Työnhakuprofiilin vaikutus yhteiskunnan tukiin?

Anonyymi-ap

Ensi vuonna on tulossa lakimuutos, jonka mukaan jokaisella työnhakijalla olisi velvollisuus tehdä ja julkaista työnhakuprofiili Työmarkkinatori -nimisellä sivustolla.

Profiili olisi nimetön, mutta profiilin kautta työnantajat voivat ottaa yhteyttä mahdollisista työpaikoista.

Tämä on uusi tulossa oleva velvollisuus työnhakijoille, ja jo näin pinnallisenkin kuvauksen perusteella ko. velvollisuudessa vaikuttaisi olevan laillisuuteen liittyviä ongelmia.

Onko joku päässyt tarkemmin tutkimaan ko. velvollisuuden sisältöä, ja sitä miten tuota velvollisuutta yritetään ujuttaa osaksi yhteiskunnan tukijärjestelmää?

7

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nämä velvolliuudet mitä työvoimapalvelujen osaksi yritetään jatkuvasti ujuttaa, niissä tuntuu olevan jokaikinen kerta se ongelma, että jonkin asian velvollisuudella yritetään poistaa kansalaiselta mm. perustuslaissa turvattuja oikeuksia, esim. oikeus yksityisyyteen tai oikeus vapaisiin valintoihin.

      Asiassa ei ole sinällään mitään yllättävää että poliitikot yrittää väkisin rikkoa lakeja polittisten mielihalujensa seurauksena, mutta tämäkin on asia josta on syytä varautua tekemään hallintokantelu, ja palauttamaan tilanne takaisin lainmukaiseksi.

      Onko meillä Suomessa syntynyt käytäntö, jonka perusteella poliitikko tai virkamies ei joudu koskaan rankaistavaksi, kunhan kyse on aina jostakin "uudesta" toimenpiteestä, jonka lainmukaisuutta ei mukamas voi edes tietää, vaikka on nähtävissä ihan selvästi että nämä "uudet" toimenpiteet tähtää lähes aina poikkeuksetta lainvastaisiin toimiin?

      • Anonyymi

        "Onko meillä Suomessa syntynyt käytäntö, jonka perusteella poliitikko tai virkamies ei joudu koskaan rankaistavaksi, kunhan kyse on aina jostakin "uudesta" toimenpiteestä, jonka lainmukaisuutta ei mukamas voi edes tietää, vaikka on nähtävissä ihan selvästi että nämä "uudet" toimenpiteet tähtää lähes aina poikkeuksetta lainvastaisiin toimiin?"

        Tämä on niin rutiininomaista ettei se ole mikään uusi käytäntö, vaan todennäköisesti näin on aina toimittu Suomessa.

        Kansalaisilla ei ole mitään lainsuojaa poliitikkojen ja virkamiesten mielivaltaa vastaan. Päättäjät voivat omin luvin päättää että työtön on lainsuojaton eikä mikään lainvalvoja asiaan puutu.


    • Anonyymi

      Tai pitäisikö perustuslakiin kirjata kansalaisen velvollisuudet nykyistä selvemmin?

      Esim. kun eläkeikää nostetaan ja halutaan nostaa, niin varusmiespalvelukseen joutumisen ikääkin voisi nostaa, 30 -> 40. Ja kaikki maahan tulelet kutsuntoihin.

      • Anonyymi

        Ei se velvollisuuksien kirjaaminen perustuslakiin onnistu ihan noin, tilanteissa, jossa samaisessa perustuslaissa taattua oikeutta johonkin asiaan yritetään kumota velvollisuudella.

        Edelleenkin, ei se olennainen asia ole se että lailla turvataan kulloisenkin hallituksen hallitusohjelman toteutuminen, vaan etenkin perustuslain tehtävä on turvata kansalaisten asemaa kulloisenkin hallituksen hölmöjä poliittisia mielihaluja vastaan.

        Suomi on kansanvaltainen maa, ei mikään monarkia jossa Petteri Orpo olisi kuningas ja kansalaiset olisivat hallintoalamaisia.

        Orpo on tehtävässään ainoastaan siksi että hänen ryhmittymänsä on onnistunut saamaan vaaleissa riittävästi kannatusta, eli kansa on tehnyt päätöksen, ja se päätös voidaan seuraavissa vaaleissa kumota.

        Alkaa olemaan aika häiritsevää tämä toiminta että hallitus toisensa jälkeen on alkanut kuvittelemaan että he ovat Suomen kuninkaita joilla olisi oikeus poistaa kansalta valta.


      • Anonyymi

        Pitäisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisi.

        Perustuslain tarkoitus ei ole luetella kansalaisille velvollisuuksia.

        Länsimaiseen arvomaailmaan sitoutuneiden demokraattisten valtioiden perustuslakien tarkoitus on valtiokohtaisesti turvata kansalaisten oikeudet ja vapaudet valtioiden potentiaalista mielivaltaa vastaan.

        Ainoat velvollisuudet joita perustuslaki voi kansalaisille määrätä ovat niitä joiden ainoa tarkoitus on estää kansalaisia rajoittamista toisten kansalaisten samoja vapauksia ja oikeuksia. Tämä on länsimaisen liberalismin perusperiaate.


    • Anonyymi

      Voiko olla mahdollista väittää, että yksityinen tieto muuttuisi ei-yksityiseksi vain sillä perusteella että siitä poistetaan henkilön nimi?

      Ei työnhakijalla ole mitään velvollisuutta julkistaa omia yksityisiä tietojaan kenen tahansa luettavaksi, ne ovat työn vapaaseen valintaan liittyviä olennaisia asioita joista on syytä keskustella tai tiedottaa vasta silloin, kun työnhakijan vapaa valinta etenee.

      Ylipäätään, työn valitseminen ei voi tapahtua hallituksen, te-toimiston tai työnantajan aloitteesta - saati sitten heidän komennosta - vaan kyllä se oikeus vapaaseen valintaan tarkoittaa myös sitä että aloite siihen vapaaseen valintaan tulee työnhakijalta itseltään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      113
      3531
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      68
      2798
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2674
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2422
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      17
      2242
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2139
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2081
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1903
    9. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      1857
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1652
    Aihe