Karppi&kultakala

kultu

elikkäs minulla on 600-litrainen akvaario, jossa on 2 kultakalaa. nyt olen ajatellut ottaa niiden lisäksi karpin, onko tuo ihan mahdoton ajatus?

6

1347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu

      karppi on parvikala ja kasvaa kaksi kertaa suuremmaksi kuin täällä nähdyt kultakalalinkit.

      Periaatteessa vain ulkoallas on näille kaloille mahdollinen vaihtoehto koti "akvaariona", vähän niinku elokuvissa.

      Ehdottomasti yli 3000 litran esittely altaisiin vaikkas Särkänniemeen.

      • Elmeri

        Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

        Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

        Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

        Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

        Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!


      • patu
        Elmeri kirjoitti:

        Huah, ootkos kauankin kultakaloja ja karppeja harrastanut, kun kerta noin satavarmoja vastauksia latelet?? ;)

        Ehhehei, kyllä se vaan toimii tavallinen kotiakvaario karpeillakin, eikä tarvi olla mikään 3:n kuution allas, tai no, jos niin tahtoo.. :)

        Ja ajattelin vielä, että eihän ne karpit heti puolimetrisiä ole, joten pärjäävät aluksi pienemmässäkin kun lopulta (toivon mukaan) pääsevät isompaan altaaseen.

        Niin ja misssäs ne, joilla on ulkoallas, pitävät karppinsa talven ajan? Tottakai moni pitää ulkoaltaassa, mutta varmaan yhtä moni pitää karppinsa sisätiloissa.

        Ja muutenkin noihin akvaarion tilavuuden riittämistä miettiville: ainahan sitä järvi tai meri olisi tilavuudeltaan se paras ratkaisu!!

        .. pitelee lammikko karppejansa,nyt seitsemän vuotiaita joita on kahdeksan kappaletta, neljässä 1500 litraisessa akvaariossa talvisin.

        Joo, poikasena (vuoden ikäisenä) ne on n. lehtikalan kokoisia seuraavana vuonna jo kolme kertaa suurempia jne... ei siinä kauaa ehdi 500 litrasessakaan akvassa kalat kauaa olemaan kunnes tuonkin kokoinen akvaario on jo liian pieni.

        Kuitenkin kyseessä on parvikala ja ne saavat toisistaan turvaa niin akvan vähittäis koko 2000l akvana ei oo mun mielestä yhtään alakanttiin.

        Tuosta suuremmat on sitten oivia talvehtimis altaita 4-5 kalan pikku parville.

        Ihan vaan muutaman vuoden karppi harrastajan selän takaa seuranneena... ;)

        Voisin tästä perustella lisääkin mutta eiköhän tuo saa sulle, Elmeri riittää. Sarkasmi sikseen.


    • patu

      Tuon kokokoiseen (toivottavasti) lajiakvaan voisit kartuttaa parvikokoa parilla kultakalalla.

    • sttl

      yhdelle karpille väh. 800 litraa,mieluiten tuhat ja sekin on siinä,että karppeja ei pidetä ympäri vuoden akvaariossa,se vasta rääkkäystä olisi,edellyttää että pääsee kesäisin ulos isoon lammikkoon ja lisäksi ainakin karppiharrastajillakin pitäisi tuo karppien talviallas sijaita,kuistilla,kellarissa missä veden lämpötila on kylmä,ja kalat tavallaan horroksessa ja tuskin syövät paljon,liiku siis eivät ole talvisin missään 20 C.ja kyllä se karppi nopeasti kasvaa.

      hanki mielummin kultakala.

      • ashy

        tiedoksi, että olisi päässyt paljon helpommalla jos oli kysynyt minun kaveriltani millä toisella keinolla karppeja voi myös pitää elossa. Patu ei kertonnut kuinka isoja karppeja sen kaverilla on, mutta mun kaverilla on niitä 9kpl ja suurin niistä on n. 35-40cm ja muut sitten hiukan pienempiä ja 2 pienintä n.8-10 cm. Akvaarion koko 400l ja siinä kalat ovat elänneet jo ainakin 7 vuotta ja mitään ongelmia tilan puutteesta ei ole ilmennyt. Ne ovat aina ruoan kimpussa suurineen suineen ja ne ovat niin viehättäviä kuin myös seuraallisia.

        Kertokaapas muutama asia minulle:

        1. Millä tavalla kalat kertoo, että niillä on ahdasta?

        2. Kuinka pitkään karpit elää, koska kaverini kyllästyi niihin jo 6,5 vuotta sitten?

        3. Jos häntä syytetään eläinrääkkäyksestä niin onko tuomio "7 vuotta karppien pitäminen liian pienessä akvaariossa, neljässä sadassa litraisessa". Sitten otetaanko huomioon, että 7 vuotta sitten kalat olivat pienempiä ja tuomio siitä kevenisi?

        4. Joutuisiko kaverini edellisessä tapauksessa myös kustantamaan lammen tai järven, kerrostalonsa alapuolelleen "kesä-akvaarioksi karpeille, sekä hankkimaan itselleen myös 4 x 1500l akvaarion 1 x 500l tai vastaavasti 3 x 1500l ja 1 x 2000l akvaarion karppien talven "horrosakvaarioksi" ja kestääkö muuten kerrostalon lattiat n. 10 000kg painon ottaen huomioon, että hän asuu 6:nnessä kerroksessa? Autoni painaa asiaan liittyen vain 1200kg.

        5. Mitä akvaarioliike tekee karpeille, joita ne eivät saa myyntiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5364
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3593
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3502
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2990
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2717
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2112
    Aihe