Kokemuksia miten meni? Saitteko päättää kaikesta vai oliko jo jotkut päättäneet mitä ja miten tehdään?.
Entä vesikalusteet? Vaihdettinko samalla?.
Omassa asuintalossa tehtiin n 10v sitten. Jotain kummallisuuksia oli. Isännöistsijä vaihdettiin jostain syystä enkä oikein tiedä miksi. Jotenkin outoa kuviota kun hallituksen puhjeen johtajan tuttu suunnitteli ja tunnettu putkiyritys teki. Toteutus ei mennyt omalta kohdalta hyvin sillä huonoa jälkeä tuli. Kiusaamista koin.
Ei saanut valita kalusteita. Lavuaari on epäkäytännöllinen pieni vaikka tilaa on ja entinen oli isompi ja parempi muoto. Reikään mene likaa hyi. WC pönttö kapeni, ahdas putki, Gustavsberg ja menee helposti tukkoon. Ruuvaus lattiaan meni pieleen. Hanat säädettiin niin ettei kuuminta vettä tule.
Putkiremontit krs talossa
15
236
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä ja milloin tehdään, se päätetään yhtiökokouksessa.
Osa menee taloyhtiön piikkiin, esim. vesihanat, wc-pönttö, ym.
Remonttifirma varmasti tarjoaa osakkaille erilaisia juttuja esim. kylpyhuoneeseen, osakkaan kustannuksella.
Jos on kyseessä kerrostalo ja on päivällä kotona, tärkein hankinta on kuulosuojaimet !!!
Kun iskuporalla tehdään reikää betoniin, se melu kuuluu koko talossa todella kovana.- Anonyymi
Iteasiassa.
En varma. Mutta mun mielestä ainakin joskus pytty oli osakkaan ostettava, mutta vastuu siitä kuului taloyhtiölle. Olen joutunut pönttöjä ostamaan.
Vastuunjako taulukoihin tullut muutoksia, en muista kaikkia. Palovaroittimet kuuluu nyt yhtiöllle, samaten tukkoon menneitten hajulukkojen avaamiset.
Tein just vesssarempan. Oma remppa, ostin taas uuden pytyn. Pytyt muuten nykyisin liimataan kiinni. Meillä vanha oli jollain laastilla laitettu, ei ehyenä saa irti. Ruuvikiinnitys kai kiellettyä, en tiedä. Ehkä meillä, taloyhtiöissäkin eroja.
=DW=
- Anonyymi
Artisti maksaa.
Linjasaneeraus vielä edessä. Asia yhtiössä vähän tabu, kukaan ei oikein ole innostunut asiasta. Joka tapauksessa kyllä on tulossa. Tuttavilla niitä ollut, käytänöissä vähän eroja. Kaikille yhteistä, artisti maksaa. Aina.
Käytännössä joku konsultti, tai muu heebo tekee suunnitelmat ja laskelmat. Kun yhtiö net hyväksynyt, sen mukaan mennään. Tarkoittaa hallitusta, hanoista tai pytyistä ei riidellä yhtiökokouksessa, siellä vaan myönnetään lupa tehdä.
Käytännössä valitaan halvin tarjouksista. Tarkoittaa halvimpia materiaaleja, kalusteita, standardi suunitelmia. Rahalla saa sitten kyllä ihan mitä tahansa. Se vaan sitten menee osakkaan itsensä piikkiin,jos kalliimpaa, tai erilaista, tai miuutosta haluaa.
Yhtiö on meillä teettänyt jo kahdesti kylppärit.. pian siis kolmas kylppäriremppa tulossa. Näissä kahdessa rempassa saatiin kyllä mitä erilaista haluttiin. Just kaakelit valittiin ja altaat, hanat sun muut. Ja pientä muutosta viemäröintiin, uus pesukoneliitäntä, sen sellaista.
Eli rahaa paloi yhtiölainan lisäks omista valinnoista. Kalusteista jne oli valinta mahdollisuuksia. Mutta jos osti oman, ei tietenkään ite rempasta niitä laskutettu.
Eli yleensä olemassa mallikylppärit. Sen mukaan mennään, jos ei ite halua erilaisia ratkaisuja. Yleensä ihmisillä kyllä toiveita.
Eli sä kai vaan ollut passsiivinen rempan suhteen. Sitten sulle tehty standardi kylppärit jne. Sitä pitää ihmisen olla aktiivinen omista asioistaan. Turha narista jälkeenpäin.
=DW=- Anonyymi
Lisäämäni.
Meillä tehty paljon remppoja, katot, julkisivut jne. Kiinnittänyt huomiota ja huvittanutkin. Joka kerta, kun on saatu remppa valmiiksi, isännöitsiä vaihtuu.
Oletan hyvin hankala hallitus meillä ja isännöitsijät palaa loppuun meitin remonteissa. Näin osakkaan mielestä meillä kyllä hyvä hallitus, paikat kunnossa ja muutenkin hommat ok. Ongelmaa nykyisin lähinnä siinä, osakkaista liika iso osa louspummieläkeläisiiä kitupiikkejä. Ennen ongelmana oli perseaukiset lapsiperheet. Mutta kuitenkin hallitus on saanut tehtyä hommia ok.
Isännöitsijä tärkee heppu rempoissa. Ne ei ole kevyitä hommia ja niissä voi tyriä raskaastikin. Oletan, teille palkattiin kokeneenpi heppu toteuttaan remppaa. Tai sitten jonkun hallituksen jäsenen serkkupoika. Näissä remppakuvioissa melkoista kähmintää. Meillä hallituksessa uskovaisia. Mun käsittääkseni jokaisen rempan on tehnyt jokin lestaatiolaisfirma....
=DW= - Anonyymi
''Käytännössä joku konsultti, tai muu heebo tekee suunnitelmat ja laskelmat.''
Talossa jossa ole osakas, toteutettiin remppa 5v sitten.
Heebo puhui rahasta eli paljonko tulisi maksamaan, paljonko tulisi ottaa lainaa, ym,ym.
Heebo hieman yskähteli kun puhui lainakoroista, ym.
Totesi ''... enemmistö osakkaista on ... hmmm...hieman iäkästä. Yli 10v maksuaikaa ei saa koska osa osakkaista on....hmmm... haudassa ennen kuin laina on maksettu, se nostaa elävien maksuosuutta...'' - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
''Käytännössä joku konsultti, tai muu heebo tekee suunnitelmat ja laskelmat.''
Talossa jossa ole osakas, toteutettiin remppa 5v sitten.
Heebo puhui rahasta eli paljonko tulisi maksamaan, paljonko tulisi ottaa lainaa, ym,ym.
Heebo hieman yskähteli kun puhui lainakoroista, ym.
Totesi ''... enemmistö osakkaista on ... hmmm...hieman iäkästä. Yli 10v maksuaikaa ei saa koska osa osakkaista on....hmmm... haudassa ennen kuin laina on maksettu, se nostaa elävien maksuosuutta...''Se yhteislaina on asuntokohtainen ja asunnon omistaja maksaa. Asunnon voi myydä sen putki vastikkeen kanssa tietenkin. Ei lainat ole henkilökohtaisia. Osuutensa voi maksaa heti tai joka kk erissä ja meillä oli 5v laina eikä kohtuuton yksinasuvalle eläkeläisille ja hoito vastike on ollut meillä sama pitkään ja siitä jää säästöön jolla tehdään talossa muuta remppaa mitä tarvitaan. Ei ole tatvinnut maksaa lisä kuluja vuosiin mistään. Putkien jälkeen tehtiin Ikkuna ja parveke ovi vaihto ja siinä lainaa 10v. ja muutama kymppi kuussa lyhennys. Muita lainoja ei ole tarvittu,krs talo 1980 luvulta.
Meillä ei tehty Kph eikä saunan pintoja vain putket pintaan ja kalusteet vaihdettiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se yhteislaina on asuntokohtainen ja asunnon omistaja maksaa. Asunnon voi myydä sen putki vastikkeen kanssa tietenkin. Ei lainat ole henkilökohtaisia. Osuutensa voi maksaa heti tai joka kk erissä ja meillä oli 5v laina eikä kohtuuton yksinasuvalle eläkeläisille ja hoito vastike on ollut meillä sama pitkään ja siitä jää säästöön jolla tehdään talossa muuta remppaa mitä tarvitaan. Ei ole tatvinnut maksaa lisä kuluja vuosiin mistään. Putkien jälkeen tehtiin Ikkuna ja parveke ovi vaihto ja siinä lainaa 10v. ja muutama kymppi kuussa lyhennys. Muita lainoja ei ole tarvittu,krs talo 1980 luvulta.
Meillä ei tehty Kph eikä saunan pintoja vain putket pintaan ja kalusteet vaihdettiin.Yhtiölaina.
Se on köntsäsumma. Jaetaan osakemäärän perusteella osakkaiden maksettavaksi. Jos osakas haluaa jotain muutosta perusremppaan, se sitten osakkaan oma asia millä maksaa.
Putkiremppoja voi tehdä monella tapaa ba vaihtelevassa laajuudessa. Viemärit ehkä voi sukittaa, tai sitten vaihtaa ne uusiin, riippuu asioista. Monesti tehdään käyttövesi ja viemärit eri kerroilla. Lisäks toki muistettava lämmitysjärjestelmä. Täydessä rempassa menee keittiöt ja suihkut uusiks, lisäks monet muut jutut asunnon ulkopuolelta
Hauskaanhan rempat aina on.
Mainiten. Naapurikerrostalo pari vuotta vanhempi, kuin meidän talot. Tekevät linjasaneerausta. Siellä rempan hinta on reilut 1300 ekeä neliöltä. Noh, meillä rivari ja 17 rakunnusta. Aika paljon tulee kaivinkoneelle hommia.
Rivarissa se hyvä puoli, ei tarvi niin kauaa olla evakossa, eikä kuunnella naapurien remppoja. Huono puoli, rivarin remontti on kalliimpi.
Joka tapauksessa, artisti maksaa. Aina.
=DW=
- Anonyymi
Meillä tehtiin sukittamalla muutama vuosi sitten. Vanha talo jossa paksut valurautaputket joten sukitus oli oikea valinta.
Hyvin meni homma, asiallinen firma piti tiedotustilaisuuden ennen työtä. Ne ketkä halusivat saivat huoneistoonsa kuivakäymälän, me muut kävimme kellarissa pesulla ja vessassa. Sinne tuli vedet koko ajan, ja hissillä pääsi.
Linja kerrallaan tekivät eli työn alla oleva linja oli vedetön ja vessaton. Huoneistossa kesti parisen päivää, koko linjassa vajaa kaksi viikkoa.
Kylppäreitä ei uusittu eikä keittiöitä, ainoastaan vesikalusteet vessaan tuli uudet.
Itse olin päivisin töissä, joten meteli ei haitannut elämistäni.
Kellarin ja maantasan liikehuoneistojen työt ei meille asukkaille kovin paljon edes näkyneet tai kuuluneet.
Kun koko homma oli ohi, firma lähetti vielä mielipidekyselyn jossa sai kertoa jos oli jotain huomautettavaa työstä tai työntekijöistä. Minulla ei ollut kuin positiivista sanottavaa. Aina kysyessäni selittivät asiat ja työvaiheet. Jopa sen putkitusvehkeen toiminnan selittivät kun sitä uteliaisuuttani kysyin.- Anonyymi
Sukitus toimii pienissä kiinteistöissä.
Mitä pidemmät putket, sitä suurempi mahdollisuus sille että osa putkesta jää massaamatta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sukitus toimii pienissä kiinteistöissä.
Mitä pidemmät putket, sitä suurempi mahdollisuus sille että osa putkesta jää massaamatta.ja kaikki liittymäkohdat, vesi menee sukituksen alle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sukitus toimii pienissä kiinteistöissä.
Mitä pidemmät putket, sitä suurempi mahdollisuus sille että osa putkesta jää massaamatta.Kuinka pieni on pieni kiinteistö? Meillä on viisi linjaa eli neljä asuinkerrosta ja kellaritilat jotka sukitettiin. Ne kuvattiin ensin ihan sinne kaivoon asti, sitten raapattiin puhtaaksi, sukitettiin, ja taas kuvattiin. Vanha talo jossa on paksut valurautaputket eikä se putkiremontti edes ollut kiireellinen. Tehtiin kun oli suunniteltu aikanaan tehtäväksi ja siihen valmistuttu.
Vesijohdot meillä uusittiin pintavedoiksi jo toistakymmentä vuotta sitten, samalla tuli asuntokohtaiset vesimittarit.
No oli miten oli, hyvin tehtiin ja hyvin toimii.
- Anonyymi
Kallista ainakin on ja tuplasti kalliimmaksi yleensä tulee siitä mitä
alussa arvoidaan kustannusten olevan. - Anonyymi
Lähiöosakkeen myyntihinta alle 400€/ neliö, tuleva putkiremontti 700€/ neliö. Kysymys kuuluu: saako taloyhtiö lainaa putkiremonttiin.
- Anonyymi
Laitetaanko vielä kupariputkia kerrostaloon? Vai onko kaikki muovisia ja nehän ei tule kestämään kovin kauan. Kupari on desinfioiva aine. Putkien pitäisi olla kuparia aina. Nyt muovia sisus.
Talossa jossa asun vaihettiin lähes 30v v jälkeen uudet useita vuosia sitten. Yhdessä linjassa oli useita rikkoja sitä ennnen viimeinen niitti iso asunnon rikko ja he muuttivat kuukausiksi muualle. Joku vuosi siitä uusittiin. Nyt ei ole ollut. Täytyy saada vaihdettua asunto ennen viemäri remppaa..
Ikkunat uusittu. Taloyhtiö on ollut hyvin maksukyinen. Vastikkeella pärjätään pienissä korjauksissa. Rahaa jää säästöön jolla maksettu. Asuntoja helpompi myydä jos talon asiat kunnossa. Vaikeinta on hissitömissä, ei saunaa ja hoito laiminlyöty liian säästäväisten asukkaiden kanssa ja joissa vuoranantajia liikaa eivätkä välitä. - Anonyymi
No niin, kupariputket kannattaa laittaa taloihin, asuntoihin. Ei nämä muoviset kestä kauaa.
Taas yksi tyhmä juttu ja rahanmeno. Joka asia mitä ne esittää,
Lyijy seinissä estää näkymästä talon sisälle ja lapsista kiinnostuneet eivät voineet katsella lapsia ja tarkkailla perheitä. Siksi piti vaihtaa.Asbesti ei aiheuta mitään jos sitä ei raavi esiin ja pölkyytä,
Kaikki keinot keksitty jotta ihnisten rahat menee turhiin korjauksiin ja veroihin jotka ovat laittomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.30811172Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko303180- 783033
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan952741- 892601
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1542321Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2712212- 451471
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131435Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1351350