Mul ois tämmönen naisten rannekello ja nimeltään
MILJONÄR, 17 JEWELS ja Made in swiss, lukee viä jotain incablocks. Miten vanha moinen kloku on ja onko jollain lailla arvoo.
KELLO NIMELTÄ
8
5262
Vastaukset
- rannekello
Itselläni oli -70 luvulla Miljonäär miesten kello.
Niitä kaupiteltiin aikakausilehtien takasivuilla. Esim. Hymyssä oli joka lehdessä. Malleja oli useita miesten- kuin myös naisten kelloja. Hinnat oli siihen aikaan satasen kahtapuolen. Nykyinen arvo on melkeinpä tunnetasolla. - Riimi
Milljonär 17rubis
- Anonyymi
Miljonär oli aikakautensa helmiä.
- Anonyymi
Ikivanha keskustelu mutta kerrottakoon että Miljonär kellot samoja kuin mitä on myyty ympäri Eurooppaa aikanaan. Hyviä swiss made vintage kelloja. Kellotehtaat Sveitsissä teki kellot ja brändi tauluun lätkäistiin sen mukaan missä niitä myytiin. Suomessa Leijona, Ruotsissa Miljonär, Olmaa en muista. Ja ties missä muualla mitä. Olen nähnyt esim. prikulleen samanlaisen Leijonan ja Olman.
- Anonyymi
Ja olihan Leopard ja Tiger Suomessa myös.
- Anonyymi
Ostin kerran Leijonan Helsingistä alan liikkeestä ja siellä oli sikälikin kohtelias se myyjä että hän kertoi heti kättelyssä että tätä merkkiä ei sitten enää tehdä Suomessa.
Mutta olenko ollut kaiken aikaa väärässä kun olen olettanut että alkujaan Leijonaa valmistettiin jonkin aikaa Suomessa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ostin kerran Leijonan Helsingistä alan liikkeestä ja siellä oli sikälikin kohtelias se myyjä että hän kertoi heti kättelyssä että tätä merkkiä ei sitten enää tehdä Suomessa.
Mutta olenko ollut kaiken aikaa väärässä kun olen olettanut että alkujaan Leijonaa valmistettiin jonkin aikaa Suomessa?"Leijona on Oy Perkon omistama kellomerkki. Kellotukku- ja vähittäisliike J. W. Lindroos aloitti Leijona-kellojen myynnin Tampereella 1900-luvun alussa, merkin perustamisvuodeksi ilmoitetaan 1907. Alussa kellot valmistettiin Sveitsissä, nykyään suurin osa kelloista on kiinalaisvalmisteisia. Kellojen tunnuksena on aina ollut leijonan kuva liittyneenä leijona-sanaan. "
Wikipedian lainaus, lue sieltä loput. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Leijona on Oy Perkon omistama kellomerkki. Kellotukku- ja vähittäisliike J. W. Lindroos aloitti Leijona-kellojen myynnin Tampereella 1900-luvun alussa, merkin perustamisvuodeksi ilmoitetaan 1907. Alussa kellot valmistettiin Sveitsissä, nykyään suurin osa kelloista on kiinalaisvalmisteisia. Kellojen tunnuksena on aina ollut leijonan kuva liittyneenä leijona-sanaan. "
Wikipedian lainaus, lue sieltä loput.Se vanhojen leijonakellojen leijonan kuva ei liity mitenkään leijona brändiin vaan on sen alunperin kelloja valmistaneen tehtaan tunnus. Se vain jätettiin tauluun koska sopii luonnollisesti leijona brändiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013701
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se472630- 1142472
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣401974Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu291727Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221531- 271522
- 221328
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701265Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81261