Kannattaako talvirenkaissa pitää hieman matalampaa ilmanpainetta kuin ajoneuvon valmistaja suosittaa, saadaanko näin parempi pito renkaisiin?
Talvirenkaat
12
287
Vastaukset
- Anonyymi
Hieman korkeampia suosittelee Vianor:https://vianor.fi/autoiluvinkit/rengasvinkit/rengaspaineet-pakkasella/
- Anonyymi
Suurempaa tietenkin, 0,2 bar enempi kuin kesärenkailla.
- Anonyymi
voiko renkaan täyttää pieraisemalla venttiiliin
- Anonyymi
Kylmä ilma laskee rengaspaineita. Sen takia enemmän kuin kesärenkaisiin. Renkaat eivät lämpiä ajossa samalla tavalla kuin kesällä.
Kyllä vanhat ja yliumpatut renkaat luistaa jäisellä asvaltilla kuin suksi. Kulku on muutenkin verkkaisempaa kuin löysillä renkailla. Itse laittaisin vähän löysät turvallisuussyistä.
- Anonyymi
Liian löysät renkaat ovat aina riskitekijä monessakin suhteessa.
Kannattaa perehtyä nykyaikaiin autonrenkaisiin ja niiden toimintaan. - Anonyymi
sellainen 0,5 bar on hyvä niin karmia pito sen jälkeen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sellainen 0,5 bar on hyvä niin karmia pito sen jälkeen
Olen vuosikymmeniä pitänyt renkaissa 0,2 - 0,3 bar yli valmistajan suosituksen.
Mitään ongelmaa siitä ei ole aiheutunut, mutta renkaat rullaavat kevyemmin. - Anonyymi00011
Anonyymi kirjoitti:
Olen vuosikymmeniä pitänyt renkaissa 0,2 - 0,3 bar yli valmistajan suosituksen.
Mitään ongelmaa siitä ei ole aiheutunut, mutta renkaat rullaavat kevyemmin.Muoti käyttää korkeampia paineita kuin suositellaan, näkyy koiranluiden ja pallonivelten kasvavana kulutuksena. Oikea renkaan ilmanpaine on osa jousitusta ja iskunvaimennusta. Liian kovat renkaat tekevät kipeää luille ja nivelille...noin laskennallisesti ainakin. Ja aika lyhytikäisiltähän nuo monesti tuntuvat.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Muoti käyttää korkeampia paineita kuin suositellaan, näkyy koiranluiden ja pallonivelten kasvavana kulutuksena. Oikea renkaan ilmanpaine on osa jousitusta ja iskunvaimennusta. Liian kovat renkaat tekevät kipeää luille ja nivelille...noin laskennallisesti ainakin. Ja aika lyhytikäisiltähän nuo monesti tuntuvat.
Älä nyt jaksa satuilla. Eri asia on nuo teinirengastukset joissa rengas levyttä kasvatetaan älyttömyyksiin ja profiili on luokkaa 30 ja paineita pakko laittaa 4baria ettei halpisvanteet hajoisi ensimmäisiin monttuihin.
Jos on normi renkaat ja painetta vaikka 3,3 bar, niin se ei todellakaan ala rikkomaan mitään alustan osia.
- Anonyymi
Tässä menee nyt sekaisin paineen aleneminen pakkasen kiristyessä ja pito liukkaalla.
Todella liukkaassa kelissä saa lisää pitoa kun alentaa renkaiden paineita. Paljon alentamalla saa jopa huippupidon, tosin silloin on syytä pitää matkavauhti alhaisena. Esimerkiksi talvella huonosti auratulle mökkitielle mentäessä, paineen alentaminen voi ratkaista pääseekö mäen ylös vai ei. Tietty voimakkaasti paineita alentaessa, pitää olla myös keino palauttaa paineet, ennen kuin harrastaa autolla motariajoa, mökiltä palatessa.
Kovalla pakkasellakin renkaaseen riittää normaali ilmanpaine, sen jälkeen kun rengas on temperoitunut ulkoilman lämpöiseksi. Mutta koska lähes kaikki kompressorit antavat huoneenlämpöistä ilmaa talvellakin, pitää sellaisella ilmalla täytetty rengas lievästi ylitäyttää jos haluaa paineet normaalitasoisiksi renkaassa olevan ilman jäähdyttyä.- Anonyymi00013
Liian alhaisilla paineilla ajaessa sopivasti liukkaalla monttuun kun rengas on luisussa kääntyessä, niin saa renkaan pois vanteelta helposti.
Kun pitää normaalit paineet ja mielellään hieman yli, niin renkaat pitää, toimivat ja kestävät niin kuin ne on suunniteltu. Vain hölmö lähtee laskemaan paineita toivoen parempaa pitoa liukkaalla, aivan älytön ajatuskin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 564941
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1774348- 1334013
- 673952
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans523736Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe803552- 1133211
- 562951
- 252746
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172574