Kylmä marraskuun viima työntyi kerrostalon repsottavasta tuuletusluukusta sisään. Se oli ensimmäinen asia, jonka Eino aamulla tunsi. Ei herätyskelloa, ei auringonsäiettä, vain se raaka, luuytimiin pureva veto.
Hän potki olemattomaksi nukutun peiton sivuun. Asunnon lämpötila näytti viisitoista astetta. Sähköpatteri oli pakko pitää pienellä. Viime kuun lasku oli vieläkin maksamatta, ja uhkaus sähköjen katkaisusta makasi jo toista viikkoa keittiön pöydällä, ruskean banaanin vieressä.
Tuska alkoi polvista. Ne napsuivat ja särkivät, kun hän veti jalkaansa reikäiset villasukat ja ne kulahtaneet, harmaat verkkarit. Aamupalaksi oli eilinen Pirkka-teepussin uusiokäyttö ja kaksi kuivaa näkkileipää. Ei voita. Voi oli ylellisyyttä.
Eino vilkaisi lompakkoonsa. Kaksi euroa ja neljäkymmentä senttiä. Tyhjä. Tili oli miinuksella eilisestä asti, kunnes kahden viikon päästä kilahtaisi se sairaseläke, josta ulosotto ottaisi heti puolet.
Mutta tänään oli pakko käydä apteekissa. Sydänlääkkeet olivat loppu, ja rintaa oli jo aamusta puristanut tutulla, pelottavalla tavalla.
Hän puki ainoan takkinsa. Sen vetoketju oli rikki, joten hän sitoi sen vyötäröltä narulla. Kenkien pohjista oli kumit kuluneet, ja loska tuntui heti sukkien läpi.
Kävely keskustaan oli yhtä kipua. Räntää vihmoi kasvoille, ja jokainen vastaantulija tuntui tuijottavan hänen surkeaa olemustaan. Itketti. Ei surusta, vaan siitä kylmästä ja häpeästä. Hän käänsi kasvonsa pois, kun entinen työkaveri ajoi ohi uudehkolla autollaan.
Apteekissa hän joutui jonottamaan. Kun hänen vuoronsa tuli, ystävällinen proviisori näppäili koneelta hänen tietojaan. "Joo, tässä olisi nämä. Kela-korvauksen jälkeen niille jäisi hintaa... kaksitoista euroa ja viisikymmentä senttiä."
Einon maailma pysähtyi. Hän katsoi proviisoria. Tuska kiertyi vatsassa. "Mulla... mulla ei ole," hän sai sanotuksi. Ääni oli vain kähinää. "Mulla on kaksi euroa."
Proviisorin hymy hyytyi. "Ai. No... en minä voi näitä ilman maksua antaa. Resepti vaatii tämän." Hän näytti nololta. "Haluatko... haluatko, että kysytään sosiaalitoimistosta maksusitoumusta?"
Se oli viimeinen niitti. Häpeä oli nyt niin suuri, että se poltti kasvoja kuumempana kuin yksikään kuume. Koko jono hänen takanaan tuntui pidättävän hengitystään.
"Ei," Eino sanoi, ääni särkyen. "Ei tarvitse."
Hän kääntyi ja käveli pois. Hän ei kuullut proviisorin huutoa peräänsä. Hän käveli ulos räntäsateeseen, ohitti S-Marketin.
Hän käveli takaisin tyhjään, kylmään asuntoonsa. Sydäntä puristi. Hän istui keittiön jakkaralle eikä jaksanut enää edes riisua märkiä kenkiään. Vesi valui kengistä lammikoksi muovimatolle.
Siinä hän istui, kun ilta alkoi hämärtää. Ei valoja, ei televisiota, ei ruokaa. Vain se viidentoista asteen kylmyys ja se raastava tuska rinnassa, joka oli nyt pahempi kuin koskaan. Ja se itku, joka vihdoin tuli. Se ei ollut äänekästä, vain hiljaista, kuumaa vuotoa poskilla, jotka olivat jo valmiiksi kylmän kohmeessa. Onneksi oli kissa ja hänelle ruokaa.
Hän tiesi, ettei hän jaksaisi hakea apua huomennakaan. Huominen tulisi aikanaan, mutta hänelle se toisi vain lisää pimeyttä.
Yksinäisen päivä Nurmeksessa
23
571
Vastaukset
- Anonyymi
JÖSSES BRUTAALIA
- Anonyymi
Masentava aloitus 🫤
- Anonyymi
Per tenebras ad lucem! ☝️
- Anonyymi
Tukia leikataan taas pian.
- Anonyymi
Kuvaus tämän päivän yhteiskunnasta jossa elää maailman onnellisin kansa, tuo kirjoitus kannattaisi jakaa hallituksen ministereille.
- Anonyymi
Niin kyllä pitäisi ! Mutta arvaappaa, kiinnostaako ministereitä
- Anonyymi
Köyhä hakee halpaa k-menu lenkkimakkaraa.
- Anonyymi
Paljon se maksaa? 🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljon se maksaa? 🤔
Taisi olla jotain 1.59 euroa. Oikein hyvää, parempaa kuin hk sininen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taisi olla jotain 1.59 euroa. Oikein hyvää, parempaa kuin hk sininen.
Itse ostan aina kallista tuoretta ruokaa. Itsellä kuluu näin työttömänä reilu 1500-2000euroa kuukaudessa ruokaan ja polttoaineisiin, mutta elämä on halpaa 😄
- Anonyymi
Jouluna yksinäisyys ja köyhyys korostuu.
- Anonyymi
Joillain ei vaan ole omasia, ei lapsia. Se on sitten mitä se on ja miten sen tekee. Ja menee.
Surullisinta on ne vanhukset, joilla on lapsia, mut nekään ei jeesaa, ehkä joulukortti tulee ja perintöä odotellaan.
Siellä ne itkee kun omat lapsetkaan ei tule ikinä edes katsomaan, puhumattakaan että muuten jeesaisivat.- Anonyymi
Tekstiviestejä korkeintaan laitellaan, mutta kun sormet ei toimi vastaamaan.
- Anonyymi
Kaupoissakin näkee yhä useammin huonokuntoisia ikäihmisiä, joilla ostosten maksaminen tuottaa vaikeuksia. Tulee mieleen, että kuinkahan siellä asunnossa pärjätään ja onko apua tarjolla.
- Anonyymi
Ei riitä rahat Suomessa mihinkään kaikki mennyt Ukrainaan jossa niillä rakennettu kultaisia wc pyttyjä Ukrainan korruptoituneelle johdolle. Onneksi Iisalmessa ollaan rehellisiä kun sanoivat sieltä terveyskeskuksen yö päivystykesn loputtua että ei ole rahaa ne menivät Ukrainaan.
- Anonyymi
Nurmeksessa voisi ottaa mallia Iisalmesta, kun on sama tilanne.
- Anonyymi
Vähän populismi haisoo kun kerrostalossa sähköpatterit ja omasta halusta tuet hakematta mutta surullinen tarina toki silti ei siinä.
- Anonyymi
Toivottavasti näitä ymmärtämättömiä ikäihmisiä tietokoneongelmissa opastavat ovat rehellisiä, selvitellessään esimerkiksi laskujen maksua. Muutoksia tulee sellaista vauhtia, ettei entistäkään ole kerennyt oppia, ja kukapa niitä opettaisikaan.
- Anonyymi
Köyhäkin tarkenee paremmin mökissään, kun on näin lauhaa säätä.
- Anonyymi
Kannataa laittaa petroolilämmitin, petroolit voi aina vohkia jostain. Köyhä saa tarpeeseen varastaa ☝️
- Anonyymi
Nyt tuli kiire hakemaan juoksukaljat 🏃➡️
- Anonyymi00022
Anonyymi kirjoitti:
Nyt tuli kiire hakemaan juoksukaljat 🏃➡️
Lämmin olut lämmittää kivasti.
- Anonyymi00023
Elämä on kovaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23814935
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?411908- 1781391
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1021300- 281189
- 122948
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81764Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718- 75648