Päätöksenteko

Anonyymi-ap

Tämä päätöksenteko kyllä on tässä kunnassa kerta toisensa jälkeen ihan ihmeellistä! Ei näköjään ole tapaukset teknisen johtajan ja vt. hallintojohtajien valinnoista otettu opikseen.
Kertokaapa onko ny aiva laillista, ku tekninen lautakunta on kokouksessaan viimme tiistaina päättäny että eräälle työntekijälle on myönnetty opintovapaata ja hän on ilmoittanut palaavansa takasi töihin keittäjä-siivoojaksi aikaisintaan huhtikuulla 2026 ja siinä on määräaikainen työntekijä nyt. No eipä siinä, sitte tuon päätöksen seuraavana päivänä hyvinvointilautakunnassa on päätetty että tämä opintovapaata saanut työntekijälle alkaakin vuodenvaihteesta sisäisin järjestelyin hoitamaan erään koordinaattorin äitiysloman aikaisia työtehtäviä.
Eli miten voit olla opintovapaalla omasta työtehtävästä ja silti sijaistaa samaan aikaan toista? Kertokaapa raatilaiset mielipiteenne?
Pitäskö antaa juttuvinkki paikallislehteen vai tiedustella asiaa ensinnä kunnasta? Periaatteessa se ja sama mulle, mutta kuulostaa sivukyläläisen korviin melko omituiselta järjestelyltä. Löytyy kunnan pöytäkirjoista nämä, sieltä voi jokainen käydä lukemasa.

11

911

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olis viä Karpo niin se menis työ ja elinkeino ministeriöön kysyyn että miten on mahdollista.

    • Anonyymi

      Tämä on kyllä taas Karvialaista sisäpiirisuhmurointia. Näköjään myös projektiasiantuntijana jatkaa Tala kun teknisen johto ei kykene työtään hoitamaan. Kuinkakohan kalliiksi tämä apukäsi Antero on kunnalle tullutkaan. Edellisen teknisen johtajan palkkapyyntö oli liikaa, joten nyt on varmaan säästetty rutkasti kun pomolinja saa pitää vahvistuksensa.

    • Anonyymi

      Vinkkiä lehteen👌

    • Anonyymi

      Niin kaikkihan on tietysti sovittavissa.

    • Anonyymi

      Siivooja-keittäjän hommaa ei voi hoitaa opiskelujen ohessa, mutta koordinaattorin voi. Eikö tämä koordinaattorin homma ole silloin niin vähä töinen, että tarviiko siihen 100% palkallista lainkaan?

    • Anonyymi

      Talaa tarvitaan hoitamaan kädettömien hommia. Ja kuntalaiset maksaa..

    • Anonyymi

      Työllistävä vaikutus ja vähä taskurahaa.

    • Anonyymi

      Peruskoulupohjalta kun tehdään lautakunnissa päätöksiä, mitä voi odottaa. Turha se on kauhalla vaatia, jos on lusikalla annettu.

    • Anonyymi

      Osa nukkuu, napostelee, somettaa ja kutoo kunnan päättävien tahojen kokoukses. Pitäis varmaan kuunnella asian tynkääki.

      • Anonyymi

        Eiköhän ne päätökset oikeasti tehdä siellä viranhaltijapuolella ja nämä jotka olemme sinne äänestäneet ja valinneet, kiltisti vain "päättävät" asiat loppuun. Ne jotka yrittävät vähän olla eri mieltä asioista jäävät jo jopa ensimmäisen kauden jälkeen sieltä pois. Vain lampaat jäävät sinne ohjailtaviksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1078
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      193
      547
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      437
    10. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      169
      434
    Aihe