Heipå dei !
Mitä filmiä yleensä käytettä ja mitä kuvaatte?
Itse en ole löytänyt vielä ns. "sopivaa", vaan seilaan eri filmien ja herkkyyksien välillä.
Kohta alkaisi kesälomareissu Suomessa ja mukaan lähtisi kaksi manuaalirunkoa ja muutema eri lasi niihin. Ruutuja tulee räpsittyä arviolta n. 100-200.
Suositelkaa muutemaa, niin testaan kuinka ne sopivat Suomen kesän yleiskuvaukseen!
Hyvää kesää!
Mitä filmiä käytätte ?
9
1560
Vastaukset 9
- T.K.
Kesällä Kodak ja talvella Agfa. Enimmäkseen kuvaan liikkuvaa kuvaa joten filmin on oltava herkkää, eli yleensä 400:sta. Kyllä sitä silti tulee kokeiltua erilaisia filmejä. Nyt kehityksessä on Kodak Professional 100 diafilmi. Saas nähdä miten kuvat onnistu (huomenna olisi valmis). Kokeilemalla se "oikea" löytyy... :)
- hate
Kuin myös Kodak sekä Agfa filmiä käytän mutta ei aliarvioida edullista Pirkka filmiäkään. Ainakin minulla on ihan hyviä kokemuksia ko. filmistä, entä muilla? Mikähän valmistaja tätä tekee?
- ?????????
Fujia käytän, jos käytän.
Paras ja yhtenäisin sarja herkkyyksillä 100-800 ASA. Ei kodakin rakeisuutta, ja muutenkin hyvä.
Mutta, kuvien kehityspaikka ratkaisee ainakin yhtä paljon kuin filmi, se kannattaa valita huolella.
Fuji Superia 400 on hyvä yleisfilmi, Fuji Reala 100 on harrastelijan hienostelufilmi, ja tilannekuvaukseen heikommassa valossa Press 800.Näillä pärjäilee... - qwerty
Itse käytän DIA-filminä Agfa Agfachrome RSX II Professional filmiä ja värinegana Agfa Optima Prestige Professional filmiä. Olen ollut näihin filmeihin erittäin tyytyväinen.
- ajaavuk
Tekisi mieli kokeilla mustavalkofilmiäkin (C-41), mutta niistä en tiedä juuri mitään.
Ilmeisesti mukaan lähtee muutema rulla hidasta filmiä länsisuomen rannikon kuvaukseen sekä muutema perinteinen 100-400:n. Pitääpä astella filmikauppaan :)
Säilytättekö filmiä jääkaapissa vai pakastimessa?
Hyvää kesää :)- qwerty
Itse säilytän vanhoja filmejä pakastimessa, eli niitä, joissa on mennyt parasta ennen jo umpeen. Muita filmejä säilytän jääkaapissa, samoin menettelen kuvattujen filmien kanssa ennen niiden viemistä kehitettäväksi.
Filmikauppana suosin paikallisia liikkeitä tai Telefotoa.
http://cat.teho.net/software/telefoto/shop/index0.phtml
http://www.telefoto.fi
Vinkki: Vanhoja, mutta yhä käyttökelpoisia filmejä saa fotoliikkeistä toisinaan jopa ilmaiseksi, kannattaa hyödyntää. Niitä uskaltaa ostaa, varsinkin, jos niitä on fotoliikkeessä säilytetty jääkaapissa.
- Hate
Agfan Ultra ISO 100 hyvä filmi kirkkaille päiville.
- ajattiojrik
Tällaisia tuli kuitenkin yhteensä kymmenkunta rullaa ostettua
* Fuji Superia X-tra 800
* Fuji Superia X-tra 400
* Kodad Professional T400CN
Vielä olisi hakusessa joku 50-100 herkkyyksinen.
Eiköhän näillä pärjää huonommissakin valoissa kuvaan lähinnä ihmisiä ja eläimiä :) - ?????????
ajattiojrik kirjoitti:
Tällaisia tuli kuitenkin yhteensä kymmenkunta rullaa ostettua
* Fuji Superia X-tra 800
* Fuji Superia X-tra 400
* Kodad Professional T400CN
Vielä olisi hakusessa joku 50-100 herkkyyksinen.
Eiköhän näillä pärjää huonommissakin valoissa kuvaan lähinnä ihmisiä ja eläimiä :)Siinä olis sulle hyvä vilimi.Hien rae ja kivat värit kunhan löytää sopivan kuvantekijän.
_________________________________________________
Niin, mulle käy vain nää, ei sovi välttämättä jokaisen tarpeeseen ja joka valmistusprosesseihin:
Fuji NPS 160
Fuji NPH 400
Kodak Portra NC 160
Kodak Portra NC 400
Nämä 120-rullafilminä muotokuvaukseen
Fuji Press 800 keikkakuvaukseen kinona.
Mustavalofilminä oon käyttäny Kodakin Tmax 100:sta ja Ilfordin Delta 100:sta normaalitavoilla ja Kodak Portra BW:stä skannerinruokaa, digijuttuna. Muatavalkoisetkin kaikki 120:nä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721135En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45763Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27723Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137718- 44679
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l221669- 67635
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164602Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580