Karppi&kultakala

kultu

elikkäs minulla on 600-litrainen akvaario, jossa on 2 kultakalaa. nyt olen ajatellut ottaa niiden lisäksi karpin, onko tuo ihan mahdoton ajatus?

6

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu

      karppi on parvikala ja kasvaa kaksi kertaa suuremmaksi kuin täällä nähdyt kultakalalinkit.

      Periaatteessa vain ulkoallas on näille kaloille mahdollinen vaihtoehto koti "akvaariona", vähän niinku elokuvissa.

      Ehdottomasti yli 3000 litran esittely altaisiin vaikkas Särkänniemeen.

      • Elmeri

        Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

        Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

        Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

        Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

        Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!


      • patu
        Elmeri kirjoitti:

        Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

        Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

        Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

        Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

        Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!

        .. pitelee lammikko karppejansa,nyt seitsemän vuotiaita joita on kahdeksan kappaletta, neljässä 1500 litraisessa akvaariossa talvisin.

        Joo, poikasena (vuoden ikäisenä) ne on n. lehtikalan kokoisia seuraavana vuonna jo kolme kertaa suurempia jne... ei siinä kauaa ehdi 500 litrasessakaan akvassa kalat kauaa olemaan kunnes tuonkin kokoinen akvaario on jo liian pieni.

        Kuitenkin kyseessä on parvikala ja ne saavat toisistaan turvaa niin akvan vähittäis koko 2000l akvana ei oo mun mielestä yhtään alakanttiin.

        Tuosta suuremmat on sitten oivia talvehtimis altaita 4-5 kalan pikku parville.

        Ihan vaan muutaman vuoden karppi harrastajan selän takaa seuranneena... ;)

        Voisin tästä perustella lisääkin mutta eiköhän tuo saa sulle, Elmeri riittää. Sarkasmi sikseen.


    • patu

      Tuon kokokoiseen (toivottavasti) lajiakvaan voisit kartuttaa parvikokoa parilla kultakalalla.

    • sttl

      yhdelle karpille väh. 800 litraa,mieluiten tuhat ja sekin on siinä,että karppeja ei pidetä ympäri vuoden akvaariossa,se vasta rääkkäystä olisi,edellyttää että pääsee kesäisin ulos isoon lammikkoon ja lisäksi ainakin karppiharrastajillakin pitäisi tuo karppien talviallas sijaita,kuistilla,kellarissa missä veden lämpötila on kylmä,ja kalat tavallaan horroksessa ja tuskin syövät paljon,liiku siis eivät ole talvisin missään 20 C.ja kyllä se karppi nopeasti kasvaa.

      hanki mielummin kultakala.

      • ashy

        tiedoksi, että olisi päässyt paljon helpommalla jos oli kysynyt minun kaveriltani millä toisella keinolla karppeja voi myös pitää elossa. Patu ei kertonnut kuinka isoja karppeja sen kaverilla on, mutta mun kaverilla on niitä 9kpl ja suurin niistä on n. 35-40cm ja muut sitten hiukan pienempiä ja 2 pienintä n.8-10 cm. Akvaarion koko 400l ja siinä kalat ovat elänneet jo ainakin 7 vuotta ja mitään ongelmia tilan puutteesta ei ole ilmennyt. Ne ovat aina ruoan kimpussa suurineen suineen ja ne ovat niin viehättäviä kuin myös seuraallisia.

        Kertokaapas muutama asia minulle:

        1. Millä tavalla kalat kertoo, että niillä on ahdasta?

        2. Kuinka pitkään karpit elää, koska kaverini kyllästyi niihin jo 6,5 vuotta sitten?

        3. Jos häntä syytetään eläinrääkkäyksestä niin onko tuomio "7 vuotta karppien pitäminen liian pienessä akvaariossa, neljässä sadassa litraisessa". Sitten otetaanko huomioon, että 7 vuotta sitten kalat olivat pienempiä ja tuomio siitä kevenisi?

        4. Joutuisiko kaverini edellisessä tapauksessa myös kustantamaan lammen tai järven, kerrostalonsa alapuolelleen "kesä-akvaarioksi karpeille, sekä hankkimaan itselleen myös 4 x 1500l akvaarion 1 x 500l tai vastaavasti 3 x 1500l ja 1 x 2000l akvaarion karppien talven "horrosakvaarioksi" ja kestääkö muuten kerrostalon lattiat n. 10 000kg painon ottaen huomioon, että hän asuu 6:nnessä kerroksessa? Autoni painaa asiaan liittyen vain 1200kg.

        5. Mitä akvaarioliike tekee karpeille, joita ne eivät saa myyntiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      104
      5082
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4398
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      167
      4304
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3505
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3244
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2942
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      37
      2933
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      6
      2810
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2668
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1864
    Aihe