Miten voisi saada voimakastahtoinen, ovelasanainen isännöitsijä raiteille ja uskomaan taloyhtiön määräysvaltaa.
Taloyhtiön kokouksessa päätettiin putkiremontista. Vain käyttövesiputkiremontista - ei muusta.
Nyt isännöitsija kerää kaikenmaailman hommia niin, että alkuperäinen arvioitu 300000 € putkiremontti lisukkeineen on vajaa miljoonaluokkaa. Ilman rahoituskorkoja. Rahoituskorkoja ei isännöitsijän mukaan voida määritellä kun ei tiedetä korkoprosenttia 20 vuoden ajalle.
Oli niin tai näin, kuitenkin tiedämme että pankit ottaa myymälleen rahalle korkoa.
Talouyhtiön hallitus nyökkäilee isännöitsijän toujuille, samaa pelkään yhtiökokouksessa käyvän.
Ja ollaan päänuppia myöten velassa.
Mistä saisi apua....oikeammin järjellistä tukea
huolestunut
Putkiremontti ja isännöinti
11
333
Vastaukset
- Anonyymi
Vain idiootit tekevät pelkän käyttövesiputkiremontin ja jättävät samalla kertaa kaiken muun olennaisen "odottamaan", koska säästäminen kannattaa.
- Anonyymi
On purettu valtavasti kelvollisia viemäreitä ja vaihdettu ne uusiin lyhytikäisiin, vesijohdoissa riskit ovat suurempia, eikä niiden uusiminen tarkoita kylppärin purkua, joten idiootti taidat ollakin sinä.
- Anonyymi
Vanhassa kiinteistössä voi perustellusti uusia ihan mitä haluaa. Kuinka laajasti tahansa. Siksi olisi hyvä kun olisi ammattitaitoa että katsottaisiin vain tarpeelliset ja ne mitä voi tehdä helposti myöhemmin jätetään myöhemmäksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On purettu valtavasti kelvollisia viemäreitä ja vaihdettu ne uusiin lyhytikäisiin, vesijohdoissa riskit ovat suurempia, eikä niiden uusiminen tarkoita kylppärin purkua, joten idiootti taidat ollakin sinä.
Kiitoksia, wc ja kylppäreitä on remontoitu aikojen saatossa. Samoin asuntojen sähkökalustoa on uusittu - tottakai. Mutta antennijäerjestelmä on lähes alkuperäinen jne.
Sahköryhmäkeskusta on uusittu mittareiden osalta, asuntojen ryhmäkeskukset ja syöttökaapelit alkuperäiset ja toimivat.
Ylisuurilla kertaremonteilla nousevat kustannukset aika rajusti ja sitä myöten korkokustannukset. Kun taas remontit pienissä erissä säästävät - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitoksia, wc ja kylppäreitä on remontoitu aikojen saatossa. Samoin asuntojen sähkökalustoa on uusittu - tottakai. Mutta antennijäerjestelmä on lähes alkuperäinen jne.
Sahköryhmäkeskusta on uusittu mittareiden osalta, asuntojen ryhmäkeskukset ja syöttökaapelit alkuperäiset ja toimivat.
Ylisuurilla kertaremonteilla nousevat kustannukset aika rajusti ja sitä myöten korkokustannukset. Kun taas remontit pienissä erissä säästävätRemontit pienissä erissä tekevät ihan kaikkea muuta kuin säästävät, mutta sitähän ei maallikko ymmärrä. Kokonaislainamäärä on kymmeniä ellei satoja tuhansia vuodessa suurempi, kun parin vuoden välein tehdään vain vähän jotain. Lisäksi joka kerta pankki ottaa ylimääräiset rahat välistä kun nostetaan uusi laina, pankki ottaa jokaisesta erikseen nostetusta lainasta joka lyhennyksestä yms omat rahansa. Korko on kuitenkin käytännössä sama riippumatta siitä otetaanko lainaa kerran vai 10 kertaa.
Taloyhtiö maksaa 15 vuoden aikana ihan järkyttävän määrän enemmän, jos lainaa otetaan aina parin vuoden välein vähän, kun mitä se maksaisi, jos tekisi kaiken kerralla.
Mutta tein vähän kerralla ja säästin, on klassinen kuvitelma, joka pätee vain jos tekee itse, eikä koskaan ota lainaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Remontit pienissä erissä tekevät ihan kaikkea muuta kuin säästävät, mutta sitähän ei maallikko ymmärrä. Kokonaislainamäärä on kymmeniä ellei satoja tuhansia vuodessa suurempi, kun parin vuoden välein tehdään vain vähän jotain. Lisäksi joka kerta pankki ottaa ylimääräiset rahat välistä kun nostetaan uusi laina, pankki ottaa jokaisesta erikseen nostetusta lainasta joka lyhennyksestä yms omat rahansa. Korko on kuitenkin käytännössä sama riippumatta siitä otetaanko lainaa kerran vai 10 kertaa.
Taloyhtiö maksaa 15 vuoden aikana ihan järkyttävän määrän enemmän, jos lainaa otetaan aina parin vuoden välein vähän, kun mitä se maksaisi, jos tekisi kaiken kerralla.
Mutta tein vähän kerralla ja säästin, on klassinen kuvitelma, joka pätee vain jos tekee itse, eikä koskaan ota lainaa.Herran jestas saatanan tomppeli lainaa ei tarvita hyväkuntoisessa yhtiössä tai REMONTTIEN KUSTANNUKSET OVAT JÄRKYTTÄVÄN PALJON PIENIÄ PIKKUREMONTEISSA, ETKÖ KÄSITÄ IDIOOTTI.
TEHDÄÄN JUURI OIKEAAN TARPEESEEN, JOT. EI ISÄNNÖITSIJÄN JA URAKOITSIJAN PETOSKARTELIIN. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Herran jestas saatanan tomppeli lainaa ei tarvita hyväkuntoisessa yhtiössä tai REMONTTIEN KUSTANNUKSET OVAT JÄRKYTTÄVÄN PALJON PIENIÄ PIKKUREMONTEISSA, ETKÖ KÄSITÄ IDIOOTTI.
TEHDÄÄN JUURI OIKEAAN TARPEESEEN, JOT. EI ISÄNNÖITSIJÄN JA URAKOITSIJAN PETOSKARTELIIN.Kyllä. Juurikin näin, jos ne remontit olisi oikeasti alunperinkin tehty pikkuhiljaa hoitovastikerahoilla ilman että lainaa tarvitsee ottaa. Ikävä kyllä todellisuudessa kukaan ei koskaan tee näin, koska hoitovastiketta ei koskaan kerätä tarpeeksi ennakkoon, että edes pikkuremontteihin olisi tilillä rahaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä. Juurikin näin, jos ne remontit olisi oikeasti alunperinkin tehty pikkuhiljaa hoitovastikerahoilla ilman että lainaa tarvitsee ottaa. Ikävä kyllä todellisuudessa kukaan ei koskaan tee näin, koska hoitovastiketta ei koskaan kerätä tarpeeksi ennakkoon, että edes pikkuremontteihin olisi tilillä rahaa.
Kaikki tekee näin, koska ylimääräisiä yhtiövastikkeita on kerätty pitkään ja säännöllisesti, jos raha sitten on mennyt puheenjohtajan leluihin tai isännöitsijän omille tileile, se on eri asia.
- Anonyymi
Tässä olisi varmaankin aihetta useampaan palstan aktivointiin...
- Anonyymi
Tässä tietoa putkiremonteista >>> https://youtu.be/USw59X5PwC0?si=zU_xw9OcAU7A9wXt
- Anonyymi
Ovelta ovelle kauppiaskin pisti lusikkansa soppaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524357S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114179Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu414090Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653937- 853374
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673259IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523231Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171592- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291130