Miltä se mania tuntuu

Kannattaako mun haluta itselleni mania?
2256
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Maniassa vaan unohtaisi kaikki hölmöilynsä ja kuittaisi stressin. Ei olisi pettynyt elämäänsä ja näkisi kaiken valoisana.

Äänestä

Maniassa ei ole mitään kivaa, ei hyvä olotila.
Jokainen, jolla on mania ollut, käyttäytyy toki omalla tavallaan, ei se ole kaikilla samanlainen. Jotkut puhua pälättää koko ajan putkeen, jotkut tuhlaavat rahaa tajuttomasti, saattavat jopa ottaa velkaa, jotkut ovat muuten " vauhti päällä ", lennokkaita, saattaa myös tulla mokattua joitain juttuja ( jotka voi jälkeenpäin kaduttaa ), jotkut voivat sortua päihteisiin, vaikka muuten eivät käyttäisikään niitä, jne. jne.

Itselläni oli aikoinaan useampiakin manioita, ja manian aikana toki elämä tuntui kuin ruusuilla tanssisi, kaikki oli hyvin ja upeaa, olin oman itseni herra, kaiken kuningas.
Kaikki tuntui hyvältä, mieliala liiteli omissa korkeuksissaan.
Loppujen lopuksi siinä ei ollut mitään kivaa, ei hyvää, sieltä romahti alas vauhdilla, useimmiten vasta lääkityksen ja ammattilaisten avulla.
Ja kun tajusi myös sen, että olotila oli kaukana todellisuudesta, pelkkää utopiaa, fantasiaa, maniaa, ei se hyvältä tuntunut.
En kyllä haluaisi itselleni maniaa enää koskaan. Ei tosin ole sellaista ollutkaan enää yli 20 vuoteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kannattaako mun haluta itselleni mania?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu