Mitä Eliiti syö?

Anonyymi-ap

Eliitin ruokalista paljastettu: https://www.is.fi/viihde/art-2000011654091.html
Itselle tuttua vain listan viimeinen, mutta sitä en ole joutunut ruokailussani käyttämään, kun on ollut parempaaa vaihtoehtoa - sellaista valkeaa. Oli siinä listassa yksi ennen kuulemani ruokalaji, jota en ole koskaan kyllä edes nähnyt. Syönyt en ole noista yhtään mitään, omasta työstään elävien siivellä elävät vain tuollaisista herkuista pääsevät nautiskelemaan. Siihenpä ne verorahat sitten menevätkin, herkkuja notkuviin Eliitin ruokapöytiin. Maailman ympäri kaltaistensa pippaloihin osallistumisten lisäksi. Eikä tuossakaan menussa mainittu viinatarjoilusta, joka näissä pippaloissa on todella monipuolista ja runsasta. "Linnoissa herrojen taas juhlitaan, on kerrankin täys tyhjä pää" lauloi taannoin muuan Antti H. Vaan ei laula enää, kuoli itse viinaan ja laulut poisti sensuuri liian totuudenmukaisina.
Katselkaat te, maksajat, mihin verorahanne menevät, kaukovarjostimistanne. Ja nielaiskaa (tyhjää) aina, kun Eliitti herkkuja valehteluvälineeseensä ahtaa. Ja juokaa tuttuun tapaan kojakkia edustajienne suilla.
Näin tehdään kaikkialla ja on aina tehty. Ja kaikki syyttömien laskuun niinkuin aina!

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljonko arvoisat juhlista jotakin tietävät arvioivat tarjoilun maksavan? Ja paljonko se tekee juhlavierasta kohden?
      Mitään veroahan nämä eivät joudu maksamaan saamastaan lahjusruokailusta eivätkä -juomingeista. Ne kun on eri lait Eliitille ja rahvaalle.
      Haluaisin vain tietää, ei minulla muuta. Itse lähden muutaman tunnin kuluttua tarkistamaan lähimarkettiin punalappuruoikien hintoja. Hyvällä tuurilla löydän jotakin, mitä en ainakaan täyteen hintaan ostaisi.
      Joskus sitä löytää, joskus ei.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2239
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      67
      2121
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1665
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1390
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe