Karppi&kultakala

elikkäs minulla on 600-litrainen akvaario, jossa on 2 kultakalaa. nyt olen ajatellut ottaa niiden lisäksi karpin, onko tuo ihan mahdoton ajatus?
61379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

karppi on parvikala ja kasvaa kaksi kertaa suuremmaksi kuin täällä nähdyt kultakalalinkit.

Periaatteessa vain ulkoallas on näille kaloille mahdollinen vaihtoehto koti "akvaariona", vähän niinku elokuvissa.

Ehdottomasti yli 3000 litran esittely altaisiin vaikkas Särkänniemeen.

Äänestä
  • Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

    Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

    Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

    Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

    Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!

    Äänestä

  • Elmeri kirjoitti:

    Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

    Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

    Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

    Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

    Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!

    .. pitelee lammikko karppejansa,nyt seitsemän vuotiaita joita on kahdeksan kappaletta, neljässä 1500 litraisessa akvaariossa talvisin.

    Joo, poikasena (vuoden ikäisenä) ne on n. lehtikalan kokoisia seuraavana vuonna jo kolme kertaa suurempia jne... ei siinä kauaa ehdi 500 litrasessakaan akvassa kalat kauaa olemaan kunnes tuonkin kokoinen akvaario on jo liian pieni.

    Kuitenkin kyseessä on parvikala ja ne saavat toisistaan turvaa niin akvan vähittäis koko 2000l akvana ei oo mun mielestä yhtään alakanttiin.

    Tuosta suuremmat on sitten oivia talvehtimis altaita 4-5 kalan pikku parville.

    Ihan vaan muutaman vuoden karppi harrastajan selän takaa seuranneena... ;)

    Voisin tästä perustella lisääkin mutta eiköhän tuo saa sulle, Elmeri riittää. Sarkasmi sikseen.

    Äänestä

Tuon kokokoiseen (toivottavasti) lajiakvaan voisit kartuttaa parvikokoa parilla kultakalalla.

Äänestä

yhdelle karpille väh. 800 litraa,mieluiten tuhat ja sekin on siinä,että karppeja ei pidetä ympäri vuoden akvaariossa,se vasta rääkkäystä olisi,edellyttää että pääsee kesäisin ulos isoon lammikkoon ja lisäksi ainakin karppiharrastajillakin pitäisi tuo karppien talviallas sijaita,kuistilla,kellarissa missä veden lämpötila on kylmä,ja kalat tavallaan horroksessa ja tuskin syövät paljon,liiku siis eivät ole talvisin missään 20 C.ja kyllä se karppi nopeasti kasvaa.

hanki mielummin kultakala.

Äänestä
  • tiedoksi, että olisi päässyt paljon helpommalla jos oli kysynyt minun kaveriltani millä toisella keinolla karppeja voi myös pitää elossa. Patu ei kertonnut kuinka isoja karppeja sen kaverilla on, mutta mun kaverilla on niitä 9kpl ja suurin niistä on n. 35-40cm ja muut sitten hiukan pienempiä ja 2 pienintä n.8-10 cm. Akvaarion koko 400l ja siinä kalat ovat elänneet jo ainakin 7 vuotta ja mitään ongelmia tilan puutteesta ei ole ilmennyt. Ne ovat aina ruoan kimpussa suurineen suineen ja ne ovat niin viehättäviä kuin myös seuraallisia.

    Kertokaapas muutama asia minulle:

    1. Millä tavalla kalat kertoo, että niillä on ahdasta?

    2. Kuinka pitkään karpit elää, koska kaverini kyllästyi niihin jo 6,5 vuotta sitten?

    3. Jos häntä syytetään eläinrääkkäyksestä niin onko tuomio "7 vuotta karppien pitäminen liian pienessä akvaariossa, neljässä sadassa litraisessa". Sitten otetaanko huomioon, että 7 vuotta sitten kalat olivat pienempiä ja tuomio siitä kevenisi?

    4. Joutuisiko kaverini edellisessä tapauksessa myös kustantamaan lammen tai järven, kerrostalonsa alapuolelleen "kesä-akvaarioksi karpeille, sekä hankkimaan itselleen myös 4 x 1500l akvaarion 1 x 500l tai vastaavasti 3 x 1500l ja 1 x 2000l akvaarion karppien talven "horrosakvaarioksi" ja kestääkö muuten kerrostalon lattiat n. 10 000kg painon ottaen huomioon, että hän asuu 6:nnessä kerroksessa? Autoni painaa asiaan liittyen vain 1200kg.

    5. Mitä akvaarioliike tekee karpeille, joita ne eivät saa myyntiin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kultu kirjoitti:

elikkäs minulla on 600-litrainen akvaario, jossa on 2 kultakalaa. nyt olen ajatellut ottaa niiden lisäksi karpin, onko tuo ihan mahdoton ajatus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu