vinyylitapetin poisto

repijä

Vinyylitapettien pintaosat on nyt revitty seinästä. Jäljelle jäi vinyylitapetin ohut taustapaperi. Aluksi ajattelin repiä tuon taustapaperinkin irti seinästä tapetinpoistoainetta ja teräslastaa apunani käyttäen.

Ekaa palstaa repiessäni kyllästyin homman hankaluuteen, sillä paperi irtoaa vain pienen pieninä palasina ja samalla mukaan irtoaa betoniseinän pinnalta vaaleaa, pehmeää tasoitetta, joten lopputulos ei olisi suuren vaivankaan jälkeen yhtään tasaisempi.

Päätin siis että vedän sittenkin uudet tapetit suoraan vanhan aluspaperin päälle. Aluspaperi on muuten ihan siististi kiinni seinässä, mutta osassa saumoista on lievää repsotusta. Ajattelin vetää liisteriä noihin repsotuskohtiin ennen uuden tapetin asennusta, jotta tarraisivat vähän paremmin seinään.

Onko muilla kokemusta edellä kuvatun kaltaisesta operaatiosta? Onko koko homma tuhoon tuomitto jo ennalta?

5

10580

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapetoija

      Heippa !
      Itse olen tapetoinut muutaman kerran, ja viime kesänä sain tehtäväkseni tapetoida makuuhuoneeni jossa oli vinyylitapetti, mutta itselläni ei ole betonia takana vaan gyprokki.
      Mulle kävi ihan samoin kun sulle, että päälly kuori lähti ekana ja sitten toisella kastelulla vasta se pohjakerros.
      Sitä pohjakerrosta sai kastella aikas lailla ja piti antaa vaikuttaa viitisen minuuttia, niin sitten lähti isoina paloina, muuten se oli yhtä nyppimistä.
      Mulla olisi ainakin sellainen mielikuva, että jos nyt rupeet tapetoimaan sitä seinää, jossa on vanhan vinyyli pohja ja kun levität liimaa siihen päälle ja laitat sen uuden tapetin tilalle, niin se tipahtaa pois uusi tapetti vanhan vinyylin pohja.

      • maalari

        Kun pesette tapetteja mois,laittakaa veden sekaan hieman liisteriä,silloin seinä ei kuivu liian nopeasti ja tapetti hautuu ja lähtee,kuin kuppa töölöstä.


    • neiti maalari

      Mulle neuvottiin jotta vinyylikerros pois, paperipohjan (joka hyvin kiinni kipsilevyssä) päälle pohjamaali ja siihen sitten mitä haluaa. kuulostaa järkevältä mun mielestä ja niin meinaan itse tehdä. jos haluat joskus sen tapetin irti, lähtee paremmin jos on maalikerros välissä.

    • Teloittaja4

      Minä irrotin vinyylitapetin hiomalla kahvakivellä (kaytetään pääasiassa kuivan betonipinnnan hiontaa) päälipinnan murusiksi ja sitten liuotin paperipinnan vedellä käyttäen maalaustelaa.

    • asjaa tuntien

      Jos palstautuva vinyylitapetti on liimattu kunnolla seinään, se pohja toimii hyvänä alustana uudella tapetoinnille. Kannattaa kokeilla, irtautuuko pohjapaperi seinästä luisterivedellä liottamalla. Jos pysyy, voit uuden tapetin levittää ihan huoleti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1855
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      144
      1371
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1316
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1313
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1086
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      790
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      625
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      123
      621
    Aihe