Ositus vuosia puolison kuoleman jälkeen

Anonyymi-ap

Jos ositus tehdään monta vuotta puolison kuoleman jälkeen niin onko leskellä edelleen oikeus tasinkoon jos kuollut puoliso oli varakkaampi? Onko lesken nykyisellä omaisuudelle mitään merkitystä? Jos ei ole niin käydäänkö lesken nykyinen omaisuus kuitenkin osituksessa läpi ja vaikuttaako se jotenkin johonkin jos omaisuutta on puolison kuoleman jälkeen kertynyt? Jos kuolleen puolison omaisuuden arvo (esim. metsän arvo) on ollut perunkirjoituksessa alakanttiin niin voiko sitä oikaista?

3

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Ositusperuste, on se, jonka aikainen omaisuus on avio- oikeuden alaista. Se kun avioeroasia on laitettu aikoinaan vireille, on tämä hetki.
      Ei myöhemmin tapahtuva ex- puolison mikään elämänmuutos tai kuolema.
      Eli ex- puolison perukirjalla tässä ei tee mitään, vaan sillä tiedolla, mitä eroavat omistivat silloin kun avioero laitettiin vireille.

    • Anonyymi
      UUSI

      Aloittaja ei maininnut avioeroa joten onko kyseessä tilanne jossa kuolinpesä jakamaton ja leskellä ollut hallintaoikeus omaisuuteen joku perillinen nyt vaatii ositusta ja perinnönjakoa?

    • Anonyymi
      UUSI

      Ositusperuste on puolison kuoleman hetki eli kaikki jaettava löytyy perukirjasta. Omaisuuden arvot siitä perukirjasta lasketaan osituspäivän mukaisiksi. Kummankin osapuolen pitää hyväksyä ositus arvoineen, kun päätetäänhän myös mitä kummallakin osapuolelle tulee osituksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      277
      5794
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      139
      5223
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4968
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      130
      2265
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      413
      1957
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      61
      1839
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1832
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      105
      1765
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      108
      1608
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      406
      1471
    Aihe