Ihmettele miksi verenpainetautia ja munuaisvaivoja aiheuttavaa, epäterveelliseksi tieteellisesti todettua laksitsaa saa mainostaa julkisuudessa.
Sairasta mainontaa
13
144
Vastaukset
- Anonyymi
Lääkkeitä pitää saada kaupaksi kun niiden kehitys maksaa niin julmetusti. Verenpainelääkkeet on valtava bisnes.
- Anonyymi
Jännää ihanko totta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jännää ihanko totta
Oma vika kun ette osaa äänestää
- Anonyymi
Lakritsin terveyshaitat liittyvät pääasiassa sen sisältämään glykyrritsiiniin, joka voi nostaa verenpainetta, aiheuttaa nestekertymää ja johtaa vaarallisen alhaiseen veren kaliumpitoisuuteen (hypokalemia)
. Laajassa käytössä tai liiallisena annoksena se voi pahimmillaan aiheuttaa hengenvaarallisia rytmihäiriöitä. Siksi lakritsituotteita, erityisesti lakritsiuutetta sisältäviä, tulisi syödä kohtuudella ja välttää kokonaan, jos on korkea verenpaine, sydänvaivoja tai on raskaana. - Anonyymi
Voi hyvänen aika...oma valinta syökö vai ei
- Anonyymi
Toki, mutta yhteiskunta maksaa kalliit hoidot ja osan lääkityksestä kelakorvauksina. Jokainen lakritsansyöjä saisi itse maksaa mahdolliset kulunsa kun se kerran on oma valinta.
Aivan samoin kuin tupakoitsijatkin.
- Anonyymi
Oikein valopään sosiaaliporno paasausta.
- Anonyymi
Aloittajalta puuttuu lista muistakin omavalinnais aineista mm päihteet,kännykkä säteilyt, tupakkatuotteet, addiktiot eri gentreihin.OMA ELÄMÄ ,OMAT valinnat, maailma on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittajalta puuttuu lista muistakin omavalinnais aineista mm päihteet,kännykkä säteilyt, tupakkatuotteet, addiktiot eri gentreihin.OMA ELÄMÄ ,OMAT valinnat, maailma on.
Alkoholia ja tupakkaa ei mainosteta televisiossa lasten ohjelma-aikaan, hönö!
- Anonyymi
Israel on luontaista lakritsakasvin kasvualuetta. Onkohan S-ryhmän myymissä lakritsoissa israelilaista lakritsajuurta? Nehän olisi poistettava heti!
- Anonyymi
nyt oli kyse kumminkin laksitsasta..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
nyt oli kyse kumminkin laksitsasta..
Laksritsakasvin juuri on lakritsan tärkein raaka-aine ja se vaarallisinkin, suolan lisäksi. Jos se tulee vielä Israelista, niin onhan se osuuskaupalle aivan kauheaa! Miten sellaista voi pitää myynnissä?
- Anonyymi
Varmimmin elämänsä säilyttää kun ei syö lakritsaa ja juo terveellistä Jaffa-mehua Israelista.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068