Karppi&kultakala

kultu

elikkäs minulla on 600-litrainen akvaario, jossa on 2 kultakalaa. nyt olen ajatellut ottaa niiden lisäksi karpin, onko tuo ihan mahdoton ajatus?

6

1369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu

      karppi on parvikala ja kasvaa kaksi kertaa suuremmaksi kuin täällä nähdyt kultakalalinkit.

      Periaatteessa vain ulkoallas on näille kaloille mahdollinen vaihtoehto koti "akvaariona", vähän niinku elokuvissa.

      Ehdottomasti yli 3000 litran esittely altaisiin vaikkas Särkänniemeen.

      • Elmeri

        Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

        Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

        Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

        Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

        Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!


      • patu
        Elmeri kirjoitti:

        Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

        Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

        Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

        Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

        Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!

        .. pitelee lammikko karppejansa,nyt seitsemän vuotiaita joita on kahdeksan kappaletta, neljässä 1500 litraisessa akvaariossa talvisin.

        Joo, poikasena (vuoden ikäisenä) ne on n. lehtikalan kokoisia seuraavana vuonna jo kolme kertaa suurempia jne... ei siinä kauaa ehdi 500 litrasessakaan akvassa kalat kauaa olemaan kunnes tuonkin kokoinen akvaario on jo liian pieni.

        Kuitenkin kyseessä on parvikala ja ne saavat toisistaan turvaa niin akvan vähittäis koko 2000l akvana ei oo mun mielestä yhtään alakanttiin.

        Tuosta suuremmat on sitten oivia talvehtimis altaita 4-5 kalan pikku parville.

        Ihan vaan muutaman vuoden karppi harrastajan selän takaa seuranneena... ;)

        Voisin tästä perustella lisääkin mutta eiköhän tuo saa sulle, Elmeri riittää. Sarkasmi sikseen.


    • patu

      Tuon kokokoiseen (toivottavasti) lajiakvaan voisit kartuttaa parvikokoa parilla kultakalalla.

    • sttl

      yhdelle karpille väh. 800 litraa,mieluiten tuhat ja sekin on siinä,että karppeja ei pidetä ympäri vuoden akvaariossa,se vasta rääkkäystä olisi,edellyttää että pääsee kesäisin ulos isoon lammikkoon ja lisäksi ainakin karppiharrastajillakin pitäisi tuo karppien talviallas sijaita,kuistilla,kellarissa missä veden lämpötila on kylmä,ja kalat tavallaan horroksessa ja tuskin syövät paljon,liiku siis eivät ole talvisin missään 20 C.ja kyllä se karppi nopeasti kasvaa.

      hanki mielummin kultakala.

      • ashy

        tiedoksi, että olisi päässyt paljon helpommalla jos oli kysynyt minun kaveriltani millä toisella keinolla karppeja voi myös pitää elossa. Patu ei kertonnut kuinka isoja karppeja sen kaverilla on, mutta mun kaverilla on niitä 9kpl ja suurin niistä on n. 35-40cm ja muut sitten hiukan pienempiä ja 2 pienintä n.8-10 cm. Akvaarion koko 400l ja siinä kalat ovat elänneet jo ainakin 7 vuotta ja mitään ongelmia tilan puutteesta ei ole ilmennyt. Ne ovat aina ruoan kimpussa suurineen suineen ja ne ovat niin viehättäviä kuin myös seuraallisia.

        Kertokaapas muutama asia minulle:

        1. Millä tavalla kalat kertoo, että niillä on ahdasta?

        2. Kuinka pitkään karpit elää, koska kaverini kyllästyi niihin jo 6,5 vuotta sitten?

        3. Jos häntä syytetään eläinrääkkäyksestä niin onko tuomio "7 vuotta karppien pitäminen liian pienessä akvaariossa, neljässä sadassa litraisessa". Sitten otetaanko huomioon, että 7 vuotta sitten kalat olivat pienempiä ja tuomio siitä kevenisi?

        4. Joutuisiko kaverini edellisessä tapauksessa myös kustantamaan lammen tai järven, kerrostalonsa alapuolelleen "kesä-akvaarioksi karpeille, sekä hankkimaan itselleen myös 4 x 1500l akvaarion 1 x 500l tai vastaavasti 3 x 1500l ja 1 x 2000l akvaarion karppien talven "horrosakvaarioksi" ja kestääkö muuten kerrostalon lattiat n. 10 000kg painon ottaen huomioon, että hän asuu 6:nnessä kerroksessa? Autoni painaa asiaan liittyen vain 1200kg.

        5. Mitä akvaarioliike tekee karpeille, joita ne eivät saa myyntiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe