Eläkkeet valtiolle

Anonyymi-ap

Valtion pitäisi ottaa mahdollisimman pian kaikki eläkevarannot omaan käyttöön. Eläkeläiset töihin. Jotka eivät jaksa, niin internointileireille ja näänytetään nälkään. Raaka peli kaikille joutilaille !!

11

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ota lääkkeet

      • Anonyymi00008

        Aloittaja on punikki. Punikit tuhosivat neuvostoliiton ja suomalaiset punikit haluavat tehdä saman Suomessa.


    • Anonyymi

      Lapsellinen provo⚠️💊💊💊

    • Anonyymi00004

      Juu paskamahaeläkeläiset nahkurin orsille!

      • Anonyymi00010

        Ihanko olet tosissasi? Pitääkin ruveta varaamaan ennen eläkkeelle pääsyä jotain henkilökohtaista turvallisuusvälinettä.
        Sen verran tarpeen tuntuu olevan.


    • Anonyymi00005

      Taitaa nyt mennä joltain omat ja vieraan rahat sekaisin:

      Eläkevarat ovat yksityisiä palkansaajien varoja ,ei valtion varallisuutta. Palkansaaja järjestöt voivat lainoittaa ,niin parhaaksi katsoessaan eläkevaroin yrityksiä tai valtiota ,kun tuotosta sovitaan. Eduskunnalla ei ole määräysvaltaa ,saati oikeutta yksityisen varallisuuden hallintaan.

      • Anonyymi00007

        On eduskunnalla paljonkin määräysvaltaa yksityiseen omaisuuteen. Vilkaisepa joskus valmiuslakia.


      • Anonyymi00011

        Ei olekaan. Mutta peesaajat ovat katkeria. Kunhan se ei purkaudu rollaattorimummoihin ja kepin kanssa liikkuviin pappeihin. Eikä yksinasuvien vanhuksiin.
        Tällaisesta asenneilmastosta pitäisi jo viranomaisten huolestua.


    • Anonyymi00006

      Valtion rooli työeläkkeiden suhteen on ainoastaan maksajan rooli ,valtion työntekijöiden suhteen ,yksityisen puolen suhteen ei sitäkään .

      ja yksinkertaistettuna asian luonto on seuraava: Jos palkanmaksaja maksaa sun palkkas ei se raha joka työstäsi on maksettu ole enää palkansaajan rahaa. Tuo eläkemaksu osuus on näet osa palkkaa joka on sovittu suoraan tilitettäväksi aikoinaan työehto sopimus neuvotteluissa.

      • Anonyymi00009

        Valtion työntekijöiden eläkkeet maksaa KEVA,
        ei niitä valtion budjetista makseta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe