Muutama viikko sitten Norjan yleisradioyhtiö NRK paljasti, että Norjassa käytössä olevia kiinalaisia sähköbusseja voidaan ohjata etänä Kiinasta. Löytö aiheutti melkoisen mediakohun ja sai norjalaiset turvallisuusasiantuntijat tutkimaan tarkemmin myös kiinalaisperäisten henkilöautojen vastaavia järjestelmiä.
Jatkoselvitystä varten tutkijat ajoivat Kiinassa valmistetun Nio ES8 -mallisen täyssähköauton samaan kallioon louhittuun turvatilaan, jossa myös kiinalaisten sähköbussien tapaus oli alkanut selvitä.
Testin kulusta kirjoittavan Norjan autoliitto NAF:n äänenkannattaja Motorin mukaan selvisi, että ainakin Nio pyrki muodostamaan kallion sisältä käsin jatkuvasti yhteyttä internetiin ja satelliitteihin. Näin tapahtui jopa silloin, kun auto oli täysin sammutettu.
Vielä suurempi yllätys oli kuitenkin se, mihin turvaluolasta käsin tapahtuneet yhteydenottoyritykset kohdistuivat.
– Huomasimme, että auto yritti soittaa Kiinan BeiDou-satelliittijärjestelmään. Auto yritti luultavasti vain selvittää sijaintiaan, mutta on mielenkiintoista, että auto pystyi valitsemaan gps:n sijaan BeiDoun, Kaakkois-Norjan yliopiston vanhempana neuvonantajana työskentelevä Arild Tjomsland sanoo Motorille.
Lue lisää: Kiinalaisvalmistaja julkisti 98,5 prosentin hyötysuhteella toimivan moottorin joka kasvattaa myös toimintamatkaa – ”vallankumouksellinen”
BeiDou on Kiinan kansallisen avaruushallinnon kehittämä ja ylläpitämä vastine länsimaiselle gps:lle. Kaikkiaan 35 satelliitista koostuvaa BeiDou-verkostoa käytetään sekä siviili- että sotilaskäytössä.
– Havaitsimme, että auto lähettää signaaleja koko ajan. Niistä 90 prosenttia menee Kiinaan, maailman suurimpiin televiestintäalan yhtiöihin kuuluvan Telenorin turvallisuusasiantuntija Tor Indstoey kertoo NRK Radiolle.
– Emme tiedä, mihin näitä tietoja käytetään, mutta on aivan ilmeistä, että ne voivat olla ulkovaltojen tiedustelupalveluille arvokkaita, Tjomsland sanoo.
Lue lisää: Kiinalainen BYD Han on sähköautojen uusi hintahäirikkö – ajossa nelivetoinen Executive-versio
Tutkijoiden BeiDou-löydöt ovat nyt myös Norjan poliisin tiedossa.
Poliisin kannalta tilanteen tekee erityisen ajankohtaiseksi se, että Norjassa kilpailutetaan parhaillaan peräti 1 500 uuden poliisiauton hankintaa. Kilpailutussääntöjen mukaan tarjouksensa saavat esittää myös kiinalaiset.
Kiinan Norjan-suurlähetystön mukaan kiinalaisautojen mahdolliset yhteydet turvallisuusorganisaatioihin ovat yksiselitteisesti perusteeton salaliitto. Nio puolestaan ilmoittaa noudattavansa kaikkia länsimaisia gdpr-sääntöjä ja anonymisoivansa kaikki autojensa lähettämät tiedot.
Akkumateriaalitehdas terroristivaltion rahoittamana
Anonyymi-ap
0
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454372Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1222822Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412582Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861556Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1171498- 491219
- 851154
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1841003- 45996
- 59993