vinyylitapetin poisto

repijä

Vinyylitapettien pintaosat on nyt revitty seinästä. Jäljelle jäi vinyylitapetin ohut taustapaperi. Aluksi ajattelin repiä tuon taustapaperinkin irti seinästä tapetinpoistoainetta ja teräslastaa apunani käyttäen.

Ekaa palstaa repiessäni kyllästyin homman hankaluuteen, sillä paperi irtoaa vain pienen pieninä palasina ja samalla mukaan irtoaa betoniseinän pinnalta vaaleaa, pehmeää tasoitetta, joten lopputulos ei olisi suuren vaivankaan jälkeen yhtään tasaisempi.

Päätin siis että vedän sittenkin uudet tapetit suoraan vanhan aluspaperin päälle. Aluspaperi on muuten ihan siististi kiinni seinässä, mutta osassa saumoista on lievää repsotusta. Ajattelin vetää liisteriä noihin repsotuskohtiin ennen uuden tapetin asennusta, jotta tarraisivat vähän paremmin seinään.

Onko muilla kokemusta edellä kuvatun kaltaisesta operaatiosta? Onko koko homma tuhoon tuomitto jo ennalta?

5

10399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapetoija

      Heippa !
      Itse olen tapetoinut muutaman kerran, ja viime kesänä sain tehtäväkseni tapetoida makuuhuoneeni jossa oli vinyylitapetti, mutta itselläni ei ole betonia takana vaan gyprokki.
      Mulle kävi ihan samoin kun sulle, että päälly kuori lähti ekana ja sitten toisella kastelulla vasta se pohjakerros.
      Sitä pohjakerrosta sai kastella aikas lailla ja piti antaa vaikuttaa viitisen minuuttia, niin sitten lähti isoina paloina, muuten se oli yhtä nyppimistä.
      Mulla olisi ainakin sellainen mielikuva, että jos nyt rupeet tapetoimaan sitä seinää, jossa on vanhan vinyyli pohja ja kun levität liimaa siihen päälle ja laitat sen uuden tapetin tilalle, niin se tipahtaa pois uusi tapetti vanhan vinyylin pohja.

      • maalari

        Kun pesette tapetteja mois,laittakaa veden sekaan hieman liisteriä,silloin seinä ei kuivu liian nopeasti ja tapetti hautuu ja lähtee,kuin kuppa töölöstä.


    • neiti maalari

      Mulle neuvottiin jotta vinyylikerros pois, paperipohjan (joka hyvin kiinni kipsilevyssä) päälle pohjamaali ja siihen sitten mitä haluaa. kuulostaa järkevältä mun mielestä ja niin meinaan itse tehdä. jos haluat joskus sen tapetin irti, lähtee paremmin jos on maalikerros välissä.

    • Teloittaja4

      Minä irrotin vinyylitapetin hiomalla kahvakivellä (kaytetään pääasiassa kuivan betonipinnnan hiontaa) päälipinnan murusiksi ja sitten liuotin paperipinnan vedellä käyttäen maalaustelaa.

    • asjaa tuntien

      Jos palstautuva vinyylitapetti on liimattu kunnolla seinään, se pohja toimii hyvänä alustana uudella tapetoinnille. Kannattaa kokeilla, irtautuuko pohjapaperi seinästä luisterivedellä liottamalla. Jos pysyy, voit uuden tapetin levittää ihan huoleti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe