Miksi ikävöintini kohde tiuskii

Olen koittanut olla vain huomaavainen häntä kohtaan, antanut tilaa jne. Saatanhan minä välillä olla rasittava, mutta… En ymmärrä.
29413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Niin ne kaikki, niin ne kaikki!

Äänestä

Joko hän on muutoin ylikuormittunut ja kokee tällä hetkellä ihmissuhteet lähinnä vaatimuksina, joihin hänellä ei ole voimavaroja TAI hän ei ole sinusta kiinnostunut ja kokee huomionosoituksesi ahdistavina.

2Äänestä
  • Huom.muistakaa aina tuokin että joskus ihminen on niin uupunut tai loppu ettei ole enää voimavaroja ja silloin on sallittua sulkea puhelimet ja muut ja parempi niin ettei sitten tule ilkeilyä eikä riitaa. Ja ihmissuhteet voi joskus tuntua vaatimukselta. Tila toivottavasti menee ohi ja sitten voi selvittää taas asiat. Kannattaa kuitenkin muistaa tuokin vaihtoehto.

    4Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Huom.muistakaa aina tuokin että joskus ihminen on niin uupunut tai loppu ettei ole enää voimavaroja ja silloin on sallittua sulkea puhelimet ja muut ja parempi niin ettei sitten tule ilkeilyä eikä riitaa. Ja ihmissuhteet voi joskus tuntua vaatimukselta. Tila toivottavasti menee ohi ja sitten voi selvittää taas asiat. Kannattaa kuitenkin muistaa tuokin vaihtoehto.

    Ja jos on loppu jo muutenkin ja toinen jankkaa, on rasittava tai yrittää puskea päälle niin ei hyvä heilu. Kannattaa antaa aikaa ja tilaa ja kertoa se että annan vähän rauhaa ota yhteyttä kun ja jos tuntuu vielä siltä. 👍

    1Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Huom.muistakaa aina tuokin että joskus ihminen on niin uupunut tai loppu ettei ole enää voimavaroja ja silloin on sallittua sulkea puhelimet ja muut ja parempi niin ettei sitten tule ilkeilyä eikä riitaa. Ja ihmissuhteet voi joskus tuntua vaatimukselta. Tila toivottavasti menee ohi ja sitten voi selvittää taas asiat. Kannattaa kuitenkin muistaa tuokin vaihtoehto.

    Tietenkin. Silloin olisi tosin hyvä muistaa kertoa läheisille mistä on kyse. Kokemukseni mukaan harvalla on ymmärrystä tajuta, että uupumus ja se ettei olekaan niin aktiivinen kuin aiemmin, ei ole tarkoituksellinen halua irtaantua suhteesta.

    Toisaalta sekin, jos kokee jatkuvasti uupuvansa nykyisissä ystävyyssuhteissa, saattaa kertoa siitäkin, että ihmissuhteet ovat epätasapainossa ja antaa ja antaa, muttei saa samalla tavoin takaisin.

    1Äänestä

Kspäille monesti tiuskitaan 🤔 ja niille, jotka kuvittelee, että vielä kiinnostaa kaiken pskan jälkeen.

Äänestä
  • Minun mielestä monet pokkuroi kusipäitä ja kilteille uskalletaan purkaa kusipäiltä itselle saatu turhauma

    2Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Minun mielestä monet pokkuroi kusipäitä ja kilteille uskalletaan purkaa kusipäiltä itselle saatu turhauma

    Sitäkin varmasti monella.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Minun mielestä monet pokkuroi kusipäitä ja kilteille uskalletaan purkaa kusipäiltä itselle saatu turhauma

    Noinhan tuo toimii. Sen takia on ehdottoman tärkeää, pitää omista rajoistaan kiinni. "Kiltti" kun haistattaa vitut, niin ei siitä hyvää seuraa. Minulle kävi ennen aina noin, kunnes opettelin vetämään rajat. Ne rajat koskee 100% kaikista ihmisistä.

    Äänestä

En ole tiuskinut. Muuten vain kiukuttanut. Vanha trauma iski kasvoille puuntakaa.
🌳🤜😵‍💫

Äänestä

Jotkut ei vaan usko vaikka pyytää rauhaa ja tilaa. Ei ihmiset ymmärrä eikä anna aikaa vaan siitäkin tulee riitaa ja syytöksiä jopa pettämisestä. Yksi mies koki tuon kun oli oikeasti kova burnout päällä. Muistan kun tilitti minulle sitä naisen käytöstä. :/

1Äänestä
  • Totta. Joillekin ilmeisesti tuottaa iloa tökkiä vielä lisää, kun huomaavat ettei tänään jaksaisi olla kenenkään tukihenkilö tai jatkuvan kyselytulvan keskiössä. Olen huomannut tämän etenkin töissä, kun tarkoituksella ajetaan muutoinkin kiireisen työrupeaman ohessa äärirajoilla, jatkuvasti keskeyttämällä ja kyselemällä.

    Parisuhteessa on kyse myös luottamuksesta ja siitä, että huomaa kumppanin mielentilan ja jaksamisen, eikä ajattele ainoastaan omasta näkökulmastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Totta. Joillekin ilmeisesti tuottaa iloa tökkiä vielä lisää, kun huomaavat ettei tänään jaksaisi olla kenenkään tukihenkilö tai jatkuvan kyselytulvan keskiössä. Olen huomannut tämän etenkin töissä, kun tarkoituksella ajetaan muutoinkin kiireisen työrupeaman ohessa äärirajoilla, jatkuvasti keskeyttämällä ja kyselemällä.

    Parisuhteessa on kyse myös luottamuksesta ja siitä, että huomaa kumppanin mielentilan ja jaksamisen, eikä ajattele ainoastaan omasta näkökulmastaan.

    ”ikävöintini kohde” = ”parisuhde”? Miksi kirjoittelette aivan asian vierestä?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    ”ikävöintini kohde” = ”parisuhde”? Miksi kirjoittelette aivan asian vierestä?

    Kirjoitan parisuhde, koska en ikävöi palstalla vaikka toisinaan saatankin osallistua ikäväosion keskusteluun.

    Millä tavoin edeltävä kommentti on mielestäsi asian vierestä?
    Keskustelut polveilevat ja laajenevat. Useinhan ikävöinnin kohteesta haaveillaan läheisempää suhdetta, kuten parisuhde. Ikävöintiä en laske ihmissuhteeksi sillä suurelta osin silloin kyse kuvitteellisesta suhteesta. Eihän silloin tarvitse kaipailla tai ikävöidä, jos kumpikin tuntee samoin ja haluaa olla yhdessä. Poislukien kaukosuhteet, joissa todennäköisesti kaipaa enemmän yhdessäolemisen aikaa.

    Äänestä

Eivätkö ihmiset osaa enää lukea?! Aloittajahan nimenomaan sanoo antaneensa tilaa. Eikä tuosta muutenkaan tullut ilmi mitään, mihin täällä nyt kommenteissa vedotaan.

1Äänestä
  • Mun silmään vaikuttaa aloitus siltä, että aloittaja tietää tasan tarkkaan mistä hänelle kiukutellaan. Toki voin olla väärässäkin.

    Äänestä

  • Ihmismieli on monimutkaisempi, kuin reagointi siihen, että on annettu tilaa. Toisaalta hän, jolle on annettu tilaa, saattaakokea, että hänet on hylätty, jos tilaa on annettu yllättäen ja kommunikoimatta. Toisaalta hän jolle on annettu tilaa saattaa kokea, että silloin, kun aloittaja on hänen kanssaan tekemisissä, on hän intensiivinen ja vaativampi, koska on jo annettu tilaa.

    Ainoastaan alottajalle tiuskija osaisi kertoa taustat sille miksi hän tiuskii. Eikä hänkään välttämättä tunnista mikä on pohjimmainen triggeri johon hän reagoi.

    Pointtina se, että nämäkin pitäisi kommunikoida muutoinkin, kuin oleteuksella, että ajatuksia ja aikeita osataan lukea.

    2Äänestä

Anteeksipyyntö voi auttaa.

Äänestä

onneksi jo irti näistä. tulevaisuus näyttää hyvälle, enkä ikinä ottaisi toista narskua ja itseään täynnä olevaa pahan tekijää ja varasta. joka hakkaa ja vie muille naisille. laitoin laskut perään jokaiselle. joko ne tuottaa niin voivat Alkaa maksamaan juttujaan.

Äänestä

sitä onkin kertonut melkoisesti, mitä ovat ämmät tehneet ha vieneet. ja päälle toivotaan kaikkea ikävää ja pahaa ja, huonoa rahaan ja elämään. väkivaltaa, raiskauksia ja kaikkea pahaa.

Äänestä

toivotaan niille naisille sama helvetti ja yhtä kovaa hakkaamista, sama miehille 😂😘

Äänestä

🤭☠️⛈️🌀🫵👉

Äänestä

Kyllä minäkin tiuskisin, jos menneisyydestä ilmestyisi entisiä tuttuja, jotka yht'äkkiä kaiken tämän jälkeen yrittäisivätkin tunkea takaisin elämääniniin kuin mitään ei olisi tapahtunut.

1Äänestä

Turhautunut, koskavmitään konkreettista ei tapahdu. Jos nainen osoittaa kiinnostusta, niin on syytä tehdä se treffialoite. Itseäni ei kiinnosta kuukauden tolkulla vehtaaminen ja kyttäily ja tykkään aktiivisista oma-aloitteisista miehistä jotka uskaltaa lähestyä ja näyttää tunteet. Oma rakkauskieleni on koskettaminen ja kauniit sanat toiselle, eli intiimimpää toimintaa toivon nopeasti, kun molemminpuolinen kiinnostus on varmistettu.

1Äänestä

Jaa, syitä voi olla monia. Esim tilanteeseen tai käytökseen turhautuminen. Ristiriitainen elämäntilanne. Luonne...

Äänestä

Miten niin ap tietää kun kysyy että miksi ja ettei ymmärrä???

Äänestä

Voi olla turhautunut. Mua ainakin turhauttaa nähdä edes koko henkilöä, koska meistä ei tule ikinä meitä.

Äänestä

Selvinnee vain kysymällä häneltä itseltään

Äänestä

En halua sulta enää mitään kun kohtelet minua kuin paskaa niin good bya

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen koittanut olla vain huomaavainen häntä kohtaan, antanut tilaa jne. Saatanhan minä välillä olla rasittava, mutta… En ymmärrä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu