Metsistä loppuu susilta ruoka, kelpaa jopa metsiin kuolleet ihmisen jäänteetkin näin kai susien suojelijat ovat ajatelleetkin ei tarvitse haisevia jäänteitä keräillä haudattaviksi.Hirvet vähentyneet vähiin,parhaimmillaan jopa yli kymmenen hirveä kaadettiin .seuralle nyt ei oikkeen saa kahdelle lupaa kuin kovasti anelemalla ja polovirukousten myötä että huhhuh tätä touhua.
juttuu susista ja sen suojelijoista
15
747
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset ei tarvitse hirven lihaa, antaa luonnon hoitaa.
- Anonyymi
maukasta ja ehtaa ja aitoa lihaa nam nam
- Anonyymi
Aasian maissa syödään koiria. Suomessa on noin 800 000 koiraa. Ajatelkaa mikä määrä hyvää lihaa. Ja nahkasta saisi rukkaset. Vaan ei, koiran hautajaisissa itketään ja ulvotaan, mummon hautajaisissa kaivetaan nenää ja haukotellaan.
- Anonyymi
aatteleppas paljonko satiaisii syö niitä
- Anonyymi
Suomessa on noin 5 miljoonaa ihmistä, eikä ketään kiinnosta muutenkaan ne mummon hautajaiset. Pitäisikö siis alkaa tekemään eläkeläisistä halpaa koiranmakkaraa, antaisi säästöjä ja kasvupotentiaalia eläkeläisistä kärsiville paikkakunnille.
- Anonyymi
Noh jopas on kun lemmikitkin pitäs syödä .Ennen oli riistaa isoissa teeri tokissa hirviä metsästettiin oli hyvä riista eläin sitää riitti seuroille metsästettäväksi ja metsästäjä seurueet väki määrältään nykyiseen verrattuna varsin suuria.Olihan seurueen kanssa kiva mennä ahertamaan pötyä pöytään.Moni jättää tulematta yhteisiin metsästyksiin mukaan siellä kun on näitä säännöstelijöitä tekemässä myyrän työtään .tarkoitan näitä hiivatin susien rakastajien populaatioita hämmentämässä rehtiä metsästys kulttuuria
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
aatteleppas paljonko satiaisii syö niitä
Oletkoi syönyt paahdettuna tai jotenkii marinoinut satiais herkut
- Anonyymi
60-luvun alussa sekä susien että hirvien määrät olivat Ilomantsissa huomattavasti nykyistä suuremmat.Hirviporukoita näki melkein joka kylässä, ja saalista saatiin. Tämä herättää kysymyksen, miten tämä tilanne soveltuu yhteen nykyisten tulkintojen kanssa, joiden mukaan hirvien ja susien määrät alueella ovat käänteisesti verrannollisia
- Anonyymi
Vastaus tuohon kysymykseen on yksiselitteisen selkeä: ihminen on syypää. Metsät on hakattu sellaiseen kuntoon, etteivät sudet ja hirvet siellä menesty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastaus tuohon kysymykseen on yksiselitteisen selkeä: ihminen on syypää. Metsät on hakattu sellaiseen kuntoon, etteivät sudet ja hirvet siellä menesty.
Totta. Valtavia avohakkuita . Maa myllerretty, ettei yli pääse kuin linnut lentämällä. Kaikki ulkomaisten sijoitusyhtiöitten aikaansaannosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta. Valtavia avohakkuita . Maa myllerretty, ettei yli pääse kuin linnut lentämällä. Kaikki ulkomaisten sijoitusyhtiöitten aikaansaannosta.
Onko liito oravasta tullu jalakamies? Onko tietoo?
- Anonyymi
Jokaisella eläimellä myös suudella on oikeus puolustaa itseään jos jahdataan koirien ja aseiden kanssa.
- Anonyymi
Mieluummin suden kanssa saunaan kun paikallisen miehen. Tulee vähemmän iholle. Terv Tytti
- Anonyymi
Susi purasi tänään persiistä metässä. En näistä paljon huutele. Sai sehi osumaa koukusta. Voi olla syömä puoli heikompaa seuraavana päivänä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790