Gastroskopia

Anonyymi-ap

Toimenpide pelotti aivan kauheasti. Aloin jännittää sitä jo viikkoja etukäteen, jopa niin paljon, että näin painajaisia.
Ahdistuneena saavuin sairaalaan. Odotusaulassa hoitaja kutsui minut nimeltä vastaanotolle ja kertoi rauhallisesti toimenpiteen kulusta: mitä voi tuntea, miten kaikki etenee ja mitä tapahtuu sen jälkeen. Minulle laitettiin IV-kanyyli valmiiksi esilääkitystä varten. Tämä oli koko prosessin kivuliain vaihe. Toimenpidehuoneessa hoitajat pyysivät minut vasemmalle kyljelle kylkiasentoon. Suuhuni asetettiin purentaholkki, joka estää puraisemasta tähystintä.
Lääkäri pyysi nielaisemaan samaan aikaan, kun hän työnsi tähystintä nieluaukkoon ja siitä eteenpäin. Hoitajat pitivät paikallaan.

Tähystimen edetessä alkoi voimakas kakominen ja yökkäilyrefleksit. Kun ilmaa puhallettiin mahaan, aloin myös röyhtäillä kakomisten välissä voimakkaasti. Itse toimenpide kaulan alapuolella ei tuntunut missään, mutta kurkun alueella tuntui KAIKKI. Tähystin tuntui erittäin epämiellyttävältä ja jopa kivuliaalta kurkun takaosassa. En ottanut nielun puudutusta (puuduttaa nielun kokonaisuudessa jolloin voi tuntua vaikealta hengittää koska ei tunne ilmavirtaa kurkussa sekä nielaisemista ei tunne).

Esilääkitys aloitettiin kolme minuuttia ennen toimenpidettä, mutta toimenpiteen aikana eikä sen jälkeenkään tullut minkäänlaista vaikutusta. Lääkäri ja hoitohenkilöstö ihmettelivät, miksi lääke ei tehonnut, vaikka he kertoivat antaneensa maksimiannoksen. Tarkkailuhuoneessa istuin noin 30 minuuttia. Myös siellä hoitaja ihmetteli, miksen ollut sedatiivisesti rauhoittunut. Lopulta minut päästettiin lähtemään saattajan kanssa.
Tähystin oli liukastettu geelillä. Kun tähystin poistettiin, nousi nielusta paksua limaa, jota syljin pois. Luotin siihen, että esilääkitys auttaisi, ja siksi suostuin tekemään toimenpiteen ilman nukutusta. VIRHE.

2

180

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun minulle tehtiin viimeksi gastroskopia, en saanut paikan päällä minkäänlaista kipulääkettä, enkä rauhoittavaa. Kehottivat ottamaan kotona etukäteen Panadolia.
      Tutkimus on tehty minulle viisi, ehkä kuusi kertaa elämäni aikana, eikä siinä ole ollut ongelmia, paitsi juuri viimeksi.
      Minulla oli jo tutkimukseen mennessä vatsa tosi kipeä, ja oli kamalaa tuskaa, kun se letku meni ruokatorvessa. Ei se ollut koskaan aiemmin sattunut sillä tavalla. Edelliset kerrat ovat olleet lähes kivuttomia.
      Jos vielä joskus tulevaisuudessa joudun kyseiseen tutkimukseen, niin ei ole kyllä mitään pelkoja siitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      370
      1478
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      80
      1015
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      88
      913
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      738
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      702
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      53
      668
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      598
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      594
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    13. 45
      557
    14. 32
      531
    15. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    16. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      47
      527
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      469
    Aihe