ikinä ikinä ja ikinä antanut mitään lomapäivää tai sairauspäivää tai palkan nostamista työntekijälle. Ei ilman vasta voimaa kuten lakkoja.
Jos katsot omia sukulaisia tai kun pitää jotain rahasta sopia tai Perinnön jakoa, ei nekään mene ilman tappelua !!
Ihminen on ahne paska.
Jo Platon sanoi, että : Vatsa ihmisiä ei saa päästää Valtion johtoon!
Vatsa ihmiset ovat yrittäjiä ja kauppiaita.
Vain filosofit eli järki ihmiset saavat hoitaa yhteisiä asioita.
Näin - Anonyymi
Riskinottoa painotetaan, mutta edelleenkin, ei yrittäjäksi kannata alkaa lainkaan jos ei ole saatavissa rahaa riittävän suuria määriä.
Arvioita rahamäärien vaikutuksesta sopimuksen syntyyn ei voida poistaa myöskään työnhakijoilta, sehän on mitä keskeisimpiä asioita kun työpaikkoja valitaan vapaasti aivan kuten perustuslakikin oikeuden vapaaseen valintaan takaa.
Työpaikkoja syntyy rahalla, ei sillä ole mitään väliä onko kyse yrityksestä tai työntekijästä, kaikissa tapauksissa katsotaan aina sitä, tuleeko rahaa vai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721106
- 641062
- 61852
- 93827
- 43687
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois228676- 50598
- 40580
- 66575
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79573