Tekeekö panssarintorjuntaohjuksilla enää mitään? Onko optisella ohjauksella oleva drone halvempi ja tehokkaampi?
Javelinit historiaa?
5
274
Vastaukset
- Anonyymi
Tehokkaampi / sijoitettu euro. Mutta Javelinin korvaamisen sijaan kyse on enemmän kustannustehokkaasta tavasta hoitaa panssarintorjuntaa Javelinin kantaman ulkopuolella. Kalliit aseet siten säästyvät yllättäviä tilanteita varten ja todellisiin suurhyökkäystorjuntoihin.
Ensin vihollisen panssareita aletaan moukaroida vihollisen hallitsemalla alueella dronejen kanssa ja dronejen avulla tulenjohdetulla tykistöllä, sitten jäljellä olevia tuhotaan ja paimennetaan miinakentällä ja lopuksi javelinit hoitavat mahdolliset läpi päässeet, jotka on panssariesteillä ja miinakentällä sitä ennen paimennettu kauniiseen jonoon.
Ei ole panssarisotilaan arki yhtä juhlaa enää.- Anonyymi
Niin se millä ei tee enää mitään panssarintorjunnassa, on perinteinen sinkoaseistus. Javelinit hoitavat homman turvallisella etäisyydellä ja ovat tehokkaita myös kilpikonnatakkeja vastaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin se millä ei tee enää mitään panssarintorjunnassa, on perinteinen sinkoaseistus. Javelinit hoitavat homman turvallisella etäisyydellä ja ovat tehokkaita myös kilpikonnatakkeja vastaan.
Mikä on kilpikonnatakki?
Sinko on edelleen erittäin hyödyllinen, kun vastassa on panssaroitu miehistönkuljetusajoneuvo (APC) eikä MBT eikä edes IFV.
Voi olla hyödyllinen myös viimeksi mainitun suhteen, mutta riskitaso olennaisesti suurempi singon käyttäjälle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin se millä ei tee enää mitään panssarintorjunnassa, on perinteinen sinkoaseistus. Javelinit hoitavat homman turvallisella etäisyydellä ja ovat tehokkaita myös kilpikonnatakkeja vastaan.
Ne ajoittaa hyökkäyksensä sumun, lumisateen tai metsäpalon aikaan, jolloin ei näe singon kantamaa kauemmas. Ehkä tekee savua.
Itä Suomessa on myös paljon pusikoita.
Voi ehkä kuvitella tutkaohjattuja pst-ohjuksia, jotenkin...
Lennokki voi lentää arvauksella lumisateeseen, kunhan viimeiset 100 m ohjataan.
- Anonyymi
uusia on mutta niin Mcweixk tai -hrpoon joh niin Jacwlin aika vanha
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841