Näin tänään vaaleanvihreän perhosen, joka oli kooltaan suunnilleen nokkosperhosen kokoinen. Se lepäili koivun alla heinällä siivet levällään.
Olen kerran aikaisemmin noin 30 vuotta sitten nähnyt aivan samalaisen perhosen, silloinkin koivujen läheisyydessä.
Onkohan se jokin koivuihin liittyvä päiväperhonen?
Ja onkohan juuri ne vihreät aika paksut toukat koivuissa juuri näiden perhosten jälkeläisiä?
Vihreä perhonen
6
2334
Vastaukset
- Siilari
Varmaankin isomittari (Geometra papilionaria).
Kuva esimerkiksi seuraavasta linkistä:
http://www2.nrm.se/en/svenska_fjarilar/g/geometra_papilionaria.html
Vähän pienempiä vihreän värisiä mittareita on Suomessakin useita lajeja.
Siipien yläpinnoilta vihreitä päiväperhosia ei sen sijaan Suomessa esiinny. Kangasperhonen on vihreä siipien alapinnoilta, mutta se lentää jo aiemmin keväällä ja alkukesällä.
Vihreitä toukkia on hyvin monella lajilla. Näkemättä vaikea sanoa mitä lajia löytämäsi toukat ovat. Mittareiden toukat kuitenkin liikkuvat 'mittaamalla' (jalat toukan etu ja takapäässä). Jaloista voi päätellä ainakin jotakin.- Juuso
Isomittari minullakin tuli mieleen. Isot vihreät toukat koivussa voi olla sen toukkia. Mutta vielä todennäköisemmin isot vihreät toukat koivussa ovat jonkun nuijapistiäisen toukkia.
Pistiäistoukat erottaa perhostoukista siitä, että niillä ei ole peräpäässä jalkoja ja niiden "häntä" on usein hiukan kippurassa (kiertävät sitä oksan tai lehtiruodin ympärille). Ne ovat suhteessa pituuteen paksumpia kuin perhostoukat. Niiden etupää on paksumpi kuin takapää kun taas perhostoukat ovat yleensä aika tasapaksuja. - tirppa
Perhonen oli kyllä aika saman vihreä kuin linkin kuvan siivekäs, mutta se ei ollut muuten samanlainen.
Sitruunaperhonen on eniten samanlainen ja saman kokoinen, mutta sekin on keltainen väritykseltään (olen nähnyt niitäkin luonnossa ja kuvissa).
Yritin myös googlettaa perhosia ja löysinkin monia kiinnostavia linkkejä, mutta sitä vihreää perhosta ei vain löytynyt. Jatkan etsintöjä ja jos löydän oikean perhosen kuvan, niin laitan sen teille nähtäväksi.
Koivusa olevat toukat on vihreitä (lehden värisiä) ja tasapaksuja pötköjä, joilla on mahapuolella jalkoja monta paria. kun niitä toukkia koskee, ne kiertyvät kerälle ja esittävät liikkumatonta. - Jussi
tirppa kirjoitti:
Perhonen oli kyllä aika saman vihreä kuin linkin kuvan siivekäs, mutta se ei ollut muuten samanlainen.
Sitruunaperhonen on eniten samanlainen ja saman kokoinen, mutta sekin on keltainen väritykseltään (olen nähnyt niitäkin luonnossa ja kuvissa).
Yritin myös googlettaa perhosia ja löysinkin monia kiinnostavia linkkejä, mutta sitä vihreää perhosta ei vain löytynyt. Jatkan etsintöjä ja jos löydän oikean perhosen kuvan, niin laitan sen teille nähtäväksi.
Koivusa olevat toukat on vihreitä (lehden värisiä) ja tasapaksuja pötköjä, joilla on mahapuolella jalkoja monta paria. kun niitä toukkia koskee, ne kiertyvät kerälle ja esittävät liikkumatonta....on tyypillistä pistiäistoukille. Vaikka tekee sitä jotkut perhostoukat kans. Oliko niillä jalkoja takapäässä?
- tirppa
Satuin löytämään lauantaina tuollaisen vihreän perhosen ja taas koivun alta. Tämä perhonen oli kokenut kovia ja siltä puuttui vasen siipipari ja kaksi vasenta jalkaa. Oli ehkä joutunut linnun napsaisemaksi. Otin kituvan perhosraukan käteeni ja tutkin sitä perusteellisesti. Kyllä se on juuri tuollainen isomittari, jonka kuvan laitoit viestiisi. Kiitos sinulle!
- tirppa
Jussi kirjoitti:
...on tyypillistä pistiäistoukille. Vaikka tekee sitä jotkut perhostoukat kans. Oliko niillä jalkoja takapäässä?
Ne toukat on noin 3 cm pitkiä ja noin puoli cm paksuja. Päältä nuoren koivunlehden vihreitä ja vatsapuolelta vaaleampia. Jalkoja on mahapuolella, mutta en muista, onko niitä koko mahan pituudelta vaiko vain etu- ja takapäässä. En nyt ole vähään aikaan nähnyt sellaista toukkaa, että olisin voinut tutkia tarkemmin.
Kun toukan ottaa käteen tai se on pudonnut puusta maahan, se kiertyy kerälle. Toisinaan niitä löytyy rullalle kiertyneen koivunlehden sisältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292350- 1282293
- 1582054
- 351650
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201648- 511037
- 86995
- 18939
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904