Määräaikainen astma?

Anonyymi-ap

Mulla on tutkittu yskää, joka jatkunut kuukausia. Spirometria ja kaikki verikokeet, keuhkokuvat yms. ovat hyvät. Pef- mittauksen( 2 vkoa) jälkeen on kirjattu: määräaikainen astma!
Yleensä kai astma on pysyvä vai onko ?
Paraneeko se Buventolilla? Muuta en ole saanut.
Terveyskeskuslääkäreitä ei saa kiinni
Olen nyt aika pitkään pois Suomesta.

6

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt ole varma onko kyseessä se että astma diagnosia ei saa pelkkien tutkumusten perusteella.
      Astma diaknosoidaan silloin kun oireet ja lääkitys on ollut pitkään.
      Astman kaltaisia vaivoja on muitakin jotka katoavat lyhyen lääkeihoidon jälkeen.
      Itsekin luulin että astmani katosi kun käytin lääkkeitä n. 6 kuukautta, mutta oireet palasivat muutaman kuukauden jälkeen kun olin lopettanut lääkkeet.
      Nyt olen käyttänyt 3v astmalääkkeitä.

    • Anonyymi

      Koronan jälkeen on monenlaista keuhko-oiretta, joita virustauti on voinut pahentaa. Jossain hyvinvointialueella oli kirjattu pysyvää hengitysvajetta. Nyt ilmeisesti kaikilla on vaan määräaikaista astmaa. Itsellä ei ollut, mitään pahaa koronaa, mutta hengenahdistusta kyllä. Tehty spirometria, ei se ihan normaali ole, on jo aiemmin ollut pieni obstruktio. Astmaan viittaavaa ei ole löytynyt, Silti astmalääke on ehkä se hoito. Itse epäilen fribroosia tai ahtaumaa, joka pahenee pikkuhiljaa.

      Pitkittynyt yskä
      Yskä on tavallista lähes minkä tahansa hengitystieinfektion jälkeen. Pitkittyneen yskän määritelmä vaihtelee kestoltaan kolmesta viikosta kahdeksaan viikkoon. Anamneesissa on syytä kartoittaa sairastetun infektion lisäksi muutkin yskän mahdolliset syyt. Huolellisella anamneesilla ja perustutkimuksilla päästään monesti pitkälle. Erityistä huomiota tulee kiinnittää vaaran merkkeihin (TAULUKKO) (21).

      Astma on väestössä yleinen sairaus, ja astmaa tulisi epäillä etenkin, jos potilaalla on yöaikaan painottuvaa yskää, hengenahdistusta, hengityksen vinkunaa tai astman riskitekijöitä. Pitkään tupakoineiden osalta tulee pitää mielessä keuhkoahtaumataudin ja keuhkosyövän mahdollisuus. Yskä voi olla myös ylähengitystie- tai refluksiperäistä. Jotkin lääkkeet, kuten angiotensiinikonvertaasin (ACE) estäjät, voivat myös olla pitkittyneen yskän taustalla.

      Pitkittyneen yskän perusselvittelyihin kuuluvat keuhkojen natiiviröntgenkuvaus, spirometria ja astmaa epäiltäessä kahden viikon diagnostinen PEF-seuranta (TAULUKKO). Laboratoriotutkimukset suunnataan tilannekohtaisesti, mutta yleensä ainakin täydellinen verenkuva kuuluu perustutkimuksiin. Harkitse myös poskionteloiden kuvantamista sekä korva-, nenä- ja kurkkutautilääkärin arviota, jos herää epäily ylähengitystieperäisestä yskästä.

      Erikoissairaanhoitoon lähettämisen käytännöt vaihtelevat paikallisesti. Keuhkopoliklinikan lähete lienee suositeltava ainakin, jos yskä kestää yli kaksi kuukautta eikä perustutkimuksissa ole löytynyt selittävää. Tarvittaessa lähete tehdään jo aiemmin, jos herää epäily vakavasta sairaudesta, yskään liittyy muita oireita kuten hengenahdistusta tai keuhkokuvalöydös on poikkeava eikä perusterveydenhuollossa löydetä selittävää ja hoidettavaa syytä.

      https://www.duodecimlehti.fi/duo18389

    • Anonyymi

      Minäkin olisin halunnut ainoastaan tietää, mistä huono vastustuskykyni johtuu, kun kesän alusta asti on ollut sahaavaa flunssaa, siis muitakin oireita kuin yskää.
      Ja tuntuu, että aina tulee joku flunssa päälle, kun liikun jossain ihmisten parissa ja rasitun.
      Alettiin kuitenkin selvittää mahdollista keuhkoahtaumaa, spirometriassa ei selvinnyt varsinaisesti ahtaumaa. Nyt olisi edessä vielä tuo PEF-mittaus.
      Vaan tuskin noilla testeillä heikon vastustuskyvyn syy selviää.....?

      • Anonyymi00004

        Huono vastustuskyky voi johtua monesta syystä. Yksi selitys voisi olla immuunipuutos, jolloin seerumin igG-pitoisuus on selvästi alentunut. Toistuvat flunssat, keuhkoputkentulehdukset, keuhkokuumeet ja infektiot esimerkiksi ovat silloin tyypillisiä. Immuunipuutoksia on sekä synnynnäisiä että hankittuja. Itselläni on synnynnäinen. Hoitona siihen voi olla säännölliset plasmatiputukset.
        Immuunipuutteiset: https://www.terveyskirjasto.fi/mat00192


    • Anonyymi00007

      Mulla on ollut lapsesta asti astma, ja olen reilu 50v. sitä astmaa tutkittiin äsken taas muista syistä, yksi syistä oli saanko Kela-alennuksen lääkkeisiin. PEF-tulokset oli kotona liian huonot, ei kai sitten uskottu, että mitään tein. Spirometriassa kävin myös, ja oli myös tietyt astmalääkkeet ympäri vuoden käytössä, joita ilman en olisi pärjännyt. En jäänyt ilman mitään diagnoosia, muttei mitään vahvistettukaan, edelleenkään ei korvata astmalääkitystä Kelan kautta, muttei ole astmakaan minnekään poissuljettu, eikä ainakaan vielä löydetty keuhkoahtaumaa, mitä odotan näillä oireilla.

    • Anonyymi00009

      Minulta tutkittiin astman ja keuhkoahtauman mahdollisuutta joitain vuosia sitten.
      Kumpaakaan ei ollut silloin. Siitä meni vain pari kolme kuukautta, kun menin lääkäriin yskän ja keuhko-oireiden takia. Käyntitekstiin oli kirjattu " astman/keuhkoahtauman pahenemisvaihe ".
      Onhan se aika outoa, että oli ihan äskettäin tutkittu, eikä ollut noista kumpaakaan, ja yhtäkkiä ne olemattomat olivatkin pahentuneet.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2257
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      136
      1769
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1376
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1110
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      979
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      966
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe