Vaikka sanot jyrkästi, jos jokin vaivaa. Eipähän sitten tarvitse ainakaan arvuutella mitään.
Eikä mikään toivottavasti jäisi vaivaamaan sinua, kun on asiaan saatu jonkinlainen selvyys.
Tai kyllähän se varmaan noinkin onnistuu tietysti, jos on parempi.
Eikä mikään toivottavasti jäisi vaivaamaan sinua, kun on asiaan saatu jonkinlainen selvyys.
Tai kyllähän se varmaan noinkin onnistuu tietysti, jos on parempi.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Siis kuka mies?
Veikkaa🤔
En tiedä. Ei varmaan minulle.
Yhden hyvin keskenkasvuisen tiedän. Mutta emme ole enää onneksi joutuneet olemaan vähään aikaan tekemisissä.
Just joo gubbe ja aapee, niitä mahtuu n kuustoista tusinaan, esim läystämään tätä puutaheinää mitä kirjoittelet.
Vähän niinku sinäkin ei mitään asiaa koskaan.
Palstan täytettä vaan vailla minkäänlaista logiikkaa sanoja peräkkäin niin kuin tyhjä päillä yleensäkin!
Jos ei veikkaa, ei voi voittaa.
Tiedän.
Vaivaus ei niin kovin ahdista.
Ootko varma?
Kenelle tämä?
Jollekin, joka on vielä kasvuiässä.
Ei kiinnosta hän enää. Ei ole arvoiseni, ehkä selvitin juuri tätä ja petyin, että oli juuri sellainen kuin pelkäsit ja toivoin että ei ole. Nyt tiedän, enkä hukkaa ajatuksiani häneen. Naiselta
Eli millainen?
Ajattelee vain itseään.
Joo.. itsekeskeisyys on yksi keskenkasvuisuuden merkki. Harmi vaan miehet harvoin näkevät oman toimintansa negatiiviset sävyt. Parhaimmillaan itsekeskeinen kuvittelee toimivansa muiden parhaaksi.
Anna kun monologia mor..moneille pitävä apgubbe arvaan, hän käytti vain hyväxi ja vosui riitti joka sormelle ym kliseistä täysin katteetonta fantasiaa todellisuudestas
Ai hitto, miten osuva.
Tai keskittyy oman itsensä suojelemiseen ja nostamiseen, eikä siinä sivussa tajua potkivansa sitä "tärkeintä" maan rakoon.
Puhutko jostain toisesta miehestä naiselle vai itsestäsi?
Kyseletkö sää aina joltain jotain vain koska yhdistelet tätä moskaa automaattisesti johonkin tiettyyn luonnolliseen henkilöön, joka on naisoletettu? Friikkiä..
Lisäys- mikä ttu tämäkin kuvittelee olevansa?
Se on se palstan vaki häirikkö.
Sillä on jotain vikaa päässä kun se kuvittelee kaikki naisiksi tai sitten sillä on joku traumakokemus lapsena sukulainen kopeloinut tai jotain..
Asuuko missä päin?
No en kyllä oo minkäänlaista selvyyttä saanut mihinkään.
Koetko olevasi täysissä sielun ja ruumiin voimissa? Sivusta morjens
Aivan loistava paikka olettaa, että viestisi menee perille. Vaikka voihan teillä ola ihan oma kielenne ja tunnistatte toisenne 100% varmuudella.
Joillain vissii juilii korvien välissä kovin nämä palstaäijän sweet nothingit. At ease soldier
Mikä käsityksesi on? Tykkääkö, haluaako tämän naisen Ap?
Huhuu ap vastaaa jo
Hölmö aloitus. Jos nyt kaikki naiset alkaisivat ojentamaan tuntemiaan "keskenkasvuisia miehiä" niin mikä sekasorto syntyisikään. Jos hänellä on jotain asiaa, niin hän on hyvä j kirjoittaa tunnisteet.
Parempi ku sanoopi kaikille tasapuolisesti, se vaimentaa nääs iskua
Harasoo?🫲
Ei ole mitään jyrkästi sanottavaa. Ei ehkä enää mitään kysyttävääkään. Olen jotenkin osannut päätellä asioita aika kohdilleen tässä lähikuukausina. Vihdoin ja viimein. En ole mistään vihainen. Suru ehkä voimakkain tunne juuri nyt. Ja ikäväkin. Entistä aikaakin tavallaan. Mutta ehkä kaikki meni, kuten piti. Ehkei olisi voinut mennä toisin.
Ai taas? 😂
Hirveetä dissaamista.
Jos olet exä, niin onko sulla okeus solvata toista? Vai mistä moinen oletus?
Kypsyyttä penäät, tietenkin sitä voisi pitää ansionsa mukaan antamisena, ja omien itselle kuuluvien ja sellaisina visusti pitämien tunteiden erottamisena niistä, jotka tulisi heti ilmaista alullepanijoille sen sijaan, että ne siirtyisivät myöhemmille ja viattomammille tulokkaille. Sitä ei vaan usein ole kypsä. Tai kypsy kaikin puolinensa samantahtisesti.
Kypsä osaa ottaa kypsymättömyyden rauhallisesti. Valita sanansa tarkkaan tai jättää tyystin sanomatta. Yritätkö vetää mukaan jonkin kärkkyvän sisäisen lapsen jolla olisi lupa sanoa. Vasta kun kaikki on kohdallaan voi antaa itsensä aikuistua.
Miten ihmeessä kolmannelle osapuolelle kuuluu laisinkaan tuollainen kommentointi?
Ehkä hän on sivusta nähnyt jotain, mikä ei näytä oikealta tai kohtuulliselta jotain toista henkilöä kohtaan.
Niinpä no itehän (AP) se vasta nuori oonkin, mutta tää hyvä ystävä (pari vuotta vanhempi) on kyl fiksu ja tosi rauhallinen. Tietysti pystytään puhumaan tämmösistä asioista ja toisesta näkee jo kauas miten alakuloinen on välillä, kun taas yleensä tosi hilpeenä. Selvästi vaivaa, mutta hän ei itse halua olla liian hankala tai mitenkään vaivaksi toiselle. Eli naiselle, joka on häntä ilmeisesti vanhempi.
Mikä häntä siis vaivaa?
Liitytkö sinä kuvioon jotenkin muuten, kun ystävänä? Jos liityt, niin oletko tarkastellut omaa osuuttasi asioihin ja tapahtumiin?
Ei mulla oo mitään virkaa tähän juttuun. Just ulkopuolisena. Sehän on kaikkein paras, kun pystyy rehellisesti kertomaan sitten oman näkemyksen, niin kun ystävälle pitää. Aika tarkkaan hän osaa kuvailla silleen realistisesti kuitenkin ja ymmärtäväisesti. Aika epävarma on muutenkin.
Kirjoittaa itsestään kolmannessa persoonamuodossa.
Syystä, että?
Miks kukaan käyttäs itestään termiä ”keskenkasvuinen”
Jos näinen on häntä sellaiseksi nimittänyt.
Toivottavasti.
Tietyt asiat eivät valitettavasti näytä muuttuvan.
😋😆Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa, mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan
Mun silmissäni maailma näyttääsumuiselta ja kauniilta
Jos tulevaisuus haaveeni täyttää, jään lepoon enkä tahdo enää syntyä uudelleen
Ei miehille kannata kertoa mitään jos joku hätänä tai vaivaa. Aina vaan sama reaktio "Niin onko se muka jotenkin mun vika. "
Just joo. Joku perusjamppa vois sanoo jotain tuommosta, mutta ei kaikki?
Mulla ollut vaan perus jamppoja. Ei niitä ole kiinnostanut mikä mulla on tai puhua tunteista.
Keskenkasvuinen ei suutu, suuttuuko täysin kokoon kasvanut, siinäpä vasta pulma.
Keskenkasvuinen nimenomaan suuttuu. Vanhempi osaa hillitä itsensä.
Ei ole mitään mieltä sanoa mistään, kun on itse mennyt jo niin rikki. Todella rikki!
Taitaa tietyssä tilanteessa olla kaksi rikkinäistä.
Ai, kun itse on rikki, niin rikotaan sitten se toinenkin?
Ei kukaan ole tarkoituksellisesti rikkonut.
Taitaa aloittaja tarkoittaa kuitenkin mieleltään keskenkasvuista. Sellaisille on oikeastaan turha sanoa mitään
No sitä en tarkottanu kuitenkaan :D
Eli lapsen pituuskasvu on kesken???
Kirjoitit tämän vastauksena siihen jonkun naisen aiemmin kirjoittamaan juttuun, missä selitti tajunneensa, että olet keskenkasvuinen, eikä hän saisi sinulta odottamaansa rakkautta? Tuota ”keskenkasvuinen”-sanaa täällä harvat käyttää, niin jäi mieleen.
Ootko ikinä huomannu, että jos olet kuullut lähiaikoina jonkin epätavallisen sanan, jonka asia yhteyden tiedät, saatat alkaa itsekin herkästi käyttämään sitä?
Palstallahan tuo on koko ajan käytössä, tuo tyyli siis. Sillä saralla ei siis uutta. Kaikki kopioidaan.
Lapset myös toistavat helposti heille uutta sanaa, varsinkin jos eivät ymmärrä merkitystä.
En usko, että pystyt kasvokkain asioista puhumaan. Et ole keskustelija-tyyppiä.
Ok. Ootko sä sitten itse keskustelija tyyppi tämän kanssa kenestä puhut? Varmaan ymmärrät, että monesti ihminen kohtelee muita samalla tavalla, kun ne kohtelee sitä. Monesti löytyy jonkilainen selitys, miksi joku sitten vetäytyy ja keskustelee vähemmän. Voi johtua tuon tyylisistä ennakkoluuloista.
…Mutta totta kai jokainen on myös luonnostaan hieman erilainen.
Olen, mutta sinä e, koska itket asiaa palstalla.
Olen, mutta sinä et, koska itket asiaa palstall, etkä kasvokkain.
Ohi
Ootte koko porukka ihan sekaisin. Ei kunnolinen mies tuollaista naista halua ystäväkseen.
Siis miks ei?
Luottamus on 0 ja loukkaaminen 100%. Tehkööt mitä haluaa.
Juuri mieleltään keskenkasvuisen kanssa on mahdotonta alkaa mihinkään syvällisempään. Se olisi kuin ottaisi itselleen adoptiolapsen.
En tunne ketään Veikkaa.