Kannus nousi elinvoimavertailussa 16 sijaa

13

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällainen sijoitus on vai ja ainoastaan ahkerien ja toimivien Eskolan kyläläisten ansiota. Eskolassa puhalletaan yhteen hiileen ja kehitetään yritystoimintaa ja käydään kauppaa monilla kielillä mitä ei Kannuksen porvarien lukiossa edes opeteta.

      • Anonyymi

        Juuri näin Eskolassa on monen alan yrittäjiä ja hyvin näyttävät pärjäävän.


    • Anonyymi

      Et sitten lukenut juttua. Kyse on kunnan elinvoiman mittaamisesta ja mitä elinvoimaisempi kunta on, sitä enemmän siinä tietysti on pitoa ja vetoa. Työllisyys on yksi mitattu asia. Oheisesta linkistä voit perehtyä indikaattoreihin, ts. mitä elinvoimavertailussa mitataan. Poimin tämän:
      ”Tarkastelemme kuntien elinvoimaa 21 indikaattorilla erityisesti tulevaisuusvalmiuden näkökulmasta. Ne on ryhmitelty kolmen pääteeman alle:

      1. Inhimillinen pääoma: väestö, osaaminen, haavoittuvuus
      2. Tuottavuuden ja talouden tekijät: työllisyys, työvoima, ansiotaso, yritykset ja kuntatalous
      3. Vihreä rakennemuutos: kasvihuonekaasupäästöjen väheneminen, investoinnit, vastuullinen resurssien käyttö ja kuluttaminen ”

      https://www.wsp.com/fi-fi/nakemyksia/alueiden-tutkimus-2025

      • Anonyymi

        Luulekko että toi idootti ymmärrätää mistään mitään. :D


    • Anonyymi

      Hyvä Kannus!!! Mahtava kun kitisijät saa taas nenilleen.

    • Anonyymi

      Oho enpä olisi ikinä uskonut.mutta uskottava se ilmeisesti on.vihdoinkin sensaatio

    • Anonyymi

      Tuulivoima tuo vetovoimaa!

    • Anonyymi

      Kovin persut jo Facebookissa valittaa, että valetutkimus. Sille sakille ei mikään muu kelpaa kuin pitkäripaisen tuotteet.

      • Anonyymi

        Missä niin lukee??


      • Anonyymi

        Ei ole mitään valitusta, taidat keksiä omasta päästä juttujasi. Säälin sinua ja sinun pitkäripaista.


      • Anonyymi

        Itkevässä persussa ja itkevässä demarissa on paljon samaa. Molemmat pelkää joutuvansa töihin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itkevässä persussa ja itkevässä demarissa on paljon samaa. Molemmat pelkää joutuvansa töihin

        Kumpaan kuulut kun täällä itket?


    • Anonyymi

      Kannus Kafe (ABC huoltoasema). R-kioski. Meno-Mono suljetaan mutta ulkomaalainen parturi/parranleikkaaja avannut liikkeen Kannuksessa eli kyllä kehitystä tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4347
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4169
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      40
      4082
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3927
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3364
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3259
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3231
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe