Mitä tapahtuu sen jälkeen jos Ukraina pakotetaan rauhaan ja menettämään nykyiset vallatut alueet?
Sinänsä hyvä että ihmisten tappaminen loppuu, mutta...........?
Sinänsä hyvä että ihmisten tappaminen loppuu, mutta...........?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mitäpä tuo asia EU:lle kuuluu?tapelkuun vain keskenään kun ovat kerta aloittaneetkin. Miksi Suomenkin on joka asiaan sotkeuduttava,pitäisi huolen vain omasta turvallisuudestaan. Ottaisi oppia Orbanista niin jotain sentään säästyisi.
Ukrainan rauhan sopimus
Ukraina on tehnyt merkittävän muutoksen yhteen Yhdysvaltain rauhansuunnitelman avainkohdista sulkemalla pois kansainvälisen avun todentamisen, kertoo The Wall Street Journal.
Yhdysvaltalainen korkea-arvoinen virkamies kertoi toimittajille, että suunnitelman alkuperäisessä sanamuodossa vaadittiin kaikkien Ukrainan saamien kansainvälisten avustusten tarkastamista, oletettavasti mahdollisen korruption tunnistamiseksi.
Tämä vaatimus ei kuitenkaan enää sisälly suunnitelman uuteen versioon. Todentamisen sijaan ehdotetaan, että kaikki osapuolet saavat täyden armahduksen toimistaan sodan aikana.
https://newsukraine.rbc.ua/news/ukraine-alters-major-element-of-us-peace-1763706846.html
WSJ: Yksi kohta USA:n Ukrainan rauhansuunnitelmassa on muuttunut
Sopimuksen alkuperäisessä sanamuodossa määrättiin yksityiskohtaisesta tarkastuksesta kaikista kansainvälisistä avuista, joita Ukraina oli saanut konfliktiaikana, raportoi wallstreetjournal.
Tarkastuksen päätavoitteena oli tunnistaa ja paljastaa mahdollinen korruptio ja varmistaa, että kansainvälisiä varoja käytetään avoimesti ja laillisesti.
Luonnoksen tarkistetussa versiossa tarkastusvaatimus on kuitenkin poistettu. Sen tilalle luonnokseen sisältyy nyt säännös, jolla taataan, että kaikki edunsaajaosapuolet saavat ”täyden armahduksen toimistaan sodan aikana”.
https://telegrafi.com/en/WSJ:-One-point-in-the-US-peace-plan-for-Ukraine-is-changed/
kauankohan rauha kestää
Onhan siinä sellainen hyvä puoli, kun Ukrainan sota loppuu ja ukrainalaiset palaavat kotimaahansa, niin myymälävarkaudet ja muut rikokset vähenevät Suomessa merkittävästi.
Ja kun Venäjä ei taaskaan pidä lupauksiaan vaan aloittaa sodan uudelleen, saadaan lisää pakolaisia koska ukrainalaisilta on rauhansopimuksessa viety aseet.
Sitten Venäjä löytää Ukrainasta vielä lisää fasisteja, sudeettivenäläisten sorsijia ja hyökkäyssuunnitelmien tekijöitä joten sen on pakko valloittaa loputkin. Ja helpostihan se käy jos Ukrainan armeija on ajettu väkisin alas.
Niinhän ne ruotsalaisetkin sodan aikana sanoivat suomesta, että tapelkoot rauhassa keskenään suomesta ja venäjästä.
Venäjän suunnitelma lienee seuraava. Kolmannes noin reilu 14 miljoonaa joista osa valmiiksi venäläismielisiä koulutetaan aidoiksi ryssiksi. Toinen kolmannes alistetaan pakkotöihin rakentamaan tuhotut kaupungit ja sitten siirto venäjän tehtaisiin. Ja kolmasosalle Katynin metsän kohtalo.
suomelle ei kuulu koko asia
Riihimäkipalsta laajentunut,onko itku pitkästä...
Historiaan lyhyeltä ja pidemmältä aikaväliltä tutustuneet näkevät että pelinhenki on sellainen että...
Isot tekee diilin ja Euroopan lilliputtivaltioilta ei kysytä mitään.
Ja kauniiksi lopuksi Trump ja Putin saavat Nobelin rauhanpalkinnon 🏆😃
Niin ja Euroopan lilliputtivaltiot saa maksaa ukrainan jälleenrakennuksen 😬
Jos ja kun tuo Trumpin laatima "rauhansopimus" totetuu, niin USA saa 100 miljardia dollaria ja lisäksi 50% Ukrainan teollisuuden tuotoista.
Pelinhenki on
"Money Talks. Shit walks"💰💰💰
Suomi on entinen Venäjän kuvermentti, eli kuului Venäjän hallintoalueeseen.
Ennen Venäjää Suomi oli Ruotsin kuvernementti. Mitä me sitten tehdään, jos ruotsalaiset ottavat täällä vallan?
Mieluummin Ruotsi kuin Venäjä
USA kerää voitot ja eurooppa maksaa jälleenrakennuksen yms laskut.
Reiludiili 🥳
Joo...
Ja EU pitää kokouksia ja kokouksia...
Ja EU tekee päätöksiä direktiiveistä
kurkun käyryydestä ja banaanien pituudesta😃👍
Jes.
USA otti Ukrainan mineraalit.
Ja jälleenrakennusurakat...ja myy aseita Ukrainaan biljoonilla💰💰💰
Eurooppa maksaa jälleenrakennuksen 🔧⚙️
Reilutdiilit.
Suomi jäi junasta kokonaan☃️
Usa haluaa seuraavaksi Venezuelan öljyt ja Grönlannin mineraalit🥳
Reilujadiilejä tehdään kohta...asevoimien tuella🤔