On sossujen vaihtoehtobudjetissa asiaakin

Anonyymi-ap

Vihdoinkin aletaan ymmärtämään laajemminkin että rahaa ei kannata kylvää tuottamattomille tiloille.. pienin askelin kohti fiksumpaa päämäärää!

"Maatalous joutuu säästökohteeksi. SDP leikkaisi sata miljoonaa euroa alkutuotannosta kohdistamalla tuet niille tiloille, jotka saavat aidosti tuloja ruuantuotannosta.

”Tilanteessa, jossa valtiontaloutta sopeutetaan jokaisella sektorilla, tulee myös maataloustukia kohdentaa tarkemmin ja hakea säästöjä epätarkoituksenmukaisesti kohdentuvista tuista”, vaihtoehtobudjetissa perustellaan".

7

172

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä. Kurkku viljelijä Siggille pitää kanavoida lisää tukea jotta voi maksaa satojentuhansien osingot itselleen!

      • Anonyymi

        Juu, Pena Pankkopojan tuet ohjattava myytävää tuottaville tiloille.
        Ja Pena voi siirtyä vaikka työttömyyskortistoon, se tulee halvemmaksi kuin olla nostamassa tyhjästä maataloustukia.


    • Anonyymi

      Takuutyöllistäminen sopisi tuottamattomille viljelijöille... vaikka risusavottaan.

      "Jos jokaiselle työkykyiselle työttömälle taattaisiin takuutyö, se toisi nykyisen syrjäyttävän ja passivoivan järjestelmän sijaan osaamista, terveyttä ja hyvinvointia ylläpitävän reservin työmarkkinoille. Näin perustelee työttömien takuutyötä sodankyläläinen kansanedustaja Mika Riipi (maalaisl.). "

    • Anonyymi

      Tärkeä kysymys kuuluu: kuka Mtkn puheenjohtajaksi pyrkivistä kannattaa tukien ohjaamista myyntiin tuottaville tiloille?

    • Anonyymi

      leikkaisi sata miljoonaa euroa alkutuotannosta kohdistamalla tuet niille tiloille, jotka saavat aidosti tuloja ruuantuotannosta. Elikkä ei mitään säästöä. Hyvä:)

      • Anonyymi

        No jos noin niin kohdistaminenkin on jo alku,
        Epäillä sopii että kyseessä on kuitenkin journalistin lapsus...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2777
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      305
      2725
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      47
      2371
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      162
      1445
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1152
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1126
    7. 57
      822
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      803
    9. 55
      722
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      719
    Aihe