Näin muistan itärajan ylitykset

Anonyymi-ap

Itärajan takaa ehti tulla 1300 ihmistä kolmansista maista (esim. Irakista) ennen sulkua. Kahdensadan osalta ei ole pystytty vastaamaan oleskelulupahakemuksiin kuudessa kuukaudessa. Vedotaan itärajalta tulleiden suureen määrään. Muistanko aivan väärin, että nämä ihmiset katosivat suoraan lentokentälle? Venäjältä pakotteiden takia lennettiin EU-maihin vain Serbian kautta.
Itärajan ylityksessä Suomeen oli komediallisia aineksia. Ensin tultiin autoilla ja sen jälkeen polkupyörillä. Nämä hylättiin rajanylityspaikalle.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Minä muistan 1970 ja 80 luvulta valtavan turismin Suomesta Venäjälle Pietariin ja Mustalle merelle, Sotiin, Jaltalle ja kauemmas Aasiaan. Monelle matka oli 1. elämässä. Rahaa oli jokaisella koska oli halpaa ja kaikki toimi. Muutaman päivän matkoja Pietariin tehtiin eniten. Suomalaisille oltiin ystävällisiä ja tunsi olonsa kotoiseksi siellä. Siihen aikaan suosittuja olivat myös Romanian ja Bulgarian matkat, terveyskylpylämatkat Itä Euroopaan. Valokuvat haalistuneet ja paikkoja jäi mieleen. YT on nykyisestä Venäjästä tehtyjä videoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      63
      8847
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5524
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4976
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      9
      3851
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3460
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3359
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      36
      2711
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1727
    Aihe