tunne minua, sinä ehkä ajattelit etten hyväksyisi sinua sellsisena kuin olet. Kerron sinulle, että minä ymmärrän aina erilaisuuden kenessä tahansa, koska olen itsekin erilainen ja niin ovat minun lapsenikin jokainen omalla tavallaan. Liittyypä erilaisuus mihin tahansa, minusta se on täysin hyväksyttävää. Olemme niin vähän aikaa täällä maan päällä ja siksi olisi hyvä saada olla oma itsensä aina. Ilman pelkoa siitä, että joku voisi vahingoittaa erilaisia ihmisiä.
Koska sinä et
3
274
Vastaukset
- Anonyymi
Minä en erityisemmin pidä siitä, että minuun on yritetty lyödä erilaisuuden leima. Minulla ei ole sinällään mitään kennekään erityispiirteitä vastaan, niin kauan kuin samaisia piirteitä ei yritetä projisoida minuun tai korostaa ja kärjistää pikkujuttuja joilla ei käytännössä ole vaikutusta.
Elämäni on ollut silkkaa tuskaa ja kärsimystä siitä saakka, kun elämäntapaani ja olemistani on yritetty muokata ns. erilaiselle sopivaksi. Yritetty saada hyväksymään itseäni, pakottaen olemaan vastoin todellista minääni tai yrittäen ehdotella minulle erityiskiinnostuksen kohtaita.
Juuri se, että minulle yritetään tuoda näitä erilaisuuden kokemuksia yms. on ollut satuttavinta mitä olen koskaan kokenut ja inhoan piirteitä ja toimintatapoja, joita minuun on kehittynyt tämän kaiken myötä. Eivät ratikat ja junat tosin edelleenkään kiinnosta minua sen enempää kuin paikasta toiseen siirtymisen välineinä saatika numerot muutoin, kuin palkkalaskelmassa ja tilin saldona tai muutoin olennaisessa yhteydessä.
On myös todella loukkaavaa, kun käytetään ylikorostunutta kasvojen ilmehdintää, jotta tajuaisin sanatonta viestintää. Kyllä tajuan ja ilmeilija antaa itsestään ainoastaan friikin mielikuvan. Samoin, kun kyseenalaistetaan tunteiden tunnistamisen kykyni tai vaaditaan raatorehellisyyttä niin kuin sosiaalisiakoodeja ei olisi olemassa.
Todella typerää ja turhaa. Elämän ja onnellisuuden hukkaan heittämistä. - Anonyymi
❤️❤️❤️❤️
- Anonyymi
Entä, jos on liian hiljanen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit815950KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2924887Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202618Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei412547Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT991608Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171481- 1051397
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1321345seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1091304Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191271