Näin muistan itärajan ylitykset

Anonyymi-ap

Itärajan takaa ehti tulla 1300 ihmistä kolmansista maista (esim. Irakista) ennen sulkua. Kahdensadan osalta ei ole pystytty vastaamaan oleskelulupahakemuksiin kuudessa kuukaudessa. Vedotaan itärajalta tulleiden suureen määrään. Muistanko aivan väärin, että nämä ihmiset katosivat suoraan lentokentälle? Venäjältä pakotteiden takia lennettiin EU-maihin vain Serbian kautta.
Itärajan ylityksessä Suomeen oli komediallisia aineksia. Ensin tultiin autoilla ja sen jälkeen polkupyörillä. Nämä hylättiin rajanylityspaikalle.

5

293

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä muistan 1970 ja 80 luvulta valtavan turismin Suomesta Venäjälle Pietariin ja Mustalle merelle, Sotiin, Jaltalle ja kauemmas Aasiaan. Monelle matka oli 1. elämässä. Rahaa oli jokaisella koska oli halpaa ja kaikki toimi. Muutaman päivän matkoja Pietariin tehtiin eniten. Suomalaisille oltiin ystävällisiä ja tunsi olonsa kotoiseksi siellä. Siihen aikaan suosittuja olivat myös Romanian ja Bulgarian matkat, terveyskylpylämatkat Itä Euroopaan. Valokuvat haalistuneet ja paikkoja jäi mieleen. YT on nykyisestä Venäjästä tehtyjä videoita.

    • Anonyymi

      Oletteko käyneet Pietarissa tai jossain muualla?

    • Anonyymi00005

      Niin tulivat eri välineillä, koska jokin sääntö kieltää kävelemisen rajan yli.

    • Anonyymi00006

      Olen katsellut upeita kuvia Venäjästä viime aikoina. Odotan kun pääsee taas turistina käymään.
      Hienoin maa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      2073
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      14
      861
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      766
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      692
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      624
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    9. 49
      550
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    Aihe